АЗ Алкмаар разгроми Витес и ще играе в Лигата на конференциите

АЗ Алкмаар се класира за Лигата на конференциите, след като в реванша от плейофа срещу Витес се наложи с гръмкото 6:1. Tимът на Паскал Янсен загуби първия мач с 1:2, но на свой терен много бързо показа, че разполага с повече класа и още на почивката водеше с 3:0.

Евангелос Павлидис даде преднина на АЗ в 3-ата минута след пас на Жорди Класи, а в 13-ата бившият нидерландски национал асистира и на Тижани Райндерс, който опъна мрежата. Третият гол беше дело на Дани Де Вит в 41-ата минута. Домакините продулжиха да мачкат съперника си и през второто полувреме. Райндерс се разписа за 4:0, а другите два гола бяха дело на Йеспер Карлсон. Рихедли Базур върна едно попадение в 78-ата минута.

В предишния кръг от плейофите АЗ Алкмаар елиминира Хееренвеен, а Витес отстрани Утрехт. Статистиците веднага посочиха, че това 6:1 е най-убедителният резултат в подобен плейоф в Нидерландия от 2006 година, когато НЕК Наймеген разгроми НАК Бреда с 6:0.

Много по-драматичен беше баражът за последното свободно място в Ередивизи между Ден Хааг и Екселсиор. Първият мач бе завършил 1:1, а в реванша гостите от Ротердам губеха с 0:3 до 47-ата минута и пропуснаха дузпа, но намериха сили за обрат. Те стигнаха до 3:3 с попадение на Тайс Далинга в добавеното време, а Ден Хааг игра с човек по-малко от 69-ата минута, когато червен картон получи тайрийз Асанте. В продълженията съперниците си размениха по още един гол и се стигна до дузпи. Цели 18 наказателни удара трябваше да определят победителя и това беше Екселсиор. фаталният пропуск за Ден Хааг направи Джамал Амофа.