Барса взе ценна победа каго гост на Реал Сосиедад

Барселона постигна минимална, но важна победа с 1:0 в гостуването си на Реал Сосиедад от 33-ия кръг на Ла Лига. Пиер-Емерик Обамеянг отбеляза победния гол за гостите в 11-ата минута, като това бе първи гол във вратата на баските на техния стадион "Реале Арена" от началото на 2022 година. С този успех каталунците се завърнаха на победния път, след двете поредни загуби в последните си два мача. В същото време те нанесоха първо поражение на своя съперник, който бе в серия от 5 мача без загуба.

Домакините започнаха мача със скандинавското дуо Александър Исак и Александър Сьорлот в предни позиции. На крилата ще действаха Аднан Янузай и Рафиня, а Микел Мерино и Мартин Субименди си партнираха в средата на терена.

Треньорът на гостите Чави Ернандес пък бе предпочел да стартира с Усман Дембеле, Феран Торес и Пиер-Емерик Обамеянг в атака. В средата на терена пък действаха Гави, Френки де Йонг и Серхио Бускетс.

В 3-ата минута се стигна до първата по-любопина ситуация в мача. Лошо върната топка затрудни вратаря на Барса Марк-Андре тер Стеген, който се забави с изчистването и Александър Исак за малко да му отнеме в близост до вратата, но малко не достигна на шведа да създаде доста по-голяма опасност.

Барса обаче откри резултата в 11-ата минута. Първо Дембеле получи на добра позиция наказателното поле, но ударът му се отби от гредата. Защитниците на Реал Сосиедад обаче не се ориентираха в ситуацията и позволиха на гостите да задържат кълбото в свое владение, след това Феран Торес прехвърли вратаря и достави топката за Обамеянг на далечната греда, където той надскочи прекия си пазач и отблизо вкара в опразнената врата. Останаха съмения за засада, но такава не бе отсъдена.

В 28-ата минута Френки де Йонг опита коравен удар по земя, който не бе никак далеч от целта.

В 35-ата минута Александър Сьорлот стреля с глава, но в ръцете на Тер Стеген.

Четири минути по-късно събитията се пренесоха пред другата врата, където Феран Торес отправи много опасен изстрел, преминал в близост до вратата.

След това в 40-ата минута Обамеянг бе изведен на скорост зад защитата, но не успя да намери очертанията на вратата.

Една от най-добрите възможности за домакините дойде в 43-ата минута, когато Исак бе изведен очи в очи с Тер Стеген, но не успя да се разпише, стреляйки покрай вратата.

Втората част започна със страхотна възможност за домакините. Янузай центрира остро в наказателното поле и Сьорлот отблизо не успя да намери очертанията на вратата.

В 68-ата минута едно остро центриране в наказателното поле затрудни Тер Стеген, но той внимаваше и изби топката пред погледа на нападател на съперника.

В 74-ата минута и Барса се събуди и организира първата си по-опасна атака за втората част. Феран Торес подаде за Гави около точката на дузпата, но той не успя да уцели очертанията на вратата.

В 80-ата минута Салдуа тества Тер Стеген с далечен шут от воле, но вратарят не бе особено затруднен и улови.

Реферът даде цели 10 минути допълнително време, но в него не се случи нищо особено запомнящо се и в крайна сметка мачът завърши с минимална победа на гостите.

С този успех Барса се завърна на 2-ото място с 63 точки, докато Реал Сосиедад остава на 5-ата позиция с 55 точки в актива си.