Ман Сити превъзмогна категорично драмата с Реал и дръпна с три точки пред Ливърпул

Манчестър Сити се възползва от вчерашното равенство на Ливърпул с Тотнъм и дръпна с три точки пред мърсисайдци в битката за първото място в Премиър лийг. Шампионите разбиха с 5:0 Нюкасъл на „Етихад Стейдиъм“ и вече са много близо до това защитят титлата си. До края „гражданите“ имат гостувания на Уулвърхамптън и Уест Хам и домакинство на Астън Вила, като дори да запишат равенство в един от тези двубои, пак ще останат на върха. Освен това Сити вече има предимство от четири гола пред Ливърпул и по отношение на головата разлика. Тимът на Джосеп Гаурдиола показа, че драматичната загуба от Реал Мадрид през седмицата не му е повлияла психологически и взе аванс от две попадения още до почивката. Рахийм Стърлинг (19') и Аймерик Лапорт (38') дадоха комфортния аванс на Сити, а през втората част Родри (61'),  Фил Фоудън (91') и отново Стърлинг (93') оформиха крайния резултат.

Гуардиола бе направил четири промени от драматичния мач с Реал Мадрид. Олександър Зинченко, Джак Грийлиш, Илкай Гюндоган и Рахийм Стърлинг започнаха днес за шампионите.

Еди Хау предприел три корекции от двубоя с Ливърпул. Джамал Ласелс, Шон Лонгстаф и Крис Ууд стартираха.

Гостите стояха доста добре на терена в първите десетина минути. „Свраките“ дори бяха отборът, който пръв създаде чиста възможност и стигна до точен удар. В деветата минута Крис Ууд бе изпуснат да засече с глава на далечната греда добро центриране на Сен-Максимен, но нападателят, за кого играта с глава е на най-силното качество, не успя да насочи добре топката и стреля право в ръцете на Едерсон. Минута след това и Сити пропусна голям шанс. Центриране на де Бройне от корнер стигна до Лапорт, който нанесе удар от седем метра, но го направи много неточно.

В 15-ата минута домакините пропуснаха втора голяма възможност. Ново брилянтно центриране на Де Бройне прехвърли Таргет и намери Кансело, който от малък ъгъл не успя да стреля точно. Четири минути след това Манчестър Сити вече бе напред в резултата. Гюндоган отправи много добър диагонален пас към Кансело, който с глава продължи топката успоредно на голлинията към Стърлинг, който също с глава засече за 1:0.

В 24-тата минута Крис Уууд прати топката във вратата на Сити след серия от рикошети след центриране от корнер. Попадението обаче бе отменено заради засада на Гимараеш.

Кансело и Жесус пропуснаха добри възможности, но в 38-ата минута Сити удвои аванса си. Де Бройне центрира от корнер към границата на наказателното поле, където Гюндоган стреля от воле. Дубравка се намеси лошо и не успя да задържи топката. Диаш опита добавка, но бе блокиран, след което Лапорта успя да нанесе удар отблизо за 2:0.

Второто полувреме започна на ниско темпо, но домакините много спокойно владееха топката в половината на „свраките“ и почти не даваха шанс на съперника да играе с нея. В 61-вата минута поредното статично положение донесе нов гол за „гражданите“. Де Бройне центрира от корнер към близката греда, където Родри избяга от пазача си и стреля в ъгъла – 3:0.

До края това, което заслужаваше внимание, бе завръщането след контузия на Киърън Трипиър и едно спасяване на Едерсон, който се намеси блестящо, когато Уилсън излезе очи в очи с него. В добавеното време Фил Фоудън покачи на 4:0. Грийлиш проби отляво, след което намери Зинченко. Украинецът опита удар към вратата, но не бе точен и всъщност асистира на Фоудън, който довкара отблизо. До края падна и още един гол. Фоудън и Грийлиш комбинираха добре, след което бившият играч на Астън Вила продължи към Стърлинг, въпреки че можеше да завърши и сам. Крилото стреля в горния ъгъл за крайното 5:0.

Снимки: Imago