С голове на централните си защитници Арсенал взе дербито с Уест Хам и си върна 4-тото място

Арсенал постигна трудна, но изключително важна победа с 2:1 над Уест Хам на „Лондон Стейдиъм“ в дербито от 35-ия кръг на Премиър лийг, което бе от голяма важност в битката за четвъртото място. По-рано днес Тотнъм измести за кратко „топчиите“ от последната позиция, даваща право на участие в Шампионската лига, но след успеха над „чуковете“ Арсенал си върна четвъртата позиция с две точки преднина пред „шпорите“. Тимът на Микел Артета определено не изигра един от най-убедителните си мачове, но се възползва максимално от статичните положения и вкара два гола чрез централните си защитници в днешния двубой – Роб Холдинг (38') и Габриел Магаляеш (54'). Джаръд Боуен изравни резултата в самия край на първото полувреме, но след като поведе отново, Арсенал запази умело предимството си.

Дейвид Мойс явно бе фокусирал вниманието си върху реванша от полуфиналите на Лига Европа срещи Айнтрахт (Франкфурт). Именно заради това мениджърът на „чуковете“ даде почивка на важни играчи като Микаел Антонио и Томас Соучек, които остнаха на пейката за началото. Общо пет бяха промените в сравнение с първия полуфинал в Лига Европа. Фабиански, Цоуфал, Фредерикс, Нобъл и Банрама започнаха.

Лошата новина за Арсенал бе, че Бен Уайт пропусна двубоя заради разтежение в бедрото. Роб Холдинг зае мястото му в центъра на защитата. Такехиро Томиясу се завърна, а Габриел Мартинели стартира в атака в отсъствието на Емил Смит Роу.

Двубоят започна мудно, но Уест Хам бе малко по-активният отбор. В 28-ата минута Габриел не изчисти добре центриране на Цоуфал, пращайки топката право на крака на Форналс, чийто диагонален удар премина над вратата. Две минути след това Лансини се оказа на много добра позиция на далечната греда, но Холдинг се намеси чудесно и блокира изстрела. В 34-тата минута Райс нанесе първия точен удар след шут от 20-ина метра, но той не беше проблем за Рамсдейл. В 38-ата Нкетия проби много добре през центъра и стреля към ъгъла, но Фабиански изби в ъглов удар. След центрирането от корнера Холдинг се извиси и засече с глава, давайки аванс на „топчиите“.

След попадението Уест Хам натисна. В 40-ата минута Рамсдейл спаси с акробатична намеса удар с глава на Райс, а точно преди почивката именно Райс разтегна добре към Цоуфал, който овладя на гърди и центрира към Боуен. Ударът на последния рикошира в тялото на бранител и влезе във вратата на Рамсдейл за 1:1.

В 52-рата минута Боуен се откъсна отдясно, но Рамсдейл излезе извън наказателното поле и много рисковано се хвърли с краката напред. Боуен падна, но контакт между двамата нямаше и поради тази причина играчът на „чуковете“ получи жълт картон за симулация. Две минути след това Арсенал отново се възползва максимално от корнер в своя полза. Първоначалното центриране на Сака бе изчистено частично, но Мартинели центрира обратно към далечната греда, където Габриел Магаляеш бе изпуснат. Централният бранител засече с глава, топката рикошира в коляното на Фабиански и влезе във вратата му.

В 72-рата минута Арсенал организира много опасна контраатака, при която Елнени изведе добре Нкетия, но ударът му премина на сантиметри встрани. В 80-ата отново Нкетия бе близо до гола, но този път много добре пласираният му изстрел бе избит с една ръка от Фабиански.

До края "артилеристите" не допуснаха никакви опасности пред вратата на Рамсдейл.

Снимки: Gettyimages