"Пчеличките" ужилиха Барса на "Камп Ноу" и почти направиха Реал Мадрид шампион

Райо Валекано нанесе трета поредна домакинска загуба на Барселона. "Пчеличките" спечелиха с 1:0 гостуването си от отложения 21-ви кръг в Ла Лига с гол на Алваро Гарсия в 7-ата минута. По този начин мадридчани направиха услуга на съседите си от Реал Мадрид, като почти им подариха шампионската титла. "Белият балет" ще се нуждае от само още една точка в оставащите пет мача до края на сезона, за да си гарантира златните медали.

Чави бе избрал в този мач да започне с Феран Торес, Пиер-Емерик Обамеянг и Усман Дембеле в атака. Серхио Бускетс, Гави и Френки де Йонг пък си партнираха в средата на терена.

Треньорът на гостите Андони Ираола бе предпочел да стартира мача с един изнесен нападател в лицето на Ранди Нтека, като той имаше подкрепа в предни позиции от Иси Паласион, Унай Лопес и Алваро Гарсия. Опорни халфове пък бяха Санти Комесаня и Оскар Валентин.

Гостите откриха резултата още с първата си по-добра атака. В 7-ата минута Алваро Гарсия получи пас от Иси на границата на наказателното поле, овладя в движение и с удар в близкия ъгъл не остави шансове на вратаря за 0:1.

Барселона стигна до първата си по-добра ситуация в мача в 13-ата минута, когато се стигна до меле пред наказателното поле и Роналд Араухо успя да отправи топката по посока на вратата, но твърде слабо и в ръцете на вратаря.

В 25-ата минута Жорди Алба се бе включил в предни позиции и опита удар извън наказателното поле, като топката летеше опасно по посока на вратата, но все пак мина встрани.

Три минути по-късно Гави се опита да си изпроси дузпа, сблъсквайки се с играч на съперника в границите на пеналта, но съдията не видя основание да посочи бялата точка.

В 30-ата минута отново топката се озова в краката на Жорди Алба на ръба на наказателното поле, той отново опита изстрел, който този път бе крайно разочароващ и въобще не застраши вратата.

След това и Усман Дембеле реши да опита шут в 33-ата минута, но и той не се получи достатъчно добре, за да притесни вратаря на съперника.

В 43-ата минута Барса вкара гол, който не бе зачетен. Първо удар на Гави се отби от гредата, след което Феран Торес овладя топката и много технично я прати във вратата от малък ъгъл, но той бе в засада при изстрела на Гави и попадението не бе зачетено.

В началото на второто полувреме натискът на Барселона продължи с нова възможност пред Жорди Алба, който за трети път в мача обстрелва вратата на съперника, но и този път без успех.

В 70-ата минута влезлият като смяна Мемфис Депай се озова на стрелкова позиция в пеналта, отправи шут, който бе блокиран от защитник. Нидерландецът поиска дузпа за игра с ръка на съперниковия футболист, каквато имаше, но въпреки това реферъг отново прецени, че и в тази ситуация няма как да даде наказателен удар.

След това в 76-ата минута отново Депай обстрелва вратата на съперника, този път с глава, като не бе далеч от целта, но все пак прати кълбото в аут.

В 80-ата минута Депай най-накрая нагласи мерника и отправи точен изстрел, който бе спасен от вратаря Столе Димитриевски.

В 89-ата минута домакините за трети път претендираха за дузпа, след като Кадена направи солиден бодичек на Гави в наказателното поле и го просна на земята, но арбитърът отново не посочи бялата точка, а отсъди засада.

След това съдията назначи цели 11 минути допълнително време. Във 2-ата от тях Адама Траоре направи страхотен пробив, който изглеждаше, че ще завърши с гол, но ударът му бе покрай вратата.

Минута по-късно Дембеле нацели гредата с мощен шут, топката коварно рикошира във вратаря и излезе извън терена. Оказа се, че и в тази ситуация е имало засада.

Райо пък можеше да реши всичко в мача в 99-ата минута, когато изстрел на Пате Сис се отби от гредата.

Последният шанс за Барса пък дойде в 103-ата минута на мача, когато вратарят Димитриевски излезе неразчетено при едно центриране и остави вратата си незащитена, Дембеле отправи удар, но защитник изчисти пред голлинията.

В крайна сметка "Пчеличките" удържаха победата и си тръгнаха с трите точки от "Камп Ноу" за пръв път от 22 години насам. След тази загуба Барса остава на 2-ото място с 63 точки и изостава на 15 от лидера Реал Мадрид, който вече докосва титлата. Райо пък излезе на 11-ата позиция с 40 точки в актива си.