Украйна докосва Мондиал 2022 след бой над Шотландия

Отборът на Украйна докосва участие на Мондиал 2022 след зрелищен успех с 3:1 като гост над Шотландия в полуфинален бараж. Мачът бе на “Хемпдън Парк” в Глазгоу и се изигра при изключителна атмосфера.

Първият гол за гостите отбеляза Андрий Ярмоленко в 33-ата минута. През втората част украинците стигнаха до второ попадение, като негов автор стана Роман Яремчук в 49-ата минута. В 79-ата минута Калъм Макгрегър намали и върна интригата, но в добавеното време Артьом Довбик я уби с трето попадение. Така Украйна ще се изправи срещу Уелс на 5 юни в решителен сблъсък за класиране на световното в Катар в края на годината, докато за шотландците ще остане съжалението за пропуснатия шанс.

Двубоят първоначално беше планиран за март, но заради войната беше отложен.

Украинците влязоха като аутсайдер в мача, тъй като подготовката им беше нарушена. За сметка на това шотланците изиграха две контроли, завършили наравно - срещу Полша (1:1) и Австрия (2:2).

Домакините започнаха с по-активна игра, но бързо изпуснаха инициативата. Положенията пред вратата на Гордън се редуваха едно след друго, но вратарят на Шотландия направи няколко блестящи спасявания. Така се стигна до 33-ата минута, когато Андрей Ярмоленко изпревари защитата на домакините и успя да прехвърли блестящия до този момент вратар Гордън. Асистенцията беше на Руслан Малиновский.

През втората част вдъхновената игра на Украйна продължи. Още в 49-ата минута се стигна до втори гол, който беше в типичен британски стил, а негов автор стана Роман Яремчук.

Украинците продължиха да диктуват темпото. В 54-ата минута Зинченко центрира опасно от ъглов удар, но топката така и не стигна до негов съотборник. Четири минути по-късно Украйна стигна до нова възможност чрез Ярмоленко, но нападателят се оказа в засада.

Наставникът на Шотландия Стив Кларк извърши промени в състава си, като в игра се появиха Стюарт Армстронг и Джак Хендри на местата на Били Гилмор и Лиъм Купър, което даде резултат, тъй като шотландците изравниха играта и създадоха няколко възможности за гол, но Георгий Бушчан се справи с опасностите.

В 79-ата минута украинците допуснаха глупав гол именно по вина на вратаря Бушчан, който беше излязъл необмислено напред и това позволи на Калъм Макгрегър да се разпише.

След напрегнати финални минути се стигна до заслужен трети гол за гостите, като негов автор стана Артьом Добвик, който се възползва от великолепно подаване на Олександър Зинченко от средата на терена и оформи крайното 3:1.

Шотландия - Украйна 1:3

0:1 - Ярмоленко 33
0:2 - Яремчук 49
1:2 - Макгрегър 79
1:3 - Довбик 90

Шотландия: Гордън, Мактоминей, Ханли, Купър, Робъртсън, Макгрегър, Хендри, О’Донъл, Макгин, Кристи, Дайкс.

Украйна: Бушчан, Миколенко, Матвиенко, Забарний, Караваев, Зинченко, Степаненко, Малиновский, Циганков, Яремчук, Ярмоленко.