Левски не се огъна пред Балкан и запази надежди за финал

Отборът на Левски продължава да се бори за своето оцеляване в полуфиналната си серия срещу Балкан. Действащите шампиони намалиха изоставането си в общия резултат до 1-2 победи, след като спечелиха задължителното си първо домакинство с крайното 66:56 (23:10, 11:15, 10:20, 22:11) в страхотна атмосфера в зала “Универсиада” в столицата. Така столичани се отърваха от елиминацията тази вечер и удължиха серията поне до четвърти мач, който ще се проведе в петък от 19:00 часа, отново в София.

Съперниците не направиха никак качествен мач тази вечер, като си личеше натрупаното напрежение и в двата лагера. Стрелбата от тройката куцаше и от едната, и от другата страна, като столичани реализираха само 3 тройки от 19 опита, и то всички успешни от страна на Христо Захариев, който бе 3/4 зад дъгата, докато ботевградчани стреляха едва 2/20 от далечно разстояние.

Грешките в нападение също бяха страшно много - 23 за Левски срещу 18 за Балкан, като най-голямата разлика в мача може би се изрази в борбите, където домакините взеха 18 борби в нападение (и 51 общо) срещу 9 в офанзивен план и общо 34 за “зелените”. Точките на втори шанс бяха 17:6 в полза на момчетата на Тити Папазов.

Лошата новина за отбора на Левски е контузията на Йордан Минчев. Националът огъна десния си глезен в самото начало на третата четвърт, като все още не е ясно дали той ще успее да бъде на линия за ключовия четвърти двубой от серията в петък.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Капитанът на гостите Димитър Димитров стана автор на първите две точки в мача, след като наниза два изстрела от наказателната линия, възползвайки се от нарушение на Асен Великов. Отборът на Левски реагира мигновено с четири безответни точки на своя актив, като първи в реализаторската колона на "сините" се присъединиха Зейн Ноулс и Венцислав Петков, които предизвикаваха първата смяна на водачеството при 4:2. Мачът започна с много накъсано темпо заради големия брой нарушения в откриващите минути от първата четвърт.

Агресивната защита на "сините" пък предизвикваше все повече грешки в нападение от страна на ботевградчани, като след третата поредна такава Йордан Минчев увеличи преднината на своя отбор на четири точки при 6:2. Гардът на "зелените" Дерик Маркс стопира сушата на своя тим с първата си точна стрелба от тройката за 6:5, но след това националът Чавдар Костов изригна с мощна забивка към коша, възстановявайки триточковия аванс на шампионите при 8:5.

Домакините продължаваха да играят здраво в дефанзивен план, а присъствието на Зейн Ноулс в подкошието най-сетне осигури това предимство на "сините", които вече имаха преднина от 12:5 при преполовяването на откриващата четвърт. Поредното неубедително действие от играчите на Балкан в нападение този път резултира в още две точки за отбора на Тити Папазов, който доближи двуцифрената преднина при 14:5. След първите пет минути игра ботевградчани бяха 1/5 при стрелбата от игра, а също така имаха 5 грешки в нападение.

В крайна сметка тимът на Левски достигна до двуцифрената преднина след отлична стрелба от средно разстояние на Марио Литъл, който реализира две точки за 18:7. ДиВон Уошингтън върна една точка от наказателната линия, преди появилият се от резервната скамейка Ивица Радич да отбележи първата си стрелба от игра, за да изведе "сините" напред с най-голямата им разлика до момента при 20:8. "Зелените" продължаваха да изпитват огромни трудности при организацията си в нападение, като при поредния пропуск от тройката Христо Захариев не се поколеба да отбележи зад дъгата от другата страна за 23:8. Димитър Димитров успя да понамали щетите за Балкан, отбелязвайки последните две точки за първата четвърт - 23:10.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Левски започна по отличен начин и във втората четвърт, като авансът на тима се покачи на 16 точки при 26:10. Балкан нямаше кош от игра в първите две минути игра в периода, като успеваемостта им бе 3/17 до този момент. Най-сетне Крисчън Джоунс сложи край на сушата на своя тим с хубава изява под коша, а веднага след него и капитанът Димитър Димитров бе точен под коша, за да може дефицитът да бъде скъсен на 12 точки при 26:14. Защитата на двата отбора беше акцент на всичко по-интересно, което се случавше на паркета в следващите минути, като в рамките на близо две минути съперниците не успяха да си отбележат нито един кош.

В един момент дори нарушенията станаха повече от вкараните точки в периода, преди Крис Минков да прекъсне сушата с един успешен наказателен удар за 26:15. Вездесъщият Чавдар Костов обаче се завърна на паркета с нова прекрасна изява в офанзивен пла, чрез която "сините" отново се озоваха с 13-точков аванс напред в резултата при 28:15. Миг невнимание от страна на защитата на "зелените" пък позволи на Чавдар Костов да си вземе борбата след пропусната тройка и да си заслужи отиване до наказателната линия, след като изкара третото лично нарушение в мача на Крис Минков.

Капитанът на националния отбор не сгреши нито веднъж и качи преднината на своя тим на 15 точки при 30:15. Балкан получи нужната доза енергия от своя лидер Крисчън Джоунс, който изригна с две забивки в коша на съперника като част от минисерия от шест безответни точки, за да могат "зелените" да свалят разликата под двуцифрените размери при 30:21.

Защитата на домакините в подкошието отново "заспа", като този път напълно сам в оцветената зона на паркета се озова ДиВон Уошингтън, който продуцира нова забивка в коша на "сините" за 30:23 - така серията на ботевградчачи бе увеличена до седем последователни точки. Разликата остана непроменена в следващата минута игра, като резултатът бе 32:25 на влизане в последните секунди от първото полувреме. Амад Рори пропусна от тройката за гостите, докато от другата страна Ивица Радич изкара късмет и "кука"-та му влезе в целта, за да фиксира крайното 34:25 след 20 минути игра в зала "Универсиада".

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна на малко по-висока скорост откъм резултатност, след като и двата отбора отбелязаха първите си стрелби от игра. Балкан сведе дистанцията до седем точки при 36:29, преди Крис Минков да си изкара четвъртото лично нарушение и да изпрати Зейн Ноулс на наказателната линия, откъдето той бе точен веднъж за 37:29. Изстрелите от средно разстояние вършеха отлична работа на ботевградчани в началото на второто полувреме, като поредният точен изстрел от тази зона бе дело на Дерик Маркс. В същата ситуация обаче крилото на домакините Йордан Минчев огъна десния си глезен и се отправи към съблекалните - 37:31.

Разликата се запази в рамките на точно шест точки в следващите няколко минути, преди Чавдар Костов да овладее още една борба в нападение и да увеличи аванса на своя тим на осем с две точки на втори шанс за 41:33. Балкан обаче продължаваше да топи разликата и да притиска своя съперник, като Димитър Димитров и Амад Рори сведоха дистанцията между двата тима на само пет точки при 41:36. Сушата без кош на "сините" надхвърли двете минути, докато от другата страна набралият самочувствие Рори отбеляза втората тройка в мача за отбора на Балкан, за да стопи изоставането на отбора си на само две точки при 41:39.

Един от лидерите на домакините - Христо Захариев, даде глътка въздух на своя отбор в много важен момент, отбелязвайки от далечно разстояние за 44:41, преди Дерик Маркс да отговори с нова успешна изява от средно разстояние, след която разликата остана в рамките на едно притежание при 44:41. Индивидуалните изяви на Марио Литъл отново по-скоро пречеха, отколкото да помагаха на неговия тим, докато от другата страна на паркета Дерик Маркс и Николай Грозев изведоха Балкан напред за първи път от началото на двубоя при 44:45 преди старта на финалната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима си размениха по един успешен изстрел в откриващите секунди от първата четвърт, като разликата остана една точка при 46:47 в полза на Балкан. След това обаче отборът на Балкан, и в частност Крисчън Джоунс, допусна грешка в нападение, като при очерталата се бърза атака за домакините Христо Захариев върна аванса в ръцете на "сините" при 48:47. Захариев отново бе точен в следващото нападение на Левски, но веднага след това Дерик Маркс реализира кош и фаул, за да възстанови равенството при 50:50 след две минути игра в последната четвърт.

Левски обаче реагира с минисерия от четири безответни точки, след като първо Чавдар Костов бе точен с успешен пробив, а след това Джош Паркър наниза два наказателни удара след неспорстменско нарушение от страна на ДиВон Уошингтън за 54:50. Ужасна грешка при вкарването на топката от страна на ботевградчани бе наказана от Христо Захариев, който открадна топката и прелетя към коша на съперника, за да наниже още две точки, извеждайки отбора си напред с шест при 56:50. Балкан скъси две точки от своя пасив чрез поредната страхотна стрелба на Дерик Маркс, като на влизане в последните четири минути игра резултатът бе 56:52 в полза на Левски.

Този път обаче Цветомир Чернокожев извади "сините" от трудната ситуация, след като записа кош и фаул на сметката си за 59:52, като също така в този момент участието на Крис Минков в мача приключи заради шестото му лично нарушение. Изключителна тройка на Христо Захариев доближи Левски до победата, след като крилото наниза третата си тройка в мача, за да изведе "сините" напред с двуцифрен аванс при 62:52 с оставащи около 2:30 минути до края на мача.

Балкан не успя да стигне до кош в следващите няколко нападения, като шансовете на ботевградчани за успех днес ставаха все по-илюзорни. Джош Паркър направи мисията на гостите още по-трудна, след като бе точен за 65:52 с 90 секунди до края на редовното време. В края имаше и доста прекъсвания на играта, първо заради неспортсменско на Дерик Маркс, а след това и за такова на Зейн Ноулс. Крисчън Джоунс намали дефицита на девет точки с два успешни наказателни удара за 65:56, но при полученото притежание ботевградчани допуснаха грешка в нападение, което сложи край на дори малките им шансове за това да откраднат победата.

Христо Захариев завърши като най-резултатен за Левски със 16 точки и 9 борби при 6/8 стрелба от игра за 20 минути от резервната скамейка. Чавдар Костов се разписа с още 14 точки и 7 борби, а Джош Паркър прибави още 10 точки.

Дерик Маркс и Крисчън Джоунс бяха най-добри за Балкан с по 14 точки всеки, докато Димитър Димитров се отчете с 9 точки и 4 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЛЕВСКИ: Асен Великов, Венцислав Петков 4, Чавдар Костов 14, Йордан Минчев 2, Зейн Ноулс 9 (Христо Захариев 16, Джош Паркър 10, Цветомир Чернокожев 5, Ивица Радич 4, Марио Литъл 2)

БАЛКАН: Амад Рори 8, Дерик Маркс 14, Крис Минков 1, Димитър Димитров 9, Крисчън Джоунс 14 (Николай Грозев 6, ДиВон Уошингтън 4, Илиян Пищиков, Михаил Гавазов, Здравко Христов)

Снимки: start-photo.bg