Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Милан направи гигантска крачка към жадуваната титла

Милан направи гигантска крачка към жадуваната титла в Серия "А", която грандът спечели за последно през 2011 година. "Росонерите" спечелиха с 2:0 срещу Аталанта на препълнения си стадион “Сан Сиро” в Милано във възлов мач от предпоследния 37-ми кръг на Серия “А”. Рафаел Леао бе автор на първия гол в 56-тата минута, а в 75-тата Тео Ернандес бе точен за 2:0, като реализира едно от попаденията на сезона - след феноменална индивидуална акция. Седемкратният клубен шампион на Европа не бе побеждавал този съперник като домакин от 2014 година. Двубоят бе важен и за двата тима, тъй като “росонерите” се борят за Скудетото с Интер, а гостите от Бергамо се стремят към място в европейските клубни турнири през следващия сезон. Милан вече има 5 точки аванс на върха в класирането пред втория Интер, който по-късно тази вечер гостува на борещия се за оцеляването си Каляри. Аталанта е на осмо място, на 3 точки от заемащия петата позиция Лацио, но това поражение е сериозен удар по евроамбициите на Богинята.

Опитният Оливие Жиру водеше атаката на Милан, като французинът бе подпомаган в предни позиция от Алексис Салемакерс, Раде Крунич и Рафаел Леао. Матео Песина, Марио Пашалич и Луис Муриел пък трябваше да бъдат най-сериозната заплаха за вратата на Майк Менян.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

Алексис Салемакерс направи опасен пробив за водения от Стефано Пиоли тим още във втората минута и нахлу в наказателното поле на гостите, но не успя да нанесе удар. В 10-тата минута пък Давиде Дзапакоста направи добър рейд отляво за Аталанта и потърси пас към намиращия се в наказателното поле Марио Пашалич, но последният не успя да нанесе хубав удар.

В средата на първата част "деветката" на Богинята Луис Муриел седна на тревата и показа, че има физически проблем, но колумбийският нападател все пак продължи мача.

В 31-вата минута тъкмо Муриел тества Майк Менян с опасен изстрел малко пред наказателното поле, но стражът реагира впечатляващо. Секунди по-рано Дзапакоста проби добре отляво и внесе напрежение в наказателното поле на "росонерите". Няколко минути по-късно пък вратарят на бергамаските Хуан Мусо не бе затруднен от шут на Салемакерс.

В 38-мата минута Дзапакоста си създаде позиция за изстрел извън наказателното поле, но ударът му се получи доста неточен. В 42-рата минута пък Рафаел Леао получи шанс да стреля от дъгата на наказателното поле, но изпрати топката далеч от целта.

Две минути преди края на редовните 45 на първата част имаше спорен момент. Оливие Жиру падна в наказателното поле на Аталанта, след като Берат Джимсити сложи ръце върху тялото на "деветката" на Дявола. Решението на рефера Даниеле Орсато бе жълт картон за симулация за французина, а трябва да се отбележи и това, че контактът между двамата футболисти започна всъщност извън наказателното поле.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

В първата интересна ситуация през втората част отново бе замесен Дзапакоста, който пробва удар, но топката рикошира последователно в двама играчи на Милан и излезе в корнер, от който не последва нищо кой знае какво.

В 54-тата минута Милан бе много близо до гол за 1:0. Левият бек Тео Ернандес стреля много добре от пряк свободен удар, а Мусо не помръдна. Топката докосна мрежата, но външната ѝ страна.

В 56-тата минута Милан излезе напред в резултата. Рафаел Леао демонстрира страхотната си бързина и изскочи сам срещу Хуан Мусо след дълъг пас от страна на резервата Жуниор Месиас. Португалецът изпревари Тюн Купмайнерс и мушна топката между краката на Мусо - 1:0. Редовността на гола бе прегледана с помощта на ВАР, тъй като останаха сериозни съмнения за нарушение на Пиер Калюлю срещу Матео Песина секунди преди гола. Крайното решение беше, че всичко е било в рамките на правилата и попадението бе зачетено. Така Леао вкара гол в трети пореден мач на "Сан Сиро".

Пет минути по-късно включилият се от пейката за Аталанта колумбийски нападател Дуван Сапата застраши вратата на Менян и стреля от опасна за Милан позиция, но топката профуча над целта.

В 69-тата минута резервата Анте Ребич си създаде позиция за стрелба от ъгъла на наказателното поле, но ударът на хърватския нападател на Милан бе блокиран от противников футболист.

Две минути по-късно пък тимът на Джан Пиеро Гасперини пропусна най-добрия си шанс за гол. След центриране от корнер Сапата се извиси във въздуха над всички и стреля с глава, но топката мина встрани от левия страничен стълб на вратата на Менян.

В 75-тата минута Тео Ернандес сътвори блестящ гол за 2:0. Французинът пое топката от собствената половина и направи феноменален пробив, стигна до наказателното поле на гостите и с удар по земя изпрати топката във вратата на Аталанта.

В 85-тата минута Мусо спаси с крак удар на Ребич, а секунди по-късно голово положение имаше и за Аталанта, но Дуван Сапата направи нов пропуск, като Менян се прояви отлично и остави резултата непроменен.

В заключителните минути Аталанта не затрудни особено отбраната на Милан и "росонерите" зарадваха феновете си с голяма победа, като вече са съвсем близо до крайния триумф.

Снимки: Getty Images