Интер спечели осмата си Купа в спиращо дъха Дерби д'Италия

Интер спечели своята осма Купа на Италия след успех с 4:2 над Ювентус в Дерби д'Италия. Двата тима изиграха истински 120-минутен спектакъл на Стадио "Олимпико" в Рим, който остави всички 67 944 души по трибуните в екстаз. В срещата видяхме два обрата, шест гола и две дузпи, отсъдени в полза на "нерадзурите".

62 Финал за Купата на Италия: Ювентус - Интер 2:4

Николо Барела откри за "нерадзурите" още в 6-ата минута на мача с гол-красавец. В началото на второто полувреме Ювентус тръгна мощно в атака и изравни. Алваро Мората преодоля Самир Ханданович в 49-ата минута, a малко след това Душан Влахович направи пълен обрата в 53-ата минута. Хакан Чалханоолу обаче изравни за Интер от дузпа в 79-ата минута. Така при равенство в редовното време мачът влезе в продължения. В тях Иван Перишич отново даде преднина на Интер с гол от дузпа в 98-ата минута след намесата на ВАР, а отново хърватинът оформи крайното 4:2 в 101-ата минута с мощен шут.

Мачът започна повече от мечтано за Интер и "нерадзурите" поведоха в резултата още в 6-ата минута с прекрасен гол на Николо Барела. Националът на Италия беше оставен да дриблира пред наказателното поле на Юве, след което последва мощен, но добре насочен удар към далечния ъгъл. Матиа Перин сякаш не видя топката заради много футболисти, струпали се пред него.

Голът не стъписа Старата госпожа, която на свой ред опита да изнесе играта в по-предни позиции. Опитите на Юве обаче да притесни Ханданович удряха на камък до 21-ата минута. Тогава Хуан Куадрадо пусна пас в коридор, който намери Пауло Дибала в наказателното поле. Нападателят на бианконерите си нагласи топката на левия крак и стреля по земя, но стражът на Интер отрази.

Секунди по-късно Ханданович направи феноменално спасяване при удар на Душан Влахович към далечния ъгъл. Първо словенският вратар изрита топката в предни позиции, но тя беше спечелена от Джорджо Киелини във въздуха. Впоследствие халфовете на Интер действаха разконцентрирано, което позволи на Влахович да излезе на голова позиция. Само добрата намеса на Ханданович с върха на пръстите раздели сърбина от гола.

Ювентус продължи да изпусна и в следващите минути. Първо в 30-ата Самир Ханданович изби добре насочен удар под гредата на Матайс Де Лихт. Нидерландецът надскочи всички след центриране на Федерико Бернардески от ъглов удар. От последвалия нов корнер се стигна до разбъркване в наказателното поле, при което топката падна на удобния ляв крак на Дибала в наказателното поле. Около аржентинеца нямаше никой, но той стреля в аут.

В 36-ата минута мощен удар на Чалханоолу беше блокиран от защитник. Топката попадна в краката на Марсело Брозович, който също стреля, но в аут. В 41-ата минута наставникът на Ювентус Масимилиано Алегри предприе принудителна смяна. Алваро Мората се появи в игра на мястото на Данило.

В 49-ата минута Душан Влахович поиска дузпа за нарушение срещу себе си. И от повторението обаче се видя, че Стефан де Фрай не действа против правилата срещу нападателя. Старата госпожа започна второто полувреме по страхотен начин и в рамките на четири минути обърна резултата. Първо Алваро Мората преодоля Самир Ханданович, след като отклони удар на Алекс Сандро извън границата на наказателното поле.

Това шокира Интер и шампионите на Италия инкасираха второ попадение. Те бяха хванати на контраатака, при която Дибала разсече защитата с чудесно подаване. Останал очи в очи с вратаря, Душан Влахович първо стреля в Ханданович, но след това топката отново попадна в краката му и сърбинът не сгреши.

На отсрещната врата Перин отрази хубав удар на Дармиан от въздуха. В 57-ата минута Мората принуди Ханданович да се намесва след силен удар в близкия ъгъл. Словенецът обаче внимаваше. В 65-ата минута Юве организира бърза атака по левия фланг. Алекс Сандро видя Дибала на границата на наказателното поле и центрира, като подаването му беше засечено от нападателя. Ударът обаче беше в обсега на Ханданович.

В 71-ата минута Матиа Перин отрази коварен удар на появилия се от резервната скамейка Федерико Ди Марко. Вратарят на Юве плонжира и със сетни сили изби топката в корнер. В 79-ата минута, след едно от много центрирания в наказателното поле на Старата госпожа, Интер получи правото да изпълни дузпа. Иван Перишич свали топката с глава към Лаутаро Мартинес, който овладя, но беше побутнат леко от Леонардо Бонучи. Главният съдия Паоло Валери посочи бялата точка, а Хакан Чалханоолу застана зад топката. Турският национал прати в екстаз Курва Норд с изпълнението си, насочено точно в сглобката.

В 88-ата минута Хакан Чалханоолу стреля над вратата. До нов гол в редовното време не се стигна и така двубоят влезе в продължения. В 92-ата минута Алексис Санчес овладя на гърди и стреля от границата на наказателното поле. Ударът му имаше нужната сила, но беше насочен право в Перин.

В 98-ата минута Интер получи втора дузпа, като този път тя бе отсъдена след намесата на ВАР. Матайс де Лихт задържа леко Стефан де Фрай, като първоначално главният съдия не отсъди нищо. ВАР обаче сигнализира за неправомерна игра в наказателното поле и така Интер получи дузпа, реализирана от Иван Перишич.

Три минути по-късно Перишич отново беше в прегръдките на своите съотборници, а Курва Норд пееше своите песни след втория му гол в мача, който направи резултата 4:2 в полза на Интер. Хърватинът беше оставен да шутира напълно необезпокоявано към далечния ъгъл, а попадението му беше сходно с това на Барела.

Двете попадения поизнервиха скамейката на Ювентус, което доведе и до червен картон на Масимилиано Алегри за реплика.

Ювентус - Интер 2:4
0:1 Николо Барела (6)
1:1 Алваро Мората (49)
2:1 Душан Влахович (53)
2:2 Хакан Чалханоолу (79 д)
2:3 Иван Перишич (98 д)
2:4 Иван Перишич (101)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Ювентус: Перин, Данило, Де Лихт, Киелини, Алекс Сандро, Куадрадо, Закария, Рабио, Бернадески, Дибала, Влахович.

Интер: Ханданович, Шкриняр, Де Фрай, Д’Амброзио, Дармиан, Барела, Брозович, Чалханоолу, Перишич, Лаутаро Мартинес, Джеко.