Непробиваем вратар отчая Милан на "Сан Сиро", "росонерите" загубиха ценни точки в битката за Скудетото

Лидерът в Серия "А" Милан стигна само до 0:0 срещу Болоня на стадион "Сан Сиро" в Милано в последния двубой от 31-вия кръг на италианското първенство. Така "росонерите" имат точка повече втория Наполи в класирането. Седемкратният клубен шампион на Европа е с 67 точки, но авансът на тима можеше да остане 3 точки. Наблизо дебне и шампионът Интер, който е трети с 63 точки, но и мач по-малко. Мачът бе под №100 за наставника на домакините Стефано Пиоли начело на Милан в Серия "А". Възпитаниците му пък имаха пълно превъзходство в срещата, но пропуските им и множеството спасявания на вратаря Лукаш Скорупски позволиха на Болоня да си тръгне с точка от Милано. Гостите бяха водени от Мирослав Танга в отсъствието на възстановяващия се в болница от левкемия старши треньор Синиша Михайлович. "Рособлу" е на 12-о място в подреждането с 34 точки.

Оливие Жиру започна на върха на атаката на Милан, като зад него действаха в атакуващ план още Жуниор Месиас, Брахим Диас и Рафаел Леао. Котдивоарският халф Франк Кесие, който от новия сезон ще носи фланелката на Барселона, бе на скамейката на резервите за Милан. Марко Арнаутович и Муса Бароу пък бяха играчите в най-предни позиции за Болоня.

Футболистите на Милан за първи път тази вечер бяха в новия четвърти екип на отбора, който бе представен официално преди броени дни. Наставникът на "червено-черните" Стефано Пиоли пък получи наградата си за треньор на масец март в Серия "А". Преди мача тази вечер Пиоли бе треньорът, под чието ръководство Милан е регистрирал най-много точки средно на мач (2.04), откакто в Серия "А" се присъждат по три точки за победа (от сезон 1994/95 насам).

Встрани от чисто футболните неща и статистики, трябва да се отбележи и моралната подкрепа, която от Милан показаха към борещия се с тежката болест сръбски специалист Синиша Михайлович, който е и бивш треньор на "росонерите".

В третата минута имаше опасност за вратата на Лукаш Скорупски, но полският страж на Болоня успя да се намеси преди играч на Милан да съумее да нанесе удар. Веднага след това пък имаше интересна сиутация пред вратата на Майк Менян, като футболист на гостите се измъкна от защитата на "росонерите", но не успя да отиграе положението по най-добрия начин в опит да овладее паса от въздуха.

В 13-тата минута френският ляв бек на Милан Тео Ернандес тества Скорупски с мощен изстрел извън наказателното поле, а полякът стабилно улови топката, която бе насочена право в него. Секунди по-късно Матиас Сванберг от Болоня стреля опасно към вратата на Милан, но Менян внимаваше и без колебания спаси.

В 16-тата минута пред Рафаел Леао се откри чудесен шанс за гол, като след разбъркване пред вратата на Болоня намиращият се до точката за дузпата португалец стреля силно, но над целта. Няколко минути по-късно Марко Арнаутович пробва изстрел към вратата на Милан, а почти веднага след него съотборникът му Мишел Ебишер пропиля най-добрата ситуация за гол за гостите от началото на двубоя, стреляйки по земя от много опасна за Менян зона. Френският страж на домакините относително лесно спаси. Секунди по-късно пък имаше интересна ситуация пред вратата на Болоня, при която домакините имаха претенции за дузпа заради игра с ръка на противников футболист, но исканията им изглеждаха по-скоро неоснователни, тъй като топката първо се удари в гърба на играча, а и той изобщо не бе с лице към кълбото.

Поредният интересен момент в мача бе далечен изстрел на Муса Бароу в 26-тата минута, който принуди Менян да показва отличен рефлекс и да избива в корнер. Три минути по-късно пред Давиде Калабрия се откри шанс да стреля от опасна за Болоня позиция, но изпълнението му не се получи така, както на десния бек му се искаше. В 33-тата минута защитникът Пиер Калюлю се оказа в позиция за гол в наказателното поле на гостите след изплънение на корнер, но не успя да се ориентира достатъчно бързо и добре в ситуацията и топката му бе избита. Последва силен, но неточен изстрел на Тео Ернандес.

В 42-рата минута Оливие Жиру стреля с глава от близка дистанция, но Скорупски с вещина спаси. В добавеното време на първата част отново Жиру, пак с глава, бе много близо до гол за 1:0, но Скорупски направи блестящо спасяване и резултатът остана непроменен.

От началото на второто полувреме на терена за Милан се появи Анте Ребич, който смени неубедителния през първите 45 минути Жуниор Месиас. Две минути след паузата Скорупски направи поредното си отлично спасяване, този път след удар на Леао. Секунди по-късно Жиру падна в наказателното поле на гостите, но дузпа не бе отсъдена.

В 60-тата минута Рикардо Орсолини се появи в игра за Болоня, сменяйки получилия травма Муса Бароу. Секунди след това Милан бе много-много близо до гол за 1:0. Рафаел Леао даде много хубав пас на нахлулия в наказателното поле отдясно на вратата Давиде Калабрия, който без забавяне стреля, но топката мина на сантиметри встрани от десния страничен стълб на Скорупски.

В 67-мата минута Леао проби отляво и центрира много добре, топката попадна в получилия свободно пространство в наказателното поле на гостите Анте Ребич, но хърватинът стреля много неточно. Две минути след това пък Скорупски спаси удар от далечна дистанция на Исмаел Бенасер. В 70-тата минута Златан Ибрахимович смени Жиру, а Франк Кесие влезе в игра на мястото на Бенасер.

В 72-рата минута бе ред на Рафаел Леао да застраши вратата на Скорупски, но топката излезе в аут след шута на португалеца, който се намираше близо до точката за изпълнение на дузпа. Десетина минути преди края имаше тежък сблъсък глава в глава между Гари Медел и Ибрахимович. Чилийският ветеран бе сменен принудително, а шведът остана на терена, след като главите и на двамата бяха превързани. Малко след това резервата Алесандро Флоренци пробва силен шут от доста далечно разстояние, но не успя да изненада Скорупски.

Във втората минута на осемминутното добавено време Ибрахимович получи доста добър шанс за гол, но ударът му с глава бе неточен. В 95-тата минута Скорупски за пореден път отказа домакините, като този път спаси изстрел с глава на Ребич след центриране от корнер. Това бе и последният реален шанс за домакините да се преборят за трите точки - в крайна сметка гостите издържаха и си тръгват непобедени от "Сан Сиро".

Снимки: Getty Images