Фернандес триумфира в изпълненото с падания състезание от Moto2 във Франция

Аугусто Фернандес бе големият печеливш от падането на своя съотборник Педро Акоста в началото на 11-а обиколка и стигна до победата в надпреварата за Гран При на Франция, седми кръг за сезона. За испанският пилот на КТМ това е общо четвърта победа в средния клас на световния шампионат и първа от Гран При на Сан Марино през 2019-а година.

Втори на „Льо Ман“ финишира Арон Канет, който обаче остана на цели 3.7 секунди зад победителя, въпреки че Фернандес върна газта в последни тур, в който той загуби близо 3 секунди. Подиумът в надпреварата за Гран При на Франция допълни тайландецът Сомкиат Чантра, за когото това е трето качване на подиума пред годината, в три завършени състезания.

Лидерът в генералното класиране в Moto2 Челестино Виети имаше слаб уикенд във Франция, в който той остана 18-и в квалификация, след което финишира осми в състезанието. Италианецът бе един от многото пилоти, които допуснаха грешка в хода на надпреварата, след като обърка спирането за осмия завой в средата на дистанцията и премина през зоната за сигурност.

Виети обаче имаше късметът да се върна в надпреварата, макар и в дъното на топ 20, след което се възползва от падания на други състезатели и взе осем точки от надпреварата на „Льо Ман“. За разлика от него други осем от стартиралите 29 пилоти не успяха да видят карирания флаг след грешки и удари в хода на надпреварата.

След нея Виети остава начело в генералното класиране в актив от 108 точки и аванс от 16 спрямо победителя от Гран При на Испания преди две седмици Ай Огура, който завърши пети във Франция. Трети в битката за тилата се движи Канет, който изостава с 19 пункта от лидера. Победителят от днешния старт Фернандес спечели четири позиции с 25-те си точки и вече е пети, с пасив от 39 спрямо Виети.

Сезон 2022 в клас Moto2 на световния шампионат по мотоциклетизъм на писта продължава след две седмици с надпреварата за Гран При на Италия на пистата „Муджело“.

Снимки: Imago