Пресконференция на Цанко Цанков след завръщането от Нова Зеландия

Милан се върна към головете и си запази лидерството

Отборът на Милан отново не впечатли с играта си в атака, но за разлика от предишните си два мача, успя да отбележи голове и така записа домакински успех с 2:0 над Дженоа в мач от 33-ия кръг на Серия "А". Попаденията бяха отбелязани от Рафаел Леао (11’) и резервата Жуниор Месиас (87’). Така "росонерите" остават на върха в класирането, въпреки че за около два часа там се беше настанил градският съперник Интер.

Стефано Пиоли беше предвидил само една промяна в стартовия си състав след нулевото реми с Торино. Тя беше свързана със завръщането на Исмаел Бенасер в халфовата линия и така Франк Кесие тази вечер беше в ролята на плеймейкър вместо Браим Диас. На върха на атаката отново беше поставен Оливие Жиру. Давиде Калабрия трябваше да бъде титуляр, но в последния момент беше заменен от Матео Габия заради стомашен проблем. Така Пиер Калюлю беше изместен отдясно на отбраната, а Кесие получи капитанската лента. Гостите пък бяха подредени в 4-3-2-1 с Роберто Пиколи като централен нападател.

"Росонерите" поведоха с първия си шут в мача. В 11-ата минута Калюлю центрира по перфектен начин към Леао, който със своето воле сложи край на головата суша на тима. Следващият удар в двубоя дойде чак в 29-ата минута, когато Милан Бадел безуспешно изпробва мерника си от разстояние. В 36-ата минута Кесие проби в наказателното поле и подаде топката на Алексис Салемакерс, който от удобна позиция я запрати високо над вратата. Малко преди почивката Пабло Галдамес получи добра възможност да изравни, но изстрелът му се оказа неточен.

В 57-ата минута Жиру спокойно можеше да удвои аванса на домакините, след като бе намерен от центриране на Салемакерс пред вратата, но ударът на французина не намери целта. Две минути по-късно в опита си да изчисти топката Габия можеше да си отбележи нелеп автогол, но Майк Менян успя да я улови. В 74-ата минута именно защитникът напусна терена с мускулна травма, като беше заменен от Раде Крунич. В 77-ата минута Леао отправи опасен шут, който обаче беше отразен от Салваторе Сиригу. Последваха неточен изстрел на Филипо Мелегони и слаб уловен удар на Кесие

В 87-ата минута "росонерите" осъществиха опасна атака, при която Анте Ребич подаде топката на Месиас, чийто първи шут беше избит, но при втория си опит той беше точен за 2:0. ВАР прегледа ситуацията за игра с ръка на хърватина, но в крайна сметка голът беше признат. В последните секунди Менян отрази опасен удар с глава на Матия Дестро и така запази мрежата си суха в седми пореден мач във всички турнири.

Така лидерът в класирането Милан събра 71 точки в актива си и има с две повече от втория Интер (69 т.) и с пет повече от третия Наполи (66 т.), който в понеделник ще играе с Рома. Следващият мач на тима е Дербито на Милано срещу „нерадзурите“ от полуфиналите за Купата на Италия във вторник. Дженоа пък е 18-и и се намира в зоната на изпадащите с едва 22 пункта или с три по-малко от 17-ия Каляри.

МИЛАН - ДЖЕНОА 2:0

1:0 Леао (11')

2:0 Месиас (87')

Милан: Менян, Калюлю, Габия, Томори, Ернандес, Тонали, Бенасер, Салемакерс, Кесие, Леао, Жиру

Дженоа: Сиригу, Хефти, Йостигор, Бани, Васкес, Галдамес, Бадел, Екубан, Амири, Френдруп, Пиколи

Снимки: Gettyimages