Ливърпул отново разплака Челси след дузпи и взе втора купа

Ливърпул спечели Купата на Англия за осми път в историята си. Мърсисайдци стигнаха до втория си трофей през сезона след повторение на финала за Купата на Лигата срещу Челси. Отново двата отбора не успяха да си отбележат гол в рамките на 120 минути и се стигна до дузпи, които "червените" спечелиха с 6:5.

“Червените” печелят трофея за първи път от 2006 г. в юбилейното 150-то издание на турнира. За Юрген Клоп пък това е шести трофей с Ливърпул и единственият, който липсваше в колекцията му. Тимът обаче даде някои жертви. След половин час Мохамед Салах напусна терена поради контузия, а преди положенията Вирджил Ван Дайк бе сменен. Челси пък загуби финала на ФА Къп за трета поредна година.

Мърсисайдци започнаха по-силно и в петата минута пробив на Диас можеше да доведе до първия гол. Колумбиецът опита да намери Тиаго пред вратата, но подаването се оказа прекалено силно. Секунди по-късно Салах стреля с глава над вратата. Отборът на Юрген Клоп определено имаше предимство, а Диас създаваше сериозни проблеми на защитата на съперника. В осмата минута той бе изведен великолепно от Александър-Арнолд, напредна сам срещу Менди, но вратарят успя да отрази удара. Кейта не успя да уцели вратата при добавката.

Диас продължи да тормози Чалоба и създаде следващото положение в 13-ата минута. Той опита да стреля, но бе блокиран. Топката стигна до Александър-Арнолд, но и защитниците на Челси успяха да отклонят и неговия опит. Лондончани стигнаха до първата ситуация пред вратата на Алисон в 17-ата минута. Останаха съмнения за игра с ръка на Лукаку преди Пулишич да прати топката покрай дясната греда.

След още няколко ситуации пред наказателното поле на Челси, тимът на Тухел стигна до отлична възможност да открие резултата в 23-ата минута. Маунт намери отлично Пулишич в наказателното поле. Американският национал насочи топката към десния ъгъл на Алисон, но тя мина покрай вратата. След като оцеляха при първоначалния натиск на мърсисайдци, лондончани започнаха да се чувстват по-комфортно. В 28-ата минута Маркос Алонсо бе изведен от Пулишич, но Алисон бе отлично позициониран, скъси ъгъла и успя да спре удара.

След половин час игра Мохамед Салах седна на терена, като показа, че не се чувства добре. Контузията на египтянина наложи ранна смяна и в игра се появи Диого Жота. Секунди след смяната Челси стигна до нова възможност. Пулишич получи топката от Маунт в наказателното поле. Той опита да намери съотборник, но защитниците на мърсисайдци успя да блокират подаването и да изчистят.

61 Ливърпул триумфира в Купата на Англия

Малко преди почивката Жота пропусна добра възможност да откри резултата. Центриране на Робъртсън го намери пред вратата, но португалецът прати топката над вратата. В добавеното време на първата част и Челси стигна до добър шанс. Лукаку бе изведен от Пулишич, но и неговият удар не бе точен.

Второто полувреме започна вихрено и с няколко положения пред вратата на Ливърпул. Първо Маунт бе изведен зад защитата, но имаше съмнения за засада. Английският национал остави топката тя стигна до Алонсо, който стреля и кълбото мина на сантиметри от лявата греда на Алисон. Секунди по-късно Пулишич имаше великолепна възможност, но ударът бе в обсега на вратаря и той успя да го отрази. В 49-ата минута Маркос Алонсо стреля от фал, топката мина над Алисон и се удари в гредата.

Двата отбора редуваха периоди, в които доминириха. След отличното начало на втората част на лондончани последва силен период за Ливърпул. Жота пропусна добра възможност, след като бе намерен от Александър-Арнолд, а малко по-късно Луис Диас намери пространство за удар на границата на наказателното поле и стреля, а топката мина близо до дясната греда на Менди.

Атаките не спираха и двете врати. Отборът на Клоп имаше малко повече контрол следващите минути. Защитата на лондончани се справяше, но в 61-ата минута остави Жота да стреля. Топката обаче мина покрай вратата. Тухел пусна в игра Н’Голо Канте, който пропусна последните три мача на тима, на мястото на Матео Ковачич. Малко след това дойде поредният удар на Пулишич, който не намери целта.

Ливърпул имаше предимство в последната част на двубоя и не спря да търси гола. В 84-ата минута Диас нацели гредата със силен удар. Секунди по-късно отлично центриране на влезлия като резерва Милнър намери Анди Робъртсън пред опразнената врата. Бранителят засече топката от въздуха, но не успя да я насочи във вратата и тя се удари в дясната греда.

В последната минута на редовното време Диас можеше да се откъсне, но Тиаго Силва действа отлично и не му позволи. Колумбиецът все пак намери пространство за удар и насочи топката към горния ляв ъгъл, но топката мина покрай вратата.

Двата отбора не успяха да си отбележат гол в редовното време, както и във финала за Купата на Лигата. За началото на продълженията Юрген Клоп направи изненадваща смяна, като извади Вирджил Ван Дайк и пусна Жоел Матип. В тима на Ливърпул се усещаше умора. Диас и Мане опитаха да правят самостоятелни пробиви, но нямаха сили да ги завършат. Пред другата врата имаше ситуация, в която резервата Зиеш бе избутан от Конате в наказателното поле, но съдията прецени, че няма нарушение.

Челси изглеждаше по-свеж и опита да натисне, но стигна само до няколко опасни центрирания и неточен удар на Маунт. През второто продължение вече умората се отрази много сериозно и на двата отбора, а темпото видимо спадна. Така отново се стигна до дузпи. При тях Сесар Аспиликуета удари гредата, а първите четирима изпълнителни на Ливърпул бяха точни. Садио Мане имаше шанс да донесе победата, но ударът му бе отразен от сънародника му Едуар Менди. Мейсън Маунт направи пропуск и Цимикас реализира победната дузпа.

ЧЕЛСИ - ЛИВЪРПУЛ 0:0