Титлите на гюле са в Сливен, копието е за Русе

Атлети от Сливен и Русе се окичиха със златните медали в хвърлянето на копие и тласнето на гюле на националния шампионат за юноши и девойки под 18 години на 5 юни в София. Стилиян Вачев (Михаил Желев – Сливен) изпрати 5-килограмовото гюле на 14.84 за победата си при юношите. Шампионът на чук Преслав Вълев (Черно море 2005 – Балчик) поведе във втория опит с 14.48, но Вачев си върна лидерството с 14.53 в трети и 14.84 в четвърти опит. Вълев взе втория си медал от шампионата, а трети е Дамян Йовчев (Хаммер – Трявна) с 13.40. Йовчев бе най-добър в квалификацията с 13.56.

Християна Василева (Михаил Желев – Сливен) бе убедителна шампионка на гюле при девойките с 12.97. Василева гонеше резултат над 14 метра и направи четири фаула и два успешни опита 12.97 и 12.79. Николина Радева (Виктория – Варна) е втора с 11.82, а Деница Монева (Дунав – Русе) зае третото място с 11.64.

В хвърлянето на копие при девойките участваха 26 атлетки, а Ния Петрова (Дунав – Русе) нямаше конкуренция. С опит от 38.83 във втория кръг Ния спечели златото пред Рая Божкова (Тракия 96 – Пловдив) 33.26 и съотборничката си от „Дунав“ – Русе Калина Велева – 33.06.

Станимир Йорданов (Дунав – Русе) бе над всички на копие с пет опита над 47 метра и най-добър – 48.95. Красимир Велчев (Мизия) е вицешампион с 44.83, а съотборникът му Теодор Янкулов е бронзовият медалист с 44.17.

Извън класирането участва украинецът Антон Нахорняк, който записа 63.93 и с това покри норматив за европейското първенство за тази възраст.