Рома ликува! "Вълците" дочакаха звездния си миг в Европа

Рома дочака звездния си миг в европейските клубни турнири. Италианският клуб излъга с 1:0 Фейенорд във финала на първото издание на новия турнир на УЕФА Лига на конференциите. На впечатляаващия стадион "Арена Комбетаре" в Тирана Николо Дзаниоло бе големият герой за "вълците" с гола си в 32-рата минута, като това попадение остана и единствено в мача. Играчите на Фейенорд удариха две греди през второто полувреме, в което Рома игра изцяло дефанзивно, но "джалоросите" в крайна сметка постигнаха целта си.

Трикратният шампион на Италия завоюва тази вечер първия си трофей в Европа в своята история, като изключим спечеления през 1961 година турнир за Купата на панаирните градове. Грандът от Ротердам пък два пъти е печелил Купата на УЕФА (Лига Европа е наследник на турнира) и веднъж Купата на еворпейските шампиони. Клубът има в колекцията си и една Междуконтинентална купа, но тази вечер не успя да се похвали със завоюването на още един трофей.

Наставникът на "вълците" от Рим Жозе Моуриньо бе заложил на Тами Ейбрахам като острие в атака, а англичанинът бе подпомаган от втора позиция от капитана Лоренцо Пелегрини и Николо Дзаниоло в атака. Треньорът на ротердамци Арне Слот пък разчиташе на трио в нападение в лицето на Рийс Нелсън, Сирил Десерс и Луис Синистера.

70 Финал в Лигата на конференциите: Рома - Фейенорд 1:0

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

В първия четвърт час не се случи нищо по-интересно на терена, въпреки че двата тима започнаха в относително динамично темпо. В 15-тата минута арменският халф на "вълците" Хенрих Мхитарян седна на тревата и показа, че не може да продължи мача. Арменският ветеран имаше травма преди началото на двубоя и излезе на терена, въпреки че не беше напълно възстановен. В 17-тата минута Мхитарян отстъпи мястото си на португалеца Серджо Оливейра.

В 24-тата минута Лоренцо Пелегрини опита да изненада отбраната на Фейенорд с пас към намиращия се в много опасна за съперника позиция в наказателното поле Николо Дзаниоло, но подаването бе пресечено.

70 Финал в Лигата на конференциите: Рома - Фейенорд 1:0 70 Финал в Лигата на конференциите: Рома - Фейенорд 1:0

Стигна се до 32-рата минута, когато играчите на Моуриньо успяха да изненадат противника си. Джанлука Манчини центрира към заелия позиция в наказателното поле Дзаниоло. Гернот Траунер остана под топката, а Дзаниоло овладя много добре на гърди и с технично докосване излъга стража Джъстин Бийлоу от близка дистанция, като изпрати кълбото в мрежата - 1:0 за италианците.

В 41-вата минута "десетката" на Фейенорд Оркун Кьокчу тества португалския страж на Рома Руи Патрисио с изстрел извън наказателното поле. Макар и не по най-убедителния начин, Патрисио, друг голям герой за Рома тази вечер, се справи.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

Нидерландският тим започна вихрено началото на втората част и още в 47-мата минута Траунер удари греда. След изпълнение на корнер и остро ниско центриране намиращият се много близо до вратата на Рома Траунер успя да отклони топката, а тя срещна левия страничен стълб на Руи Патрисио. Секунди по-късно футболист на Фейенорд получи възможност да стреля и Патрисио направи възлово спасяване, избивайки в ъглов удар.

В 50-тата минута Руи Патрисио отново се намеси решаващо. Той показа страхотен рефлекс след мощен шут извън наказателното поле на Тайрел Маласия. Топката отново се отби от същата греда след докосването на Патрисио.

Две минути по-късно Тами Ейбрахам не успя да накаже грешка в защитата на Фейенорд. Той се опита да се откъсне сам срещу стража Бийлоу, но бе дръпнат за ръката от Маркос Сенеси и загуби равновесие. Тази ситуация обаче, изненадващо или не, не бе разгледана по-обстойно от рефера Ищван Ковач и ВАР.

В 58-мата минута Кьоркчу пробва изстрел от опасна за Рома зона, но Крис Смолинг се хвърли самоотвержено и блокира шута. Почти веднага след това Сирил Десерс застраши вратата на "вълците", но си послужи с ръка. Малко след това пък Рийс Нелсън не бе далеч от изравнителен гол, но и неговият удар не намери целта.

След силните първи 15-17 минути на втората част за Фейенорд, италианците съумяха да потушат натиска на противника си, а в 73-тата минута резервата за Рома Жордан Верету стреля опасно към вратата на Фейенорд, но Бийлоу успя да спаси.

Десерс пропусна в 81-вата минута прекрасен шанс за 1:1, като нахлу в наказателното поле на Рома, но в последния момент бе блокиран от Смолинг. Секунди по-късно пък Луис Сисинстера стреля по земя, но не затрудни Руи Патрисио.

В 85-тата минута пък дойде и големият шанс за гол за Рома през втората част. Пелегрини получи топката в наказателното поле, но ударът му бе спасен от Бийлоу.

Във втората минута на добавеното време Фейенорд пропиля златна възможност за изравнителен гол, след като резервата на ротердамци Бриан Линсен получи свободно пространство в наказателното поле на Рома, но не успя да нанесе удар.

В крайна сметка "джалоросите" от Вечния град удържаха минималната си преднина и триумфираха.