Испания надигра, но не победи Португалия

Испания и Португалия завършиха 1:1 в иберийското дерби от първия кръг в Лигата на нациите. Гола за домакините вкара Алваро Мората в 25-ата минута, а в 82-ата Рикардо Орта изравни. Двата тима се паднаха в група 2 на Лига “А” и премериха сили на “Бенито Вийямарин” в Севиля. Испанците доминираха изцяло преди почивката, но стигнаха само до едно попадение, а Португалия се добра до точката с късен гол на резервата Орта. Кристиано Роналдо влезе от пейката в средата на втората част.

В предишното издание на турнира Испания стигна до финала, но загуби с 1:2 от Франция. Серията от 4 мача за 10 дни дава отлична възможност на селекционера на “Ла Роха” Луис Енрике да опита различни тактически варианти като част от подготовката за Мондиал 2022. Същото важи и за португалците, които трябваше да преминат през баражите, за да си осигурят участие на финалите в Катар

Испания беше в серия от 4 победи, но не успя да я продължи. Предишните две срещи между съперниците завършиха с нулеви равенства, а днес те регистрираха пети пореден мач, в който никой не излезе краен победител. По-доволни от резултата със сигурност са "лузитаните", които реализираха едно от малкото си чисти положения.

Испанците бяха без контузения Аймерик Лапорт и в центъра на защитата си партнираха Диего Йоренте и Пау Торес. В средата на терена започнаха Карлос Солер, Серхио Бускетс и Гави, а Пабло Сарабия бе част от офанзивното трио, заедно с Алваро Мората и Феран Торес. Сред резервите останаха Коке, Родри, Маркос Йоренте и Марко Асенсио.

Изненадващо, на пейката за Португалия беше Кристиано Роналдо, който се появи след почивката и записа своя мач №187 за “мореплавателите”. Другият голям отсъстващ бе Рубен Диаш, чието място до ветерана Пепе зае Данило. На вратата стартира Диего Коща, а по двата фланга в защита действаха Жоао Кансело и Рафаел Герейро. Бруно Фернандеш, Отавио и Жоао Моутиньо оформиха халфовата линия, а в предни позиции Фернандо Сантош заложи на Рафаел Леао, Андре Силва и Бернардо Силва.

"Ла Фурия" можеше да поведе още в 3-ата минута, но Моутиньо блокира силния удар на Гави. Домакините държаха инициативата в първия четвърт час, а техният съперник разчиташе на контраатаки. При една от тях Рафаел Леао се озова на чудесна позиция в наказателното поле, но но прати топката над напречната греда.

В 25-ата минута Гави отне топката в средата на терена и домакините мигновено се разгърнаха в контра, която матира португалската защита. Младият халф на Барселона подаде на Сарабия, а той центрира по тревата за Мората и опитният нападател откри резултата. "Ла Роха" продължи да доминира и само добрата реакция на Диего Коща попречи на Солер да покачи на 2:0.

В 34-ата минута Андрес Силва майсторски се завъртя в наказателното поле и стреля с левия крак, а Унай Симон само изгледа топката, но тя не попадна в очертанията на вратата му. Към края на полувремето мачът се изнерви и реферът Майкъл Оливър набързо вдигна три жълти картона. Португалия опита натиск в минутите преди почивката, но не създаде нищо интересно пред Симон.

Фернандо Сантош смени ветерана Моутиньо с Рубен Невеш и това донесе положителна промяна в играта на гостите. В първите минути след почивката те стигнаха до няколко статични положения, но не и до голово такова. Роналдо се появи в 62-ата минута, заедно с Гонсало Гедеш, а терена напуснаха Андре Силва и Отавио.

В 64-ата минута поредната добра комбинация на Испания завърши с удар на Мората в аут. Домакините разиграваха сигурно, а португалците много рядко опитваха да ги пресират. Дори когато футболистите на Луис Енрике грешаха, техният противник не успяваше да се възползва. В 82-ата минута обаче това се промени. Кансело напредна по десния фланг и пусна перфектна топка за резервата Рикардо Орта, който от няколко метра вкара за 1:1.

В 86-ата минута Жорди Алба имаше великолепна възможност да донесе победата на Испания, но с глава не уцели опразнената врата. Това беше и последната голова ситуация в двубоя. Следващият мач на "Ла Роха" е срещу Чехия на 5 юни, когато пък Португалия ще посрещне Швейцария.

Снимки: Gettyimages