100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 0:3

Вакъфбанк взе реванш от Конеляно и спечели за 5-и път титлата в ШЛ 🏐

Турският волейболен гранд Вакъфбанк (Истанбул) спечели за 5-и път титлата в най-силния европейски клубен турнир - Шампионската лига за жени. Момичетата на треньора Джовани Гуидети взеха реванш от италианския А.Караро Имоко (Конеляно), с националката Христина Вучкова, за миналогодишния загубен финал и победиха с 3:1 (25:22, 25:21, 23:25, 25:21) в Суперфинала на турнира, игран тази вечер в пълната зала "Арена Стожице" в Любляна (Словения).

В залата имаше и малка агитка от Българския Национален Волейболен Фенклуб. Суперфиналът пък беше воден от българския съдия Ивайло Иванов.

Така Вакъфбанк спечели титлата в Шампионската лига за 5-и път в своята история след 2011, 2013, 2017 и 2018 година. Освен това турският гранд има 5 загубени финала и две бронзови отличия.

От друга страна това е трети загубен финал в турнира за Конеляно, който отново остава със сребърните медали. Освен титлата през миналата година италианският тим има и един спечелен бронзов медал.

В началото на първия гейм Вакъфбанк тръгна силно и поведе с 3:0 след атака на Мишел Бартч-Хейкли, контра на Изабел Хаак и грешка в нападение на суперзвездата на Конеляно Паола Егону. Италианският тим веднага изравни при 4:4 след две силни атаки на Егону. Конеляно дори дръпна със 7:5 след нова успешна атака на Егону и отлична блокада на Рафаела Фолие. Вакъфбанк стигна до 8:8 след грешка от сервис на Катрин Плъмър и контра на Хаак. Италианките отново поведоха с 12:9 след блок-аут и контра на Мириам Сила и поредна атака на Егону. Разликата стана 13:9 след грешка на Бартч-Хейкли, което накара треньорът на Вакъфбанк Джовани Гуидети да вземе прекъсване. Постепенно турският гранд успя да изравни при 15:15 след две грешки на Конеляно. Италианският тим отново излезе напред в резултата при 18:16 след нова атака на Егону. Вакъфбанк изравни за пореден път при 20:20 след контра на Хаак. Туркините дори поведоха с 24:21 след грешки в нападение на Катрин Плъмър и Паола Егону от Конеляно. Въпреки прекъсванията за Даниеле Сантарели. В крайна сметка Вакъфбанк взе гейма с 25:22 след силна атака на Габи Гимараеш.

Втората част започна малко по-добре за Вакъфбанк, които поведоха с 5:3 след нова силна атака на Изабел Хаак. Играта продължи точка за точка до 8:6, след което последва контраатака-пайп на Габи Гимараеш и единична блокада на Мишел Бартч-Хейкли - 10:6 и тайм-аут за Даниеле Сантарели и Конеляно. Последва грешка в атака на Рафаела Фолие от италианския тим, след което в игра се появи Христина Вучкова. Разликата продължи да расте до 13:7 след атака в аут на Паола Егону. Конеляно успя да стопи изоставането си до 13:10 при сервис на Вучкова и силни изяви на Мириам Сила, а след това до 14:13 след силен ас и технична контра на Егону. Италианският тим дори успя да стигне до равенство при 16:16 след атака на Катрин Плъмър. Вакъфбанк си върна преднината си при 20:17 след няколко силни изяви на Изабел Хаак. Предимството на турският гранд стана 22:18 след атака в аут на Егону, след което момичетата на Джовани Гуидети спокойно спечели гейма с 25:21 след грешка от сервис на Егону и поведе с 2:0.

Третият гейм стартира напълно равностойно до 4:4, след което Конеляно поведе с 6:4 след силна атака на Мириам Сила и блокада на Рафаела Фолие. Постепенно Вакъфбанк успя да изравни при 9:9 след бърза атака през центъра на Зехра Гюнеш и блокада на Чиака Огбогу и дори дръпна с 12:10 след ас на Изабел Хаак и нов блок на Огбогу.  Разликата продължи да расте до 15:11 след нова силна атака на Хаак, което накара Даниеле Сантарели да вземе тайм-аут за Конеляно. Постепенно италианският тим съумя да стигне до равенство при 17:17 след грешка от сервис на разпределителката на Вакъфбанк Джансу Йозбай и контра през центъра на Фолие. Равенството се запази до 21:21, след което италианките поведоха с 23:21 след атака на Мириам Сила и контра на Паола Егону. В крайна сметка Конеляно затвори гейма в своя полза при 25:23 след силна атака на Егону, с което намали изоставането си на 1:2.

Конеляно започна отлично в четвъртата част като поведе с 6:2 след силна атака и два мощни аса на Паола Егону. Разликата стана 8:3 след нова атака на Егону, което пък принуди Джовани Гуидети да вземе тайм-аут. Постепенно Вакъфбанк стопи пасива си до 9:8 след серия от сервиси на Чиака Огбогу и грешки в атака на Конеляно. Туркините дори изравниха при 10:10 след ас на разпределителката Джансу Йозбай. Двата тима продължиха да играят точка за точка до 13:13, след което Вакъфбанк дръпна с 15:13 след атака в аут на Катрин Плъмър и ас на Изабел Хаак. Италианките стигнаха до ново равенство при 17:17 след нови две успешни атаки на Паола Егону. Последваха мощна атака на Изабел Хаак и страхотна блокада на Зехра Гюнеш. Преднината на Вакъфбанк нарасна до 21:18 след контра блок-аут на Габи Гимараеш. Въпреки тайм-аута за Даниеле Сантарели и Конеляно, последва бързза контри през центъра на Зехра Гюнеш и на Габи Гимараеш и 23:18. Вакъфбанк безпроблемно спечели гейма с 25:21 след нов блок-аут на Габи Гимараеш, а с това мача с 3:0 и титлата в Шампионската лига.

Именно Габи Гимараеш стана най-полезна за Вакъфбанк с 23 точки (61% ефективност в атака и 67% позитивно посрещане) за победата. Изабел Хаак добави още 19 точки (2 блока, 2 аса и 41% ефективност в атака) за успеха.

За Конеляно Паола Егону бе над всички с фантастичните 40 точки (2 блока, 4 аса и 59% ефективност в атака), но и нейните усилия не бяха достатъчни за победа. Христина Вучкова пък влезе за малко като резерва във втория гейм, като изпълни само три сервиса.

А.КАРАРО ИМОКО (КОНЕЛЯНО, ИТАЛИЯ) - ВАКЪФБАНК (ИСТАНБУЛ, ТУРЦИЯ) 1:3 (22:25, 21:25, 25:23, 21:25)

КОНЕЛЯНО: Йоанна Волош 1, Паола Егону 40, Мириам Сила 11, Катрин Плъмър 8, Робин Де Кройф 4, Рафаела Фолие 12 - Моника Де Дженаро-либеро (Лара Каравело, Мегън Къртни, ХРИСТИНА ВУЧКОВА, Джулия Дженари)

Старши треньор: ДАНИЕЛЕ САНТАРЕЛИ

ВАКЪФБАНК: Джансу Йозбай 2, Изабел Хаак 19, Габи Гимараеш 23, Мишел Бартч-Хейкли 4, Зехра Гюнеш 10, Чиака Огбогу 5 - Айджа Айкач-либеро (Туба Шеноолу, Мерием Бьоз, Букет Гюлюбай)

Старши треньор: ДЖОВАНИ ГУИДЕТИ.

Снимки: CEV.EU