Очаквайте: Balkan Grand Prix 6

Отсъдиха три дузпи срещу Барселона, но каталунците пак намериха начин да триумфират

В спиращ дъха мач Барселона надви Леванте с 3:2 като гост в среща от 31-вия кръг на Лига. Срещу каталунците бяха отсъдени цели три наказателни удара, като Марк-Андре тер Стеген успя да спаси единия от тях. В крайна сметка “златната” резерва Люк де Йонг донесе успеха с попадение в добавеното време. Това е седма поредна победа за “блаугранас” в първенството и те отново са с равен актив със Севиля.

Битката във Валенсия ще се помни дълго. Хосе Луис Моралес вкара за Леванте от дузпа в 52-рата минута, а само четири минути по-късно съотборникът му Роджър Марти пропусна втора такава. В 59-ата Барса изравни чрез Пиер-Емерик Обамеянг, а Педри в 62-рата даде аванс на гостите. В 83-ата Гонсало Мелеро беше точен за 2:2 от трета дузпа за Леванте, но последната дума тази вечер имаше Люк де Йонг, който с глава зарадва гостите в продължението.

Барса се представи доста неубедително през първото полувреме, но след направените смени после обликът на тима се промени. Този героичен успех идва между двата двубоя с Айнтрахт (Франкфурт) от четвъртфиналите в Лига Европа.

Изненадата в състава на каталунците беше Нико Гонсалес, който действаше в халфовата линия редом до Серхио Бускетс и Френки де Йонг, а Гави и Педри стартираха на пейката. Усман Дембеле се завърна сред стартовите 11 за сметка на Адама Траоре. Жерард Пике и Мемфис Депай са контузени. Жорди Алба пък влезе в топ 10 по брой участия в историята на клуба.

Домакините се надяваха на силен ден на капитана Хосе Луис Моралес и той оправда очакванията. Отборът обаче остана с празни ръце и се намира в зоната на изпадащите.

Леванте можеше да излезе напред още след само около 20 секунди, когато Моралес стреля опасно, но в аут. В 4-ата пък Кампаня също шутира, но този път в ръцете на Марк-Андре тер Стеген. Направи впечатление, че "жабоците" пресираха високо и поставяха "лос кулес" под напрежение още от началните минути.

Чак в 21-вата минута гостите стигнаха до чиста ситуация. Тер Стеген директно намери Феран Торес зад защитата на Леванте, но ударът на испанеца беше слаб.

11 Леванте - Барселона

Ел Команданте дриблира изумително между трима футболистите на Барса в 25-ата минута и излезе сам срещу Тер Стеген, но така и не успя да реализира, след като Ерик Гарсия изчисти в последния момент.

Ново опасно положение пред каталунската врата имаше и в 29-ата минута, като този път се намеси Роналд Араухо. Междувременно каталунците така и не намериха начин да застрашат Карденас. Три минути преди почивката пък и Неманя Радоя застраши вратата на гостите.

Барселона пропусна да поведе в 49-ата, когато Дембеле центрира към Феран Торес и той насочи добре с глава, но стражът на Леванте отрази.

Домакините обаче бяха тези, които излязоха напред. Това се случи веднага след въпросната акция на "блаугранас". Левият халф-бек Сон нахлу в наказателното поле и там Дани Алвеш го посрещна с ръце, за което реферът беше категоричен - дузпа. Моралес не сгреши и Леванте поведе с 1:0, а минутата вече беше 52-ра.

Само след четири минути арбитърът отново посочи бялата точка пред вратата на Тер Стеген, след като този път кълбото се спря в лявата ръка на Ерик Гарсия след засичане на Роджър Марти. Въпросният футболист на Леванте се нае със задачата да изпълни, но германският страж спаси удара му.

Тимът на Чави веднага се възползва и в 59-ата Обамеянг изравни за 1:1 след перфектно центриране на Дембеле.

Бившият капитан на Арсенал за малко да вкара още веднъж в 62-рата след ново засичане на подаване по въздуха. Секунди по-късно обаче това все пак стори Педри, възползвайки се от пас на другата резерва - Гави.

Изглеждаше, че каталунците контролират нещата и ще спечелят. Чави дори вкара Клеман Лангле да заздрави защитата, но за негово нещастие точно французинът направи дузпа, от която Леванте стигна до 2:2. Лангле настъпи Дани Гомес пред очите на рефера и това беше наказателен удар, който Мелеро реализира в 83-ата минута.

Драматичните събития не стихваха и в 88-ата Гави пропусна да изведе отново Барселона напред. Все пак гостите стигнаха до заветния победен гол, като го реализира друга от резервите - Люк де Йонг в добавеното време след подаване на Алба.

Снимки: Gettyimages