Ман Сити оцеля в ада на "Уанда Метрополитано"

Манчестър Сити се класира за полуфиналите на Шампионската лига след драматичен реванш срещу Атлетико Мадрид. Двубоят в испанската столица завърши без голове, но "гражданите" продължиха напред заради успеха с 1:0 преди седмица на своя стадион и в следващия кръг ще се изправят срещу Реал Мадрид. Сблъсъкът на "Уанда Метрополитано" в никакъв случай не беше скучен. Атлетико игра предпазливо до почивката, но през второто полувреме притисна гостите и тимът на Гуардиола се огъна. Положения пред Едерсон не липсваха, но гол във вратата на Сити така и не падна.

Преди почивката удар на Илкай Гюндоган срещна гредата, но това бе една от малкото опасни ситуации в полза на английския шампион. Атлетико подходи много по-агресивно през втората част, за което помогнаха и смените на Симеоне. В края на срещата "рохибланкос" пропуснаха няколко възможности да изравнят общия резултат. Мадридчани завършиха с 10 човека след червен картон на Фелипе в добавеното време.

83 Атлетико Мадрид - Манчестър Сити 0:0

След загубата с 0:1 в Манчестър, Атлетико отстъпи със същия резултат и при визитата си на Майорка в Ла Лига. Симеоне очаквано направи няколко промени в състава, като на пейката остана Луис Суарес за сметка на Жоао Феликс, който си партнираше в предни позиции с Антоан Гризман. Тримата централни бранители пред Ян Облак бяха Стефан Савич, Фелипе и Рейнилдо Мандава, а по двата фланга действаха Маркос Йоренте и Ренан Лоди. В средата на терена Чоло заложи на капитана Коке, Жофри Кондогбия и Тома Льомар. Сред резервите бяха Яник Ферейра-Караско, Родриго де Паул и Анхел Корея.

През уикенда Ман Сити направи 2:2 с Ливърпул в дербито на върха в Премиър лийг, а след няколко дни двата отбора ще се срещнат и на финала за ФА Къп. Тази вечер Гуардиола пусна в атака Рияд Марез, Фил Фоудън и Бернардо Силва, в халфовата линия започнаха Кевин де Бройне, Илкай Гюндоган и Родриго Ернандес, а защитното каре пред Едерсон оформиха Кайл Уокър, Джон Стоунс, Аймерик Лапорт и Жоао Кансело.

"Гражданите" нямат загуба в 12 поредни срещи като гост във всички турнири и спечелиха 10 от тях. Атлетико пък се уповава на "желязната" си защита, когато се касае за мачове на директно отстраняване в Шампионската лига. В предишните си 13 двубоя у дома в елиминациите мадридчани допуснаха само 2 гола.

Атлетико опита да пресира агресивно в началните минути, но футболистите на Ман Сити търпеливо разиграваха топката. Първата опасна атака на домакините се разви по десния фланг, но центрирането на Йоренте беше пресечено. "Рохибланкос" се ориентираха към дълги диагонални подавания, насочени предимно към Ренан Лоди. Малко по-късно Гюндоган шутира извън наказателното поле и топката мина встрани от вратата.

В 10-ата минута Де Бройне центрира от корнер, а Стоунс беше изпуснат и отправи удар с глава, но над гредата. В 13-ата реферът Даниел Зийберт спести жълт картон на Фелипе за грубо нарушение срещу Фил Фоудън. Медицинският щаб на Сити превърза главата на английския национал и той се върна в игра. В 19-ата минута Едерсон излезе навреме и изпревари спринтиращия Жоао Феликс. В ответната атака Бернардо Силва нахлу в наказателното поле, но топката му беше избита.

В средата на полувремето Де Бройне шутира от воле, но Рейнилдо се изпречи на пътя на топката и тя излезе в корнер. Сити уцели греда в 30-ата минута. Гюндоган насочи технично топката, но тя се отби от левия страничен стълб, а при добавката на германския национал Фелипе се оказа на точното място и предотврати опасността. Това беше период на тотална доминация на "гражданите", а Атлетико не успяваше да се добере до топката.

Атлетико отправи първия си удар чак в 35-ата минута и той беше на Кондогбия, но топката рикошира в играч на гостите и топката стана лесна за Едерсон. В края на първата част Марез проби на скорост по десния фланг, но атаката завърши без изстрел. Атлетико не създаде нито едно чисто положение, но по-важното за Симеоне бе, че отборът му не допусна гол. Секунди преди почивката Зийберт не вдигна картон на Джон Стоунс за нарушение срещу Феликс, който го преодоля и се устремяваше напред.

В началото на втората част Атлетико опита натиск, който веднага ентусиазира трибуните. На няколко пъти мадридчани комбинираха на висока скорост, но след това бъркаха при извеждащия пас. В 53-ата минута Жоао Феликс изскочи зад гърба на защитата на Сити, но се оказа, че е бил в засада. Малко по-късно португалецът свали топката с гърди за Гризман, който стреля опасно от въздуха, но кълбото прелетя на сантиметри от гредата.

Атлетико се изнесе в по-предни позиции и пресираше дълбоко в половината на съперника. Това не смути гостите, които разчитаха да използват открилите се свободни пространства. В средата на втората част Гуардиола предприе първа смяна, като замени Де Бройне с Рахийм Стърлинг. Симеоне отговори с пускането на Караско, Паул и Корея вместо Гризман, Коке и Ренан Лоди.

В 70-ата минута Феликс постави началото на много хубава атака на Атлетико, завършила с удар на Де Паул. Едерсон нямаше шанс да реагира, но топката не попадна в очертанията на вратата му. Кайл Уокър получи травма след единоборство с Лоди и също напусна терена, а мястото му зае Нейтън Аке.

Караско на няколко пъти демонстрира отлична техника, но така и не се стигаше до опасен удар към Едерсон. Корея опита да си изпроси дузпа, без успех. Аржентинецът се включи много активно, но в действията му липсваше прецизност. В последните десетина минути мадридчани рискуваха и пратиха още повече хора в предни позиции. Последните два хода на Симеоне бяха да пусне Луис Суарес и Матеус Куня, които замениха Жоао Феликс и Льомар.

В 84-ата минута Суарес получи пас на левия фланг, но си поведе лошо топката и тя му беше избита. В 87-ата Корея свали с гърди към Куня и само намесата на Стоунс спаси гостите. Секунди по-късно и Стефан Савич се размина с гола. Шанс се откри и пред Луис Суарес, но той реши да пропусне топката, вместо да шутира от движение.

В края на редовното време се стигна до грозни сцени, предизвикани от сблъсък между Фелипе и Фоудън край тъчлинията. Разправиите продължиха няколко минути, а съдията Зийберт показа втори жълт картон на бразилеца и го изгони. Най-деен в мелето беше Стефан Савич, но той получи само жълт картон.

Германецът даде допълнителни 9 минути, в които вдигна още няколко картона. Мадридчани дадоха абсолютно всичко от себе си и натикаха Ман Сити в наказателното му поле. В заключитлените секунди се стигна до стопроцентова възможност Атлетико да изравни и да прати мача в продължения, но Едерсон се намеси с крак и спаси "гражданите".