Леклер с 3-ти полпозишън за сезона, първата редица в Маями е за Ферари

Лидерът в световния шампионат Шарл Леклер спечели своя трети полпозишън от началото на сезона във Формула 1, след като спечели квалификацията преди първото в историята Гран При на Маями. Победа за Ферари в днешната сесия за място бе пълна, тъй като Карлос Сайнц се класира втори, като разликата между двамата бе 0.190 секунди.

Трети на стартовата решетка в утрешния ден ще бъде световният шампион Макс Верстапен, който бе със само 0.005 по-бавен от Сайнц в спора за второто място. Нидерландецът бе на предварителна първа позиция след първите излизания в квалификация 3, но допусна грешка в края на първия сектор при втория си опит и не успя да подобри времето си. Той ще подели втората редица утре със своя съотборник Серхио Перес.

Пети и шести на старта утре ще застанат бившите съотборници в Мерцедес Валтери Ботас и Люис Хамилтън, като отново финландецът бе по-бърз от седемкратния шампион. Седми и осми в квалификацията днес останаха Пиер Гасли и Ландо Норис, а най-бавни в заключителната фаза на сесията за място бяха Юки Цунода и Ланс Строл, които ще стартират от петия ред утре.

Шестата редица на стартовата решетка ще си поделят Фернандо Алонсо и Джордж Ръсел, който малко изненадващо отпадна след втората фаза на квалификацията. Освен него и Алонсо след нея елиминирани бяха още Себастиан Фетел, Даниел Рикардо и Мик Шумахер, които ще заемат позициите на 13-та до 15-та на старта утре.

Първи извън топ 15 остана съотборникът на Шумахер в Хаас Кевин Магнусен, който ще стартира 16-ти утре, след като бе с 0.130 по-бавен от Ботас в спора за последната позиция във втората фаза на квалификацията. Освен датчанина елиминирани след първите 18 минути на сесията за място бяха още Гуаню Джоу, Алекс Албон, Никола Латифи и Естебан Окон, който изобщо не участва в квалификацията след неговата катастрофа в третата тренировка по-рано днес.

От петимата най-разочарован от своето отпадане ще бъде Джоу, който имаше много лош късмет с трафика в самия край на сесията и нямаше как да завърши своята летяща обиколка, в която той бе с темпо за влизане в топ 15. Потенциално това може да донесе наказания на част от пилотите, сред които личат имената на Перес, Рикардо и Шумахер.

Надпреварата за Гран При на Маями, пети старт за сезон 2022 във Формула 1, стартира утре в 22:30 часа българско време и ще може да бъде следена на живо със Sportal.bg.

Снимки: Imago