Норвежкият кошмар на Рома се завърна

Сензацията Бодьо/Глимт не спира да изненадва с великолепното си представяне в Лигата на конференциите. Норвежкият тим победи с 2:1 Рома в първи мач от 1/4-финалите на турнира и вече мечтае за нещо голямо. Скандинавците направиха обрат, а в герой се превърна Хюго Ветлесен с попадението си с глава в 89-ата минута. По този начин Бодьо/Глимт нанесе още един шамар на "джалоросите", след като преди няколко месеца ги съкруши с 6:1 в групите на надпреварата.

За Рома беше въпрос на чест да си отмъсти за погрома през октомври. "Вълците" не успяха да го направят на "Олимпико" в ответния двубой от груповата фаза и с мъка стигнаха до 2:2. Убедил се в класата на съперника, Моуриньо този път заложи на почти оптимален състав, като в предни позиции започнаха Тами Ейбрахам, Хенрих Мхитарян и младокът Никола Залевски, а в средата на терена действаха Лоренцо Пелегрини, Браян Кристанте и Серджио Оливейра.

След паметните двубои с Рома през есента, Бодьо/Глимт защити титлата си в Норвегия, а в директните елиминации отстрани последователно Селтик и АЗ Алкмаар. Въпреки че продаде някои от най-добрите си футболисти, тимът на Киетил Кнудсен намери добри техни заместници и продължава да държи впечатляващо ниво. Тази вечер домакините излязоха с трима нападатели в лицето на Амал Пелегрино, Рунар Еспейорд и Гилбърт Коумсън, а в халфовата линия си партнираха Хюго Ветлесен, Елиас Хаген и Улрик Салтнес.

Рома започна малко по-активно и удар на Пелегрини можеше да създаде проблеми на вратаря на Бодьо/Глимт Никита Хайкин, но бранител в жълто успя да се намеси и да избие топката в корнер. Норвежците веднага отговориха с опасен изстрел на Салтнес и Руи Патрисио трябваше да се намесва. В 16-ата минута хубава флангова атака на Бодьо/Глимт завърши с прострелно центриране, но нямаше кой да засече топката.

В средата на полувремето Рома сякаш даде инициативата на съперника. Играчите на Моуриньо опитваха да стигнат до голови положения с дълги извеждащи пасове, но без успех. В 28-ата минута Хайкин спаси удар на Мхитарян, а секунди преди това Тами Ейбрахам настъпи лошо топката и поиска медицинска помощ, но бързо се завърна на терена.

Английският национал изскочи очи в очи с Хайкин в 37-ата минута, но руският страж се намеси и предотврати сигурен гол. При последвалото центриране от корнер Мхитарян завъртя коварно топката и тя отиваше към далечния ъгъл на вратата, но Хайкин отново реагира блестящо. Малко преди края на полувремето чудесна комбинация между Оливейра, Мхитарян и Пелегрини завари неподготвена защитата на Бодьо/Глимт и италианският национал се разписа от малък ъгъл.

В началото на второто полувреме домакините сътвориха хубава атака през центъра и Коумсън шутира, но Руи Патрисио бе заел добра позиция и спаси. Португалският вратар обаче направи огромна грешка в 56-ата минута. Безобиден удар на Уембангомо отиде право в Патрисио, но той не успя да хване топката и тя мина зад голлинията. Повторенията показаха, че стражът е бил заблуден от лек рикошет в Салтнес, но въпреки това намесата му беше повече от колеблива.

Буквално след изпълнението на центъра вратарят на Бодьо/Глимт Хайкин също сбърка, но разсейването му не беше наказано. Норвежците обаче заиграха много агресивно след гола и в няколко ситуации бяха близо до второ попадение. Моуриньо веднага посегна към смените и пусна Елдор Шомуродов и Матиас Виня вместо Мхитарян и Залевски. Джанлука Манчини пък се контузи и бе принудително заменен от Крис Смолинг.

В 70-ата минута Хайкин се справи с много силен удар на Пелегрини. Рома имаше и още една чудесна възможност, но Ейбрахам прати топката покрай вратата. Гостите изглеждаха доволни от очертаващото се равенство, но минута преди края на редовното време Пелегрино центрира отдясно, а Ветлесен засече топката с глава и вдигна на крака феновете на стадиона.

В добавеното време Рома не успя да изравни и ще трябва да обръща нещата в своя полза на "Олимпико" следващата седмица. Преди това отборът на Моуриньо има наглед лесно домакинство на Салернитана в Серия "А".