Очаквайте в 11:00: Какво е настроението в националния отбор по ръгби на България преди сблъсъка със Сърбия

Страхотен Бастианини с 3-та победа за сезона, пълен провал за Баная във Франция

Енеа Бастианини от екипа на Грезини Дукати изненада двамата заводски пилоти на италианския производител Франческо Баная и Джак Милър и завоюва своята трета победа от началото на сезон 2022 в MotoGP след едно перфектно каране в Гран При на Франция. За Дукати това е трети пореден триумф на „Льо Ман“, след успехите на Милър и Данило Петручи от последните две години.

Втори днес финишира Милър, а тройката допълни Алейш Еспаргаро от Априлия, за когото това е трети пореден подиум след третите места в Португалия и Испания в началото на месеца. Баная пък въобще не завърши в надпреварата, след като допусна грешка в края на 21-та обиколка.

Именно тя се оказа ключова за цялото състезание, след като в нейното начало Бастианини и Баная си размениха на три пъти първото място, а след това дойде и грешката на световния вицешампион.

Любимецът на публиката в Льо Ман Фабио Куартараро не успя за втора поредна година да се качи на почетната стълбичка в домашното си състезание, след като той така и не успя да се справи с Алейш Еспаргаро и завърши четвърти. Другият французин Йоан Зарко от Прамак Дукати завърши пети.

Топ 10 в седмия кръг за сезона допълниха Марк Маркес, Такааки Накагами, Брад Биндър, Лука Марини и Маверик Винялес. Точки от Гран При на Франция взеха още Пол Еспаргаро, Франко Морбидели, Фабио Ди Джанантонио, Алекс Маркес и Франко Морбидели, който финишира 15-и.

Двамата пилоти на РНФ Ямаха Андреа Довициозо и Дарин Биндър единствени финишираха извън зоната на точките. Карирания флаг на „Льо Ман“ освен Баная не успяха да видят още Мигел Оливейра, Хорхе Мартин, Жоан Мир, Раул Фернандес, Алекс Ринс и Реми Гарднър.

В генералното класиране в MotoGP след завършека на първата третина от сезон 2022 лидер с актив от 102 точки е действащият световен шампион Куартараро, който има аванс от само четири пункта спрямо Алейш Еспаргаро. Третото място, въпреки наличието на цели три победи, се заема от Бастианини, който изостава с осем точки от лидера.

Световният шампионат в MotoGP продължава след две седмици с домашното състезание за Бастианини – Гран При на Италия. Победител на „Муджело“ преди 12 месеца малко изненадващо стана Куартараро.

ПЪЛНA ХРОНОЛОГИЯ НА СЪСТЕЗАНИЕТО ЗА ГРАН ПРИ НА ФРАНЦИ:

Старт на състезанието! Най-добро потегляне направи Милър, който още в първите метри изправери своя съотборник Баная, който след първите завои се оказа на третата позиция зад Милър и тръгналия пети Бастианини.

Доскорошният лидер в шампионата обаче допусна грешка още преди средата на първия тур и загуби позиции от Баная и Ринс.

Зад Бастианини след първи тур се движеше Мир, който бе следван от Алейш Еспаргаро, Макр Маркес, Куартараро и Накагами. Японецът, Маркес и световният шампион бяха много близо един друг в последните завои, като дори се стигна до контакт между Накагами и Куартараро.

В началото на третия тур Ринс напусна битката за победата след грешка в първия завой и минаване на пряко през зоната за сигурност. При връщането си на пистата в третата крива испанецът загуби контрол на своя мотор и се озова на асфалта. Той все пак се качи обратно върху машината си, но вече бе далеч от местата в зоната на точките и по-късно се прибра в бокса.

В средата на четвъртата обиколка Баная и Милър размениха своите позиции преди спирането за осмия завой. В същия тур италианецът записа най-добрата обиколка от началото на състезанието, която е и рекорд в състезателно темпо на „Льо Ман“.

В шестия тур Алейш Еспаргаро допусна две последователни грешки в завои седем и осем, които позволиха на Куартараро да го настигне в битката за петото място. Световният шампион пробра две маневри на изхода от осмата крива и на влизането в деветата, но те бяха неуспешни. При втората той спря твърде късно и буквално върна на Еспаргаро това, което той загуби по-рано в обиколката.

В спирането за осмия завой в 12-та обиколка Бастианини направи успешна атака срещу Милър в спора за втората позиция зад Баная. Разликата между първите двама 15 тура преди края на състезанието бе 0.6 секунди.

В средата на дистанцията от 27 обиколки разликата между първите двама бе 0.5 секунди, докато тази между втория и третия бе 0.4 секунди. В самия край на 14-я тур настъпи промяна в притежателя на четвъртото място, след като Мир допусна грешка в последните два завоя и подобно на своя съотборник Ринс напусна спора за победата.

След падането на световния шампион за 2020 година Алейш Еспаргаро се изкачи на четвъртото място, докато действащия световен първенец Куартараро бе пети.

В началото на 21-я тур Бастианини поведе след много късно спиране за шикана „Дънлоп“. Само два завоя по-късно обаче Баная се шмугна от вътрешната страна на шестата крива и си върна водачеството. Престоят на заводския пилот на Дукати начело продължи само два завоя, след като той допусна грешка в спирането за осмия завой и загуби позиция доскорошния лидер в генералното класиране.

Драмите за Баная в тази обиколка не приключиха с тази грешка, след като в нейния край той допусна нова неточност, подобна на тази на Мир от по-рано, и също напусна състезанието.

След отпадането на Баная миналогодишният победител в Гран При на Франция Милър се изкачи на втората позиция, а Алейш Еспаргаро получи златен шанс да завоюва своя трети пореден подиум в кралския клас след третите места в Португалия и Испания. Четвърти зад пилота на Априлия се движеше местният любимец Куартараро, който преследваше втори пореден подиум в домашното си състезание.

Край на състезанието! Бастианини с трета победа за сезона, Милър завърши втори, а Алейш Еспаргаро удържа зад себе си амбицирания Куартараро в спора за последното място на подиума.

Снимки: Imago