"Оранжева" вихрушка отнесе Белгия

Нидерландия постигна първа победа над Белгия от четвърт век, и то каква. Отборът на Луис ван Гаал съкруши "червените дяволи" насред "Крал Бодуен" в Брюксел с 4:1 и направи перфектен старт на кампанията си в Лигата на нациите. Два гола за впечатляващия успех вкара Мемфис Депай, а другите попадения във вратата на домакините вкараха Стивън Бергвайн и Дензъл Дъмфрис. Миши Батшуай се разписа за белгийците в добавеното време. Тежкото поражение не е единствената лоша новина за Роберто Мартинес, защото Ромелу Лукаку получи травма и напусна още преди почивката.

Всеки от предишните 7 мача между съседните държави беше с приятелски характер, а в тях "лалетата" не постигнаха нито една победа. За последно "оранжевите" бяха печелили срещу Белгия с 3:1 в световна квалификация през 1997 година.

Домакините бяха без героя от финала в Шампионската лига Тибо Куртоа, който не попадна в състава заради контузия, а мястото му под рамката зае Симон Миньоле. Защитното трио оформиха Тоби Алдервейрелд, Дедрик Боята и Ян Вертонген, а в средата на терена Роберто Мартинес пусна Тома Мюние, Кевин Де Бройне, Аксел Витсел и Тимоти Кастан. Атаката поведе Ромелу Лукаку, а зад него действаха Еден Азар и Ханс Ванакен

Нидерландия също излезе с трима в защита пред Яспер Силесен. Това бяха Юриен Тимбер, Вирджил ван Дайк и Нейтън Аке. В предни позиции Мемфис Депай си партнираше със Стивън Бергвайн, а в халфовата линия Луис ван Гаал се довери на Дензъл Дъмфрис, Стивън Бергхаус, Френки Де Йонг, Дейли Блинд и Дейви Клаасен, който играеше зад двамата нападатели.

И двата отбора подходиха офанзивно, което не беше никаква изненада. Малко по-активни в началните минути бяха "червените дяволи" и удар на Кастан срещна гредата. Основна роля за изграждането на атаката имаше Лукаку, който умело задържа топката и подаде на своя съотборник. Секунди по-късно Де бройне стреля силно, но встрани от целта.

В 16-ата минута объркване в защитата на белгийците позволи на Бергахус да излезе сам срещу Миньоле, но той реагира блестящо и спаси. След изпълнението на корнера топката стигна до Депай, но неговият удар не се получи. В средата на полувремето Дъмфрис напредна отдясно и центрира, но Стивън Бергвай не успя да преодолее Миньоле.

В 27-ата минута Лукаку даде знак, че не може да продължи и беше заменен от Леандро Тросар. Таранът на Белгия се контузи малко преди това, но се опита да остане на терена. Нидерландците доминираха в този период от двубоя и на няколко пъти застрашиха вратата на Миньоле. Така се стигна до 40-ата минута, когато Де Йонг комбинира с Бергвайн, а той елегантно се обърна и с мощен шут извън наказателното поле опъна мрежата.

Малко преди почивката реферът Хосе Мария Санчес посочи бялата точка за игра с ръка в пеналта на Кастан. Ситуацията беше прегледана с помощта на ВАР, а повторенията ясно показаха, че топката се е отбила от лицето на белгийския футболист и дузпата беше отменена. Еден Азар напомни за себе си с хубав пробив между няколко нидерландци, но сбърка с паса.

На полувремето Роберто Мартинес смени Азар и Ванакен с Амаду Онана и Дрис Мертенс, но проблемите на домакините бяха в защита. В 51-ата минута Клаасен пресече пас на Боята и намери Бергхаус, който веднага изведе Депай. Нападателят на Барселона демонстрира скоростта си и с премерен удар по диагонала не остави шансове на Миньоле.

Ян Вертонен можеше да намали след кратко разбъркване в наказателното поле на Нидерландия, но прати топката над вратата. В 62-ата минута поредната контра на "лалетата" завари неподготвени белгийците. Миньоле спаси удара на Бергхаус, но последва центриране на Блинд и попадение на Дъмфрис от няколко метра.

Нидерландците не спряха дотук. В 65-ата минута дъкъг извеждащ пас на Ван Дайк стигна до Блинд, който с глава отклони към Депай и за него беше лесно да покачи на 4:0. И в тази ситуация Дедрик Боята не се ориентира, а Де Бройне през целия мач нервничеше и допусна много брак при подаванията. Звездата на Ман Сити имаше възможност да върне един гол в 70-ата минута, но Силесен внимаваше.

В края на двубоя и късметът обърна гръб на домакините. Първо попадение на Кастан беше отменено заради много тънка засада, а след това удар на Мертенс срещна гредата. Все пак, в добавеното време Батшуай съумя да върне едно попадение след меко центриране на Алдервейрелд.

"Червените дяволи" могат да се съдят само на себе си за несериозното отношение към двубоя и необяснимите грешки в дефанзивен план. Нидерландия за пореден път демонстрира възхода си при Ван Гаал и не познава вкуса на загубата в третия период на опитния специалист начело на тима.