Хладнокръвен Леклер с 2-ри пореден полпозишън, притеснения за Верстапен

Със страхотен финален тур в третата фаза на квалификацията лидерът в световния шампионат Шарл Леклер завоюва своя втори пореден полпозишън и ще тръгне първи в утрешната Гран При на Испания.

Пилотът на Ферари допусна грешка в края на своя първи летящ тур в решителния сегмент на сесията и реално имаше само един опит, за да спечели първото място. В него той бе първи на пистата и успя да подготви гумите си по перфектен начин, което му позволи да запише време от 1:18.750, ставайки единственият пилот, който слиза под 1:19 от началото на уикенда.

Втори на стартовата решетка в утрешния ден ще бъде основният съперник на Леклер в спора за титлата Макс Верстапен, който бе с 0.323 по-бавен от пилоти на монегаска. Световният шампион бе на предварителна първа позиция след първите опити, след което проблем в двигателя не му позволи да завърши втория си тур и той нямаше как да контраатакува Леклер.

Трети в утрешния ден ще потегли първият от местните любимци Карлос Сайнц, който бе с 0.416 по-бавен от своя съотборник във Ферари Леклер. Компания на испанеца на втория ред ще прави Джордж Ръсел от Мерцедес, а третия ще си поделят Серхио Перес и победителят от последните пет издания на Гран При на Испания Люис Хамилтън.

Валтери Ботас отново бе „най-добър“ от останалите и ще потегли седми утре за Алфа Ромео, а освен него на четвъртата редица ще се нареди Кевин Магнусен от Хаас. Даниел Рикардо и Мик Шумахер бяха най-бавни в решителната фаза на квалификацията и двамата ще си поделят петия ред.

Първи извън топ 10 на стартовата решетка в утрешния ден ще бъде Ландо Норис, който загуби своята най-бърза обиколка от втората фаза на квалификацията заради напускане на ограниченията на пистата в третия сектор. Печеливш от това бе Шумахер, а заедно с Норис участието си в сесията за място след втората ѝ фаза приключиха Естебан Окон, Юки Цунода, Пиер Гасли и Гуаню Джоу, които ще заемат местата от 12-о до 15-о на старта утре.

За ужас на феновете по трибуните на „Каталуния“ вторият от техните любимци, Фернандо Алонсо, приключи участието си в квалификацията още след първата ѝ фаза. Двукратният шампион направи второ си излизане твърде късно и така не успя да затвори конкурентна обиколка заради многото трафик, финиширайки сесията 17-и.

За него това е едва втори случай, в който не достига до финалната фаза на квалификацията в домашното си състезание в кариерата. За първи път това се случи през 2015 година, когато испанецът потегли 13-и. Освен него елиминирани след първите 18 минути за сесията за място бяха още пилотите на Астън Мартин, Себастиан Фетел и Ланс Строл, които ще потеглят 16-и и 18-и, и представителите на Уилямс, Алекс Албон и Никола Латифи, които ще бъдат на последния ред.

Надпреварата за Гран При на Испания, шести кръг за сезон 2022 във Формула 1, стартира утре в 16:00 часа българско време и ще може да бъде следена на живо със Sportal.bg.

Гледайте най-вълнуващите състезания от MotoGP, WRC, NASCAR и Supercars, на живо, само в ефира на MAX Sport.

Снимки: Imago