Баная не остави шанс на Куартараро и триумфира в Гран При на Испания

Франческо Баная направи едно феноменално каране в надпреварата за Гран При на Испания, шести кръг за сезон 2022 в MotoGP, в което не остави абсолютно никакви шансове на Фабио Куартараро дори да си помисли за атака в рамките на 25-те обиколки на „Херес“.

Пилотът на Дукати потегли от първото място и запази лидерството си в спринта до първия завой, след което напълно контролира развоя на събитията. През цялото състезание разликата между двамата не надвиши повече от секунда, а на финала тя бе 0.285 в полза на Баная.

За него това е първа победа през сезона, който започна по изключително разочароващ за него начин със само една точка в първите две състезания. За Куартараро пък резултатът също е добър, тъй като с него той увеличи преднината си на върха в генералното класиране.

Трети в надпреварата за Гран При на Испания финишира Алейш Еспаргаро, за когото това е второ поредно трето място. С него Априлия официално събра нужните шест наказателни точки и за 2023 година ще загуби своите привилегии, които се дават на по-слабо представящите се производители.

Четвърти и пети на „Херес“ завършиха Марк Маркес и Джак Милър, които дълго време се движеха трети и четвърти. Атака на Маркес в 21-та от 25 обиколки му позволи да излезе на третото място, но той почти падна само половин обиколка по-късно. След тази му грешка той потъна до петото място зад Милър и Алейш Еспаргаро, който в целия хаос в тази обиколки спечели две позиции.

Самият Маркес изпревари Милър за втори път в рамките на състезанието пет завоя преди финала, като с тази си маневра той си гарантира четвъртата позиция. Шести след едно анонимно каране финишира световният шампион за 2020 година Жоан Мир. Топ 10 в Гран При на Испания допълниха Такааки Накагами, Енеа Бастианини, Марко Бедзеки и Брад Биндър.

Точки от старта на „Херес“ взеха още Пол Еспаргаро, Мигел Оливейра, Алекс Маркес, Маверик Винялес и Франко Морбидели. Надпреварата в Андалусия завършиха още Лука Марини, Андреа Довоциозо, Фабио ди Джанантонио, Алекс Ринс, Реми Гарднър, Лоренцо Савадори и Хорхе Мартин, който падна още в края на първия тур, но се върна в състезанието, макар и да нямаше шанс за точки.

В генералното класиране в MotoGP лидер след Гран При на Испания продължава да бъде действащият световен шампион Фабио Куартараро, който има актив от 89 точки и аванс от седем спрямо Алейш Еспаргаро. Тройката с 69 пункта се затваря от доскорошния лидер в класирането Енеа Бастианини.

Победителят от надпреварата на „Херес“ Франческо Баная спечели цели шест позиции и вече е пети с 56 пункта. Пред него с 69 е Алекс Ринс, който след груба грешка в средата на дистанцията записа нула в Испания.

Сезон 2022 в MotoGP продължава след две седмици с надпреварата за Гран При на Франция на пистата „Бугати“ край Льо Ман.

Хронология на състезанието:

Старт на състезанието! Най-добро потегляне направи Баная, който успя да задържи зад себе си Куартараро в спирането за първия завой. Точно зад тях се пласира миналогодишният победител в Гран При на Испания Джак Милър, който потегли от втората редица.

В края на първия тур Баная водеше пред Куартараро и Милър, докато точно зад тях Марк Маркес изпревари Такааки Накагами в спора за четвъртата позиция на последния завой. От атака на шесткратния шампион се възползва и Алейш Еспаргаро, който също мина пред японеца.

Хорхе Мартин и участващият с „уайлд кард“ Щефан Брадъл паднаха в последния завой на първия тур, като инцидентите и на двамата бяха самостоятелни. Брадъл се върна бързо в надпреварата, а Мартин направи това с известно забавяне, след като неговият мотор изгасна и той трябваше да го рестартира.

В края на четвъртата от общо 25 обиколки Баная продължаваше да води пред Куартараро, като техният аванс спрямо Милър бе близо 0.7 секунди.

Само два тура по-късно изоставането на Милър вече бе 1.5 секунди, а Баная си гарантира известен аванс спрямо Куартараро.

В края на десетата обиколка разликата между Баная и Куартараро бе половин секунда, докато Милър се намираше на 4.0 зад световния шампион.

В началото на 11-я тур Брадъл регистрира своето второ падане от началото на състезанието, като този път германецът не може да се върне в надпреварата.

10 обиколки преди края на състезанието разликата между двамата лидери продължаваше да бъде в рамките на половин секунда, но Баная изглежда напълно контролираше развоя на събитията. Двамата все още имаха комфортен аванс спрямо групата на Милър, Маркес и Еспргаро, които бяха на 6.0 зад Куартараро.

В 21-та обиколка Марк Маркес пробва първата по-сериозна атака срещу Милър в спора за третото място. Испанецът се шмугна от вътрешната страна на бързия завой №5, след което се справи с контраатаката на пилота на Дукати на правата преди шестия завой и затвърди позицията си.

Той обаче остана на нея само половин обиколка, тъй като допусна грешка в последния завой, каквато направи и Милър. Това позволи на Алейш Еспаргаро да се изкачи до третото място, а Милър мина пред Маркес и се озова четвъртата позиция.

Повторенията показаха, че грешката на Маркес е била практически падане, което той спаси чрез опиране на своето коляно в асфалта, точно както правеше преди контузията си от преди две години.

Отпред две обиколки преди финала разликата между Баная и Куартараро отново бе половин секунда, след като по едно време бе достигнала секунда.

Пет завоя преди финала Маркес направи втора атака срещу Милър, отново във високоскоростен завой и така той си гарантира четвъртото място.

Край на състезанието! Франческо Баная с първа победа за сезон, Фабио Куартараро завърши втора, а Алейш Еспаргаро трети в Гран При на Испания.