Милан триумфира със Скудетото след шоу в решаващия мач

Милан е новият шампион на Италия! След 11-годишно чакане миланският гранд спечели своето 19-о Скудето, с което се изравнява по титли с градския съперник Интер. “Росонерите” завършиха на първото място в Серия "А" с актив от 86 точки. Това стана след днешния решаващ двубой като гост на Сасуоло. В него “Дявола” изигра страхотно първо полувреме, с което си гарантира победата с 3:0 след две попадения на Оливие Жиру (17', 32') и гол на Франк Кесие (36'), за когото това най-вероятно беше последен мач с екипа на тима. По този начин Милан записа нужната победа и триумфира с титлата на страната за първи път от сезон 2010/11 насам.

Стефано Пиоли не направи нито една промяна в стартовия си състав след успеха с 2:0 над Аталанта. Така Оливие Жиру отново водеше атаката на тима, а от по-задни позиции му помагаше триото, съставено от Алексис Салемакерс, Раде Крунич и Рафаел Леао. Домакините бяха подредени в 4-3-3 с обичайните играчи в нападение: Доменико Берарди, Джанлука Скамака и Джакомо Распадори.

Атмосферата на стадиона беше като че ли Милан беше домакин, а не Сасуоло. 18 хиляди фенове на “росонерите” са на съоръжението, заемайки почти целия му капацитет. Преди първия съдийски сигнал те дори показаха хореография, изписвайки: "Винаги ще бъдем с теб". Малко преди началото на двубоя Пиоли и Сандро Тонали получиха месечните си награди съответно за най-добър треньор и най-добър футболист в италианския елит, а на Майк Менян му беше връчен призът за вратар номер 1 през сезона в Калчото. Междувременно, капитанът на Сасуоло Франческо Манянели се сбогува с домакинските привърженици, тъй като това е последният мач в кариерата му.

“Росонерите” стартираха двубоя много силно, като в първите десет минути като по чудо не стигнаха до гол. Първо Жиру стреля опасно с глава, но го направи в обсега на Андреа Консили и вратарят изби топката. Малко след това Тонали се пребори за топката точно пред наказателното поле и изведе Леао, но Джан Марко Ферари се хвърли на пътя ѝ. Секунди по-късно при центриране от корнер топката се отклони в тялото на Фикайо Томори и влизаше във вратата, но Максим Лопес я изчисти от голлинията. Почти веднага след това Салемакерс беше изведен сам срещу вратаря, който обаче отрази шута му. В 12-ата минута Консили направи поредната си намеса, този път след изстрел на Леао.

76 Милан триумфира с 19-ото си Скудето

Пет минути по-късно гостите най-после преодоляха съпротивата на противника. Тогава Леао отне топката от Каан Айхан в средата на терена, след което лесно го преодоля и стигна до наказателното поле, където потърси пас към Жиру. Топката рикошира в Лопес, но все пак отиде при нападателя, който със своя шут я промуши между краката както на Ферари, така и на Консили за 1:0 в полза на "росонерите". Натискът на Милан продължи и в минутите след попадението. Тонали отправи страховит далечен изстрел, който обаче беше избит със страхотно спасяване на противниковия вратар. При последвалия корнер Салемакерс можеше да удвои преднината, но Консили отново направи решаваща намеса. Атаката продължи и се откри нова възможност пред "росонерите", но се оказа, че Крунич е фаулирал стража.

В 32-ата минута Ферари тръгна да се лъже с Леао, който обаче първо му отне топката, а след това я подаде към Жиру, който отбеляза втория си гол в мача. Само четири минути по-късно Крунич отне топката от Лопес и я предостави на Леао, който даде пас на непокрития Кесие, а халфът направи аванса на гостите още по-убедителен със своя шут. Едва в 43-ата минута домакините принудиха Майк Менян да се намеси за пръв път в срещата. Тогава Давиде Фратези стреля с глава след центриране от пряк свободен удар, но вратарят успя да избие топката.

Домакините започнаха втората част по-смело и поеха инициативата. В 49-ата минута топката се удари в ръката на Тео Ернандес и се върна при Берарди, който след това я прати над вратата. Съдията реши, че няма основания за дузпа. Малко след това италианският национал опита и задна ножица, която не се оказа успешна. Постепенно мачът навлезе в спокоен ритъм без сериозни положения за гол. В 72-ата минута 40-годишният Златан Ибрахимович влезе в игра на мястото на Жиру, като има вероятност това да е последният двубой в славната му кариера. Само шест минути по-късно именно шведът се разписа с глава, но попадението беше отменено заради засада на асистиралия му Леао.

В 81-ата минута на терена се появи и титулярният капитан на гостите Алесио Романьоли, за да може да запише последните си игрови минути с екипа на тима. Междувременно, домакините също направиха символични смени. Така в игра се появи 38-годишният Федерико Пелузо за последния си мач за отбора, а Консили отстъпи мястото си, за да може третият вратар Джакомо Саталино да запише дебюта си за “неровердите”. През същото време Пиоли започна да се забавлява с феновете на своя тим. В 86-ата минута гредата попречи на Мерт Мюлдюр да вкара почетен гол с далечен шут, а последното чисто положение в мача беше за Давиде Калабрия, чийто удар беше спасен от противниковия страж. Минути по-късно прозвуча последният съдийски сигнал, а хилядите фенове на Милан по трибуните веднага се изсипаха на терена, за да празнуват дългочаканата титла със своите любимци.

По този начин Милан завърши впечатляващия си сезон на първата позиция в класирането с актив от 86 точки, постигнати с 26 победи, 8 равенства и 4 загуби. Също така тимът не загуби нито един от последните си 16 шампионатни срещи, което се оказа решаващо за надпреварата с втория Интер, приключил само с две точки по-малко. Сасуоло пък ще трябва да се задоволи с 11-ата позиция и своите 50 спечелени пункта. Въпреки трудната си програма в края на сезона, "Дявола" го приключи с шест поредни успеха в първенството за първия си трофей от 2016 година насам, когато спечели Суперкупата на Италия.

Всичко приключи с церемония по връчването на трофея на Милан. Всеки един от играчите на “росонерите” излезе самостоятелно, като по пътя си към подиума обираше овациите от хилядите фенове на тима, присъстващи на стадиона. Последен се появи капитанът Романьоли, който първи вдигна трофея, наследявайки Масимо Амброзини, направил го при предишното Скудето през 2011 година.

САСУОЛО - МИЛАН 0:3

0:1 Жиру (17')

0:2 Жиру (32')

0:3 Кесие (36')

Сасуоло: Консили, Мюлдюр, Айхан, Ферари, Кирякопулос, Енрике, Лопес, Фратези, Берарди, Скамака, Распадори

Милан: Менян, Калабрия, Калюлю, Томори, Ернандес, Тонали, Кесие, Салемакерс, Крунич, Леао, Жиру