Милан показа характер и отново е лидер след късен обрат над Лацио

Отборът на Милан осъществи обрат и записа много важна победа с 2:1 при гостуването си на Лацио от 34-ия кръг на Серия "А", с която отново оглави класирането и си осигури участие в Шампионската лига през следващия сезон. „Орлите“ поведоха още в 4-ата минута чрез своя голмайстор Чиро Имобиле. След това обаче „росонерите“ изцяло контролираха мача и заслужено стигнаха до успеха с попадения на Оливие Жиру (50’) и Сандро Тонали (90+2’). Така „Дявола“ спечели три двубоя срещу „бианкочелестите“ в рамките на една кампания за първи път след сезон 2004/05, като другите две победи бяха с 2:0 в първенството и с 4:0 за Купата на Италия.

Стефано Пиоли направи само две промени след загубата с 0:3 в дербито с Интер за Купата на Италия. На десния фланг Жуниор Месиас беше предпочетен пред Алексис Салемакерс, а заради контузията на Исмаел Бенасер, Франк Кесие беше преместен като опорен халф и така Браим Диас стартира като плеймейкър. Жиру отново беше на върха на атаката. Домакините пък бяха подредени в 4-3-3 с Фелипе Андерсон, капитана Имобиле и Матия Дзакани в нападение.

Домакините поведоха в резултата с първата си възможност за гол. В четвъртата минута Сергей Милинкович-Савич получи топката след тъч и веднага я центрира към Имобиле, който се разписа от близка дистанция за 26-ото си шампионатно попадение през сезона. В осмата минута Томас Стракоша получи жълт картон, тъй като при негово изчистване на топката, тя рикошира в тялото на Месиас, след което вратарят я хвана с ръце извън наказателното си поле. В 17-ата минута Жиру стреля с глава, но топката мина покрай вратата.

В 23-ата минута Фелипе Андерсон изведе Имобиле, но Майк Менян изби топката с чист шпагат пред наказателното си поле. Малко след това нападателят стреля от воле, но стражът улови топката. В 28-ата минута Рафаел Леао пробва удар, който завърши встрани от вратата. Малко по-късно португалецът направи нов опит да вкара, но този път Стракоша улови топката. В 37-ата минута Жиру отправи удар с глава, но не намери целта. Минута по-късно "росонерите" поискаха дузпа за игра с ръка на Луис Алберто, но съдията си замълча. В 44-ата минута Тео Ернандес стреля опасно от пряк свободен удар, но Стракоша съумя да избие топката.

Началото на второто полувреме донесе радост за гостите, които изравниха в 50-ата минута. Тогава Леао догони дълга топка и нахлу в наказателното поле, след което пусна пас към вратата, а Жиру изпревари Стефан Раду и добута топката в мрежата за 1:1, с което нападателят прекрати головата си суша. В 59-ата минута Месиас центрира опасно от корнер, като противников играч успя да изчисти топката от голлинията. Малко след това именно бразилецът отправи удар, който мина на сантиметри от далечната греда. В 70-ата минута Милинкович-Савич опита далечен шут, завършил в аут, а секунди по-късно влезлият като смяна Златан Ибрахимович също стреля от голямо разстояние, за да може Стракоша да улови топката.

В 84-ата минута Леао проби в наказателното поле, но вратарят отрази силния му изстрел. Малко по-късно резервата Анте Ребич също стреля опасно, но Стракоша се справи и с неговия удар. В 89-ата минута Ибрахимович пробва шут, при който топката претърпя рикошет и прелетя над вратата. При последвалия корнер Ернандес стреля от дистанция, но ударът му се оказа неточен. С една от последните си атаки в срещата "росонерите" стигнаха до победния гол. При центриране на Ребич Франческо Ачерби не изчисти добре топката с глава, което даде възможност на Ибрахимович да я насочи към Тонали, а халфът от близко разстояние успя да я прати в противниковата мрежа за пълния обрат в мача.

Така Милан се върна на първото място в класирането с актив от 74 точки или с две повече от втория Интер преди мача му с Болоня в сряда. Лацио остана на шестата позиция с 56 спечелени пункта.

ЛАЦИО - МИЛАН 1:2

1:0 Имобиле (4')

1:1 Жиру (50')

1:2 Тонали (90+2')

Лацио: Стракоша, Ладзари, Ачерби, Патрик, Раду, Милинкович-Савич, Лейва, Алберто, Андерсон, Имобиле, Дзакани

Милан: Менян, Калабрия, Калюлю, Томори, Ернандес, Тонали, Кесие, Месиас, Диас, Леао, Жиру

Снимки: Imago