Георги Китанов триумфира с Купата на Малта

Българският вратар Георги Китанов и неговият тим Флориана спечелиха Купата на Малта за 21-и път в историята си, след като на финала отборът спечели с 2:1 след продължения над големия местен съперник Ла Валета. Срещата се игра пред 6 хиляди души на Националния стадион на островната държава, които гледаха много емоционален финал.

27-годишният Китанов пристигна на Рицарския остров през лятото на 2021-а година от румънския Петролул (Плоещ) и може да се похвали с купа на страната и сребърен медал от първенството.

Ян Бузутил даде преднина на Флориана в 19-тата минута, а Марио Фонтанела от дузпа изравни в 52-рата. Влезлият като резерва румънски нападател Андрей Чолаку донесе успеха на “зелените” от Флориана с точен изстрел в 111-тата минута. По този начин Флориана успя частично да компенсира пропуснатата титла, тъй като в първенството остана на 2-о място с 3 точки след шампиона Хибърниънс.

Флориана доминираше през първото полувреме и логично откри резултата, създаде няколко добри възможности, но вратарят Алесандро Гуарноне не позволи топката да влезе втори път в мрежата му. Единственото попадение падна в 19-тата минута, когато Улисес Ариас проби и центрира от крилото, а Бузутил с глава откри резултата.

Седем минути след началото на второто полувреме Андреа Замит извърши нарушение в наказателното поле срещу Магри Оверенд, а Фонтанела прониза Китанов за 1:1. В 63-тата минута българският вратар направи две решаващи намеси, за да запаси равенството. Най-напред той хвана опасно прострелно центриране на Фонтанела, а след това отрази удар с глава на Промис Олуатоби. В края на мача атаките в двете посоки не спираха и Китанов направи нови две спасявания на същите двама нападатели.

В началото на първото продължение съдията даде дузпа и за Флориана, при която обаче Ян Бузутил стреля в аут. В 111-тата минута Флориана стигна до успеха с решаващ гол на Андрей Чолаку, който влезе от пейката. Румънският нападател вкара с диагонален удар, засичайки центриране на Бузутил.