Шели-Ан Фрейзър-Прайс и Фердинанд Омaняла оглавиха световната ранглиста на 100 м в Найроби

Хиляди феновете на атлетиката станаха свидетели на най-бързите 100 метра за 2022 година в третото издание на турнира “Кип Кейно”, което се проведе в столицата на Кения - Найроби.

Световната шампионка на в дисциплината Шели-Ан Фрейзър-Прайс (Ямайка) се състезаваше за първи път в страната и на високата надморска височина на стадион „Касарани“ бе непобедима с 10.67 (-0.4) секунди. За статистиката това бе най-бързото бягане на територията на Кения, рекорд на турнира и най-силното постижение за дебют на сезона в историята.

Басант Хемида постави нов рекорд на Египет за второто място с 11.02, амиканката Шанън Рей бе трета с 11.03, а олимпийската вицешампионка на 200 метра Кристине Мбома (Намибия) имаше амции за челната тройка, но се контузи.

Минути след женския финал кениецът Фердинанд Оманяла изправи стадиона на крака с най-добър резултат в света за сезона при мъжете – 9.85 (2.0). Негов основен съперник трябваше да бъде олимпийският шампион Марсел Джейкъбс (Италия), който пристигна в Найроби, но се отказа заради болки в стомаха. Олимпийският вицешампион Фред Кърли (САЩ) финишира втори с 9.92 пред Айзая Йънг (САЩ) – 10.13.

Другите звезди на турнира бяха членовете на полското дуо в мятането на чук – олимпийските шампиони Войчех Новитци и Анита Влодарчик, които доминираха в дисциплината.

Новитци трябваше да се състезава със сънародника си Павел Файдек, който обаче изпусна самолета за Кения. Така Войчех победи без проблем с 81.43 – най-добър резултат в света за сезона. Досега никой не бе регистрирал опит над 80 метра в Кения, а Войчех го направи цели четири пъти.

Трикратната олимпийска шампионка и световна рекордьорка Влодарчик спечели със 78.06 и надделя над американката Джени Касанавойд 76.82 – личен рекорд. Трета позиция бе за Бианка Гелбер (Румъния) 70.71.

Други победители на турнира „Кип Кейно“, който е във веригата „Световен атлетически тур“ бяха:
Асбел Кипсанг (Кения) – 1500 м (мъже) – 3:31.01
Дерибе Ветежи (Етиопия) – 1500 м (жени) – 4:01.50
Нора Джеруто (Казахстан) – 3000 м стипълчейз (жени) – 9:04.95 (най-добър резултат в света за годината и най-бързо бягане на висока надморска височина)