Цветан Соколов изведе Динамо (Москва) до втора поредна титла на Русия в драма срещу Локомотив на Пламен Константинов

Отборът на Динамо (Москва) за втора поредна година спечели титлата на Русия по волейбол при мъжете.

Цветан Соколов и компания спечелиха драматичния “български” финал в Суперлигата на Русия срещу водения от Пламен Константинов тим на Локомотив (Новосибирск) с 3:2 (26:25, 23:25, 25:20, 20:25, 15:9).

Шампионите от 2021 година от Динамо поведоха с 2:0 след атака на Ярослав Подлесних. Пайп на Денис Богдан и 4:1 за московчани. Цветан Соколов атакува по правата от зона 2 за 6:3. Цветан Соколов атакува мощно за 10:5. Два поредни аса на Дмитрий Лизик и Локомотив намали до 8:11. Нов ас на Дмитрий Лизик с помощ на мрежата и - 9:11. Сергей Савин атакува на разкъсана двойна блокада и намали до 10:11. Дражен Лубурич изравни при 12:12 с мощна атака. Цветан Соколов атакува успешно за 14:12 за Динамо. Страхотна игра в защита на либерото Семьон Кривитченко и Сергей Савин изравни при 14:14. Успешни атака на разпределителя Павел Панков и два поредни аса на Ярослав Подлесних дадоха аванс от 3 точки за шампионите при 18:15. Пламен Константинов взе прекъсване за Локомотив. Дмитрий Лизик спря с блокада атака на Цветан Соколов за 17:18. Денис Богдан игра по блокадата за 19:17 за Динамо. Възпитаниците на Пламен Константинов изравниха при 19:19. Цветан Соколов атакува по блокадата от зона 4 и 21:20 за московчани. Сергей Савин атакува успешно по диагонала от зона 4 за 21:21. Ас на Дражен Лубурич и Локомотив поведе с 22:21. Константин Брянский взе прекъсване за Динамо, което съживи играта на московчани и Динамо спечели първата част с 26:24.

Мощна атака а Дражен Лубурич по блока и Локомотив поведе с 15:14 в средата ва втората част. Нова силова атака на Дражен Лубурич и 16:15. Динамо обърна резултата до 19:17, който дойде след грешка на Дражен Лубурич. Пламен Константинов взе прекъсване за Локомотив. Успешна атака на Илияс Куркаев в центъра и 18:19. Атака по острия диагонал на Джон Гордън Перин изравни резултата при 19:19. Денис Черийски изведе Локомотив напред с 21:20. Джон Гордън Перин пусна технично топката от зона 4 за 22:20. Павел Панков би сервис в аут и Локомотив стигна до геймбол при 24:22. Денис Богдан намали до 23:24. Пламен Константинов взе второто си прекъсване в гейма. Денис Богдан би начален удар в аут и Локомотив спечели втората част с 25:23.

Третата част стартира напълно равностойно. Ас на Джон Гордън Перин и 5:5. Ас на Дражен Лубурич и Локомотив поведе с 8:7. Атака на Ярослав Подлесних изравни резултата за 8:8. Ас на Константин Абаев даде преднина на Локомотив с 13:11. Джон Гордън Перин отно показа класа край мрежата за 14:12. Ас на Павел Панков - 14:14. Динамо заби 4-ата поредна точка и поведе с 16:14. Пламен Константинов взе прекъсване за Локомотив. Денис Черийски атакува технично в центъра за 15:16. Единична блокада на Цветан Соколов срещу атака на Сергей Савин - 18:15. Пайп на Денис Богдан и 4 точки преднина за Динамо - 19:15. Шампионите дръпнаха с 4 точки при 22:18. Пламен Константинов взе прекъсване за Локомотив. Московчани стигнаха до геймбол при 24:20. Троен блок спря атака на Сергей Савин и Динамо спечели третата част с 25:20.

Волейболистите на Локомотив поведоха с 5:3 в началото на 4-ата част. Динамовци изрваниха при 5:5. Локомотив поведе с 8:6, след като съдиите дълго време обсъждаха искане за видео чалъндж на Пламен Константинов. Илияс Куркаев хвана на блокада атака на Цветан Соколов - 10:7. Дражен Лубурич атакува технично и направи преднината на Локомотив 4 точки при 11:7. Константин Брянский взе прекъсване за московчани. Динамо намали до 11:12. Двоен блок на Константин Абаев и Илияс Куркаев даде аванс от 3 точки на възпитаниците на Пламен Константинов - 14:11. Джон Гордън Перин се справи в атака за 17:14. При 14:18, Константин Брянский пусна в игра за Динамо Антон Семишев. Локомотив уверено поведе с 20:15. Константин Брянский взе прекъсване за московчани. Павел Панков остави Цветан Соколов без блокада и българският диагонал на сгреши в атака - 16:20. Грешка в атака на Ярослав Подлесних и Локомотив поведе с 22:17. Цветан Соколов игра технично с блокадата за 18:22. Троен блок спря атака на Антон Семишев и Локомотив стигна до геймбол при 24:19. Дражен Лубурич атакува безкомпромисно по диагонала от зона 2 и тимът от Новосибирск спечели 4-ия гейм с 25:20.

Московчани поведоха с 3:0 в началото на тайбрека. Ас на Ярослав Подлесних и 5:1 за Динамо. Илияс Куркаев атакува уверено в центъра за 2:5. Цветан Соколов атакува мощно по блокадата за 6:2. Вадим Лихошерстов атакува успешно в центъра за 7:2. Цветан Соколов атакува мощно по блокадата за 8:2 преди двата отбора да сменят игралните полета. Дмитрий Лизик игра с блокадата за 3:8. Цветан Соколов игра технично в атака от зона 2 за 12:5. Ас на Дражен Лубурич върна леко надеждите на Локомотив и при 7:12. Сръбският диагонал би сервис в аут - 7:13. Максим Белогорцев изведе московчани до мачбол при 14:7. Динамо спечели тайбрека с 15:9, а с това и финалната среща с 3:2 гейма и титлата на Русия за втора поредна година.

ФИНАЛ в Суперлигата на Русия по волейбол за мъже:

ДИНАМО (МОСКВА) - ЛОКОМОТИВ (НОВОСИБИРСК) 3:2 (26:25, 23:25, 25:20, 20:25, 15:9 )

ДИНАМО: Павел Панков, ЦВЕТАН СОКОЛОВ, Ярослав Подлесних, Денис Богдан, Вадим Лихошерстов, Максим Белогорцев - Лаури Кераминен-либеро (Чеславс Свентицкис, Антон Семишев)

Старши треньор: КОНСТАНТИН БРЯНСКИЙ

Треньор: ЕВГЕНИЙ ПЕТРОПАВЛОВ

ЛОКОМОТИВ: Константин Абаев, Дражен Лубурич, Сергей Савин, Джон Гордън Перин, Дмитрий Лизик, Илияс Куркаев - Роман Мартинюк-либеро (Семьон Кривитченко-либеро, Иля Казаченков, Денис Черийски)

Старши треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ

Треньор: ПЕТЪР ШОПОВ.