Дания шокира Франция на "Стад дьо Франс"

Отборът на Дания шокира световния шампион Франция на “Стад дьо Франс” с победа с 2:1 на старта на турнира Лига на нациите. "Петлите" понесоха и кадрови загуби, след като Килиан Мбапе и Рафаел Варан бяха принудително заменени поради контузии.

Домакините имаха предимство през по-голямата част от времето и първи стигнаха до гол чрез Карим Бензема в 51-ата минута. През първото полувреме попадение на очаквания нов носител на "Златната топка" пък беше отменено поради засада.

След откриващия гол настъпи срив в концентрацията на “петлите”. Така се стигна до 68-ата минута, когато Андреас Корнелиус изравни за Дания. Две минути преди края Корнелиус отбеляза втори гол и донесе победата на своя тим. Преди това удар на Н’Голо Канте срещна гредата.

“Петлите” излязоха със силен състав, като заложиха на схема 3-4-3 с “атомното” трио Антоан Гризман, Карим Бензема и Килиан Мбапе в атака. Братята Люка и Тео Ернандес също попаднаха сред титулярите.

Световният шампион бе в серия от седем поредни победи, като нямаше загуба от Евро 2020, когато допусна поражение от Швейцария след изпълнение на дузпи.

Двубоят започна с положение пред вратата на Юго Лорис, но късметът беше на страната на Франция след удар на Йоаким Меле от нищожен ъгъл.

Отговорът на “петлите” не закъсня чрез Карим Бензема в 13-ата минута. Той комбинира с Канте, който му върна топката, но ударът на звездата на Реал Мадрид беше отразен от Каспер Шмайхел. Само две минути по-късно гол на Бензема беше отменен поради засада.

Датчаните промениха играта си, като преминаха във висока преса. В 22-ата минута Кингсли Коман центрира,но Бензема не успя да насочи топката с глава. Активната игра на “петлите” продължи, но комбинация между Бензема и Мбапе не се получили. Постепенно датчаните изравниха владеенето на топката, но атаките им не се получаваха.

В 33-ата минута Кристиан Ериксен се опита да центрира в наказателното поле на Франция, но неуспешно. Атаките на французите продължиха, като обсадиха наказателното поле на гостите, но те се бранеха уверено. В 37-ата минута се стигна до неприятна ситуация, след като Карим Бензема беше фаулиран грубо отзад от Яник Вестергор, но действията на датчанина не бяха санкционирани.

В края на полувремето Килиан Мбапе получи контузия, което изправи на нокти феновете. Играчът получи медицинска помощ на терена, след което напусна и остави своя отбор за кратко време с човек по-малко. Очаквано Мбапе беше заменен и след почивката в игра се появи Кристофър Нкунку.

В 48-ата минута пред Бензема се откри възможност да отбележи след подаване на Канте, но не успя. Това обаче се случи в 51-ата минута. Асът на “петлите” разигра с резервата Нкунку, пое топката в центъра на наказателното поле, дриблира, за да подобри позицията и с удар с левия крак ниско по земята успя да открие. Това беше 37-и гол за Бензема в 95 мача за Франция.

Последва отпускане в състава на Франция, което доведе и до изравнителен гол. Негов автор стана резервата Андреас Корнелиус в 68-ата минута.
В 81-ата хубав фалцов удар на Н'Голо Канте срещна гредата и това попречи на Франция да поведе в резултата.

Така се стигна до 88-ата минута, която се оказа фатална за Франция. Авторът на първото попадение за Дания Корнелиус получи топката от дълбочина, напредна в наказателното поле и от малък ъгъл прати топката под гредата, като направи Лорис безпомощен. Треньорът на Франция в този мач Ги Стефан се опита да промени нещата, като пусна в игра двама нови футболисти, но това не даде резултат.

Франция - Дания 1:2
1:0 - Бензема 51
1:1 - Корнелиус 68
1:2 - Корнелиус 88

Франция: Лорис, Кунде, Варан, Л. Ернандес, Коман, Чуамени, Канте, Т. Ернандес, Гризман, Бензема, Мбапе

Дания: Шмайхел, Вестергор, Нелсон, Андерсен, Меле, Дилейни, Хьойберг, Вас, Ериксен, Долберг, Олсен.