Анмария Лампич се сбогува със ски-бягането

Словенската звезда в ски-бягането Анамария Лампич обяви официално раздялата си със спорта и преминаването в битлона. Тя направи това чрез пост в своя Инстаграм профил, където написа „Сбогом ски-бягане. Здравей биатлон“.

В своята кариера в Световната купа по ски-бягане Лампич има общо три индивидуални и една отбора победа, всички в спринтовите дистанции. На Световни първенства и Олимпийски игри обаче тя така и не успя да стигне до златен медал, като има единствено едно сребро от спринта в Зеефелд през 2019 и два бронза от двата спринта в Оберстдорф миналата година. Тогава тя спечели и малкия кристален глобус в спринта.

На Олимпийски игри най-доброто класиране на 26-годишната словенка е шесто място от отборния спринт в Пьончан 2018, където остана седма в индивидуалния спринт. В Пекин по-рано тази година словенката финишира съответно 12-та в индивидуалния спринт и 14-а в отборния.

Специалистката в спринта става второто голямо име, което сменя ски-бягането с биатлона в последните години. През 2020 това направи и олимпийската шампионка в спринта от Пьончан Стина Нилсон, която през изминалия сезон започна да попада и в първия отбор на Швеция за стартовете от Световната купа. В началото на март тя стигна и до първия си индивидуален подиум, след като завърши трета в спринта на 7.5 километра във финландския зимен център Контиолахти.

Снимки: Gettyimages