Фердинанд Оманяла победи олимпийския вицешампион Фред Кърли в спринта на 100 метра в Найроби

Рекордьорът на Африка Фердинанд Оманяла победи пред родна публика олимпийския вицешампион от Токио 2020 Фред Кърли в спринта на 100 метра при мъжете на международния турнир по лека атлетика в Найроби (Кения). Американецът Фред Кърли беше безспорният фаворит, след като олимпийският шампион Ламонт Марсел Джейкъбс от Италия се оттегли от надпреварата поради заболяване. Очакваше се Джейкъбс да се състезава за първи път на 100 метра след изненадващия му успех в Токио миналата година. Но той беше хоспитализиран в Кения тази седмица със съмнение за хранително отравяне, каза говорителят на турнира Елиас Макори.

Италианската федерация по лека атлетика каза, че Джейкъбс е бил приет в спешното отделение на болницата и е останал там за "наблюдение" със стомашно-чревно заболяване. Без него Фердинанд Оманяла спечели за 9.85 секунди, а Кърли остана втори с 9.92. Друг американец Айзея Йънг се нареди трети с 10.13 секунди. Състезанието трябваше да бъде рестартирано, тъй като официалните лица казаха, че е имало технически проблем.

Легендарната ямайска спринтьорка Шели-Ан Фрейзър-Прай триумфира в спринта при жените с най-добро време в света за сезона 10.67 секунди. 35-годишната ямайка е претендентка за още едно злато на Световното първенство в Юджийн през юли. Фрейзър-Прайс спечели лесно, след като тийнейджърката от Намибия Кристин Мбома, сребърна медалистка от Олимпийските игри на 200 метра, получи контузия по средата на дистанцията и не завърши.

Олимпийският шампион Войчех Новицки от Полша спечели на чук при мъжете с 81.43 метра. Трикратна олимпийска шампионка Анита Влодарчик триумфира на същата дисциплина при жените със 78.06 метра.