Ман Сити нямаше проблем да се върне на върха

Манчестър Сити се върна на върха на класирането, след като спечели с 4:0 гостуването си на Лийдс. Родри откри резултата в 13-ата минута след центриране от фал на Фоудън. Нейтън Аке пък се разписа в 54-ата минута след ъглов удар. Габриел Жезус се разписа в 78-ата минута, а в самия край на срещата Фернандиньо вкара четвъртия гол. “Гражданите” имат преднина от една точка пред Ливърпул четири кръга преди края.

Убедителният успех бе постигнат, въпреки че Пеп Гуардиола направи пет промени от мача с Реал Мадрид през седмицата. Испанецът си позволи да остави на пейката Кевин Де Бройне и Бернардо Силва, но това не попречи на тима му. След пет поредни мача без загуба Лийдс допусна поражение и в момента се намира на пет точки над зоната на изпадащите, но 18-ият Евертън е изиграл два мача по-малко.

Лийдс имаше отлична възможност да открие резултата още в третата минута. Кансело се оказа на земята, а Родриго напредна в огромно празно пространство в половината на Сити. Той обаче се забави и бе блокиран, като не успя нито да отправи удар, нито да потърси съотборник.

Ентусиазмът на домакините бе леко попарен в 12-ата минута, когато гостите поведоха. Центриране на Фоудън от фал бе отклонено с глава от Родри и топката се озова в мрежата. Тимът на Джеси Марш опита да отговори по някакъв начин. Опасно центриране на Рафиня бе насочено към Кох. Лапорт се намеси отлично и изчисти с глава, но пое много тежък удар от играча на йоркшърци. Той прекара няколко минути в легнало положение на терена, но след лекарската намеса се завърна в игра.

Лийдс се държеше равностойно и на няколко пъти организира добри бързи атаки. Когато трябваше да бъде направено последното подаване или удар, играчите на домакините бъркаха. Изстрел на Фирпо от добра позиция прати топката доста над вратата. След това опит на Рафиня да намери Далас в наказателното поле бе неуспешен. Пред другата врата Кансело изпрати великолепно подаване към Жезус. Бразилецът си освободи пространство за изстрел, но стреля разочароващо.

Малко преди почивката Стърлинг направи голям пропуск. Ейлинг загуби топката на границата на наказателното поле. Жезус намери Стърлинг, но той се забави с удара и бе блокиран от Струйк. В добавеното време тежка контузия получи Стюърт Далас. Той влезе остро в краката на Грийлиш, като при сблъсъка се удари неприятно и бе изнесен на носилка. На негово място се появи Дан Джеймс, като мениджърът на домакините промени схемата и тя стана по-офанзивна с идея за второто полувреме.

В началото на втората част Сити имаше предимство. Стърлинг не успя да завърши великолепен пробив, но в 54-ата минута “гражданите” стигнаха до втори гол, който дойде след ъглов удар. Диаш отклони топката с глава, а Аке я прати в мрежата.

Попадението сякаш пречупи Лийдс и в следващите минути гостите имаха голямо предимство, което обаче не доведе до ново попадение. Гюндоган на два пъти не успя да завърши добри атаки. Последва събуждане от страна на йоркшърци, които стигнаха на няколко пъти близо до вратата на Едерсон. Най-добрата възможност се откри пред Рафиня след негов индивидуален пробив, но накрая ударът му бе блокиран от Лапорт.

Добрите минути за Лийдс приключиха с трети гол за Манчестър Сити. В 78-ата минута Жезус увеличи преднината на гостите, след като се възползва от подаване на Фоудън. Малко преди края Кансело имаше отличен шанс да се разпише, но стреля право в Мелие. Последва атака към другата врата, където Кансело изби топката от голлинията, след като Джеймс бе преодолял Едерсон и стреля от малък ъгъл. В добавеното време Фернандиньо добави още едно попадение за Ман Сити.

ЛИЙДС - МАНЧЕСТЪР СИТИ 0:4
0:1 - Родри (13)
0:2 - Аке (54)
0:3 - Жезус (78)
0:4 - Фернандиньо (93)

Снимки: Gettyimages