Женско първенство по футбол: Пълдин (Пловдив) - Локомотив (Стара Загора) 0:3

Невил: Съперничеството между Сити и Ливърпул има потенциал да бъде най-голямото в историята

Съперничеството между Манчестър Сити и Ливърпул спокойно може да претендира за най-голямото от чисто футболна гледна точка в историята на Висшата лига, твърди анализаторът на "Скай Спортс" Гари Невил. Той бе защитник на Манчестър Юнайтед в периода на друга голяма вражда - тази срещу Арсенал в началото на новия век. Манчестър Сити и Ливърпул направиха равенство 2:2 в неделя на "Етихад" и отложиха битката за титлата за последните седем кръга. Мачът бе изключително интензивен и "червените" изравняваха на два пъти, преди шампионите да направят последните две положения в двубоя. Интересен факт е, че след това равенство Сити има 338 точки за последните четири сезона, а Ливърпул е само с една по-малко.

"Ливърпул показа кураж и се върна в мача, въпреки че той можеше да приключи още през първото полувреме. Този отбор не бива да бъде отписван в нито един момент, а това е черта на най-големите. Ливърпул го може и има класата и характера за това. Браво и на двата отбора. На моменти този мач бе пълна лудница и съм много впечатлен от защитите им. Не мога да разбера как 10 минути преди края могат да посрещат толкова високо, след като са играли изключително интензивен мач", заяви бившият капитан на Юнайтед за "Скай Спортс". "Впечатлен съм от смелостта да го правят срещу най-добрите халфове и нападатели в света. Виждали сме подобни неща и в миналото, но не на чак толкова високо ниво.

"Преди мача считах точката за идеална за Сити, но на полувремето те можеха вече да са взели решаваща преднина. Отговорът на Ливърпул бе също толкова впечатляващ, след като започнаха двубоя с игра под стандартното им ниво. Навремето, при някой по-слаб мач, сър Алекс Фъргюсън ни питаше в съблекалнята дали се борим със зъби и нокти цял сезон, за да се провалим в един-единствен мач. Изглеждаше, че на полувремето Клоп им е казал, че този отбор не е граден три или четири години, за да не показва самочувствието си. Отговорът на футболистите на Ливърпул беше отличен. Сити обаче пак можеше да спечели и още днес (в неделя) да стане шампион. Не го направиха, но Ливърпул има по-трудната програма до края на сезона. Няма обаче да се изненадам, ако и двата отбора спечелят всичко до края. Чудя се дали тогава Клоп ще се ядосва, че не са играли по-добре през първото полувреме. Никой не знае, има много вода да изтече до края.

Трудно е да повярваш колко жестоко е съперничеството между отборите на Клоп и Гуардиола. 338 точки срещу 337! По отношение на постоянството, качеството и постиженията, това съперничество определено е добър кандидат за най-сериозното в историята на Висшата лига. Има обаче какво още да видим. От съперничеството на Сър Алекс Фъргюсън и Арсен Венгер останаха и паметни моменти като инцидента на "Хайбъри", радостта на Райън Гигс на полуфинала за ФА Къп, шампионския гол на Марк Овермарс на "Олд Трафорд" и така нататък. Между тези два отбора имаше специални мигове редом до битките. Това беше повече от просто футболно противопоставяне, така че не мисля, че съперничеството на Сити и Ливърпул е на това ниво в момента. В кръга на шегата, може би ще бъде след 25 години в някой документален филм. По отношение на чисто футболните качества и постоянството обаче Сити срещу Ливърпул е отличен сблъсък.

На всеки му се иска сезонът да бъде решен в последния момент, особено когато тези два отбора играят по този начин, така че трябва да бъдем доволни. Искам да ги видя и на финала в Шампионската лига, тъй като в момента те са двата най-добри отбора в Европа. Ще бъде заслужено, ако това се случи. Мениджърите на Сити и Ливърпул са специални, но по различен начин. Гуардиола с методичната трансформация, успехите, стила на футбола и влиянието му върху играта. Юрген Клоп пък с духа и страстта, с които превърна Ливърпул в уличен боец. Аз лично виждам повече от себе си в него, отколкото в Гуардиола. Не мисля, че и в най-добрите си дни можех да намеря място в този отбор на Сити, тъй като не бях толкова надарен технически. В Ливърпул обаче се отличават характери като Джордан Хендерсън и Джеймс Милнър, които дават всичко за Ливърпул и скачат със зъби и нокти. При Сити футболът е по-скоро като симфония. Въпреки факта, че никога не съм харесвал единия или другия отбор, няма как да не се възхищавам на това, което правят. Нямаш и голям избор, освен да харесваш играта им, когато ги гледаш".

Бившият играч на Ливърпул Джейми Карагър, също настоящ анализатор на Скай Спортс, не спести суперлативи за отличната надпревара през последните години. Според него единствено Ливърпул не се страхува от Сити и го показва на терена, но по-скоро шампионите бяха по-добрият отбор в неделя на Етихад.

"Манчестър Сити е специален отбор в техническо отношение и Ливърпул трябваше да хвърля всички сили, за да ги спира. Не мисля, че сме виждали нещо подобно на Сити в нашето първенство. Срещу тях почти всички се затварят в наказателното си поле и се кръстят да вкарат някой гол на контраатака", твърди бившият защитник. "Единствено и само Ливърпул се осмелява да се надиграва с тях и смятам, че са достатъчно добри, за да го правят. И не говоря само за представянето на отбора, а и за психическата им устойчивост и начина, по който излязоха за второто полувреме, след като Сити ги надигра преди почивката. Не смятам обаче, че Ливърпул правеше нещо кой знае колко различно от тактическо естество. Подобни отбори вярват в това, което правят и така и трябва. Да излезеш през второто полувреме и не само да изравниш Сити, а и да ги натиснеш, е изключително впечатляващо. Всъщност, впечатлен съм и от двата отбора. Мисля, че Юрген Клоп ще бъде доволен. Сигурно е искал трите точки преди мача, но представянето на Ливърпул през второто полувреме беше отлично. Трябва да приемат тази точка, тъй като през първата част Сити беше по-добрият отбор. "Червените" пък заслужават да бъдат поздравени за начина, по който отговориха".

Според Майка Ричардс, бивш защитник на Сити, отборът на Джосеп Гуардиола е фаворит за титлата заради по-леката си програма до края на сезона.

"Сити все още води и това им дава увереност. Ако Ливърпул бе спечелил, следващите седмици щяха да бъдат далеч по-тежки. Получи се великолепен футболен мач между два от най-добрите отбори, които някога съм виждал. Те играят с толкова висок интензитет и толкова качествен футбол, че винаги правят спектакъл", каза той в студиото. "Ливърпул има по-тежка програма до края на сезона, но Юрген Клоп не се интересува много от графици и мисли мач за мач. Прав е, тъй като в Англия е трудно срещу всеки съперник. Специално днес (в неделя) Сити изглеждаха по-добре, имаха по-чистите положения и можеха да вкарат повече голове. Особено през първото полувреме".

Според Рой Кийн, легенда на Юнайтед, този мач не е променил абсолютно нищо и битката продължава. "Този мач не промени нищо. Видяхме голямо желание от двата отбора, въпреки че преди началото мениджърите им се опитваха да не говорят за важността на мача. Напротив - усещането бе като на финал. Сити имаше повече шансове да спечели, но в края на краищата за мен равенството е справедлив резултат", твърди той. "Аз лично останах най-силно впечатлен от желанието на тези футболисти да се атакуват свирепо дори в последните минути. Просто нямаше как един от двата отбора да наложи трайна доминация. Може би Ливърпул влезе по-трудно, но през второто полувреме те показаха характер. Клоп получи шанс да поправи нещата на полувремето и видяхте реакцията.

Клоп искаше Ливърпул да покаже истинското си лице и те го направиха, преди Сити да създаде още няколко положения. Мачът като цяло бе идеално напомняне какво означава футболът и защо го обичаме толкова много. Всичко това се случи благодарение на футболистите".

Снимки: Imago