Перфектна последна обиколка донесе победата на Масия във Франция

Джауме Масия завоюва своята втора победа от началото на сезон 2022 в клас Moto3 на световния шампионат по мотоциклетизъм на писта, след като триумфира в надпреварата за Гран При на Франция с една перфектна последна обиколка на пистата „Льо Ман“.

Испанецът бе втори в началото на финалния тур, но още в спирането за шикана „Дънлоп“ той изпревари Денис Фоджа за първото място. Това обаче не бе краят на битката за Масия, който във втората половина на обиколката трябваше да парира атаките на Аюми Сасаки.

Японецът излезе начело четири завоя преди финала, но само два по-късно Масия си върна лидерството, което задържа до минаването покрай карирания флаг. Втори финишира Сасаки, който извади огромен късмет в началото на състезанието.

Той бе един от падналите пилоти в края на първия тур, заедно с Исан Гевара, Серхио Гарсия и Андреа Миньо. За тяхната радост надпреварата бе спряна само обиколка по-късно заради дъжд, което им позволи да се включат в рестарта от оригиналните си стартови позиции.

Подиумът в Гран При на Франция допълни Гевара, който подобно на Масия направи решителна атака срещу Фоджа два завоя преди края на състезанието. Така тръгналият от полпозишън италианец не успя да се качи на почетната стълбичка за трето предно състезание.

Лидерът в генералното класиране преди старта на „Льо Ман“ в крайна сметка финишира седми след падането си, но запази челната си позиция с актив от 112 точки и преднина от 27 спрямо Масия. Испанецът има равен актив с този на Фоджа, но има една победа повече от италианеца, което му дава предимството в класирането.

Световният шампионат в Moto3 продължава след две седмици с надпреварата за Гран При на Италия на „Муджело“, където преди 12 месеца Фоджа триумфира пред родна публика.

Снимки: Gettyimages