Педро Акоста най-накрая спечели първата си победа в Moto2

Световният шампион в Moto3 за миналата година Педро Акоста имаше тежко началното на дебютния си сезон в Moto2, след като в първите седем старта за годината имаше три отпадания и най-добро класиране от седмо място в Аржентина. Гран При на Италия обаче бележи обръщането на късмета на испанския състезателн, който на „Муджело“ стигна до своя първи успех в средния клас на световния шампионат по мотоциклетизъм.

Акоста стартира от втората позиция в Тоскана и в първите километри се пребори с тръгналия първи Арон Канет за лидерството. След това той напълно контролира развоя на събитията, а падането на Канет осем тура преди финала свали и цялото напрежение от младия испанец.

Така той можеше да кара спокойно до финала, където завърши на 4.0 секунди пред Джо Робъртс. За американеца това е втори подиум през годината, след победата му в Португалия през април. За разлика от тогава обаче той нямаше нужда от масово падане на лидерите и успя напълно резонно да се пребори за втората позиция.

Тройката в Гран При на Италия допълни Ай Огура, който бе големият печеливш от отпадането заради технически проблем на лидера в генералното класира Челестино Виети малко преди финала. Петицата в надпреварата на „Муджело“ допълниха Тони Арболино и Аугуст Фернандес.

Въпреки отпадането си в Италия Виети остава начело в генералното класиране със 108 точки, колкото има и Огура. Японецът обаче има с една победа по-малко в рамките на първите осем старта за годината. Трети в генералното класиране с пасив от 19 точки спрямо Виети и Огура е Канет. Победителят от днешния старта Акоста заема десетото място с актив от 45 точки.

Сезон 2022 в Moto2 продължава следващата неделя с надпреварата за Гран При на Каталуния на пистата „Каталуния“ край Барселона.

Снимки: Imago