Фиорентина взе битката за Тоскана с Емполи след гол с рамо и спорни отсъждания

Фиорентина надви с 1:0 на своя стадион "Артемио Франки" Емполи в тосканско дерби от 31-вия кръг на Серия "А". Нико Гонсалес донесе победата на "виолетовите" от Флоренция с гол с рамо в 58-мата минута, а двубоят не мина и без спорни съдийски решения и преглеждания на ситуации с ВАР.

В 38-мата минута изглеждаше, че гостите от Емполи са излезли напред в резултата. Голямо неразбирателство между защитника Кристиано Бираги и вратаря Пиетро Терачано, най-вече лошо подаване на левия бек към стража, позволи на Федерико Ди Франческо със задна ножица да изпрати топката в незащитената мрежа. След преглед на ситуацията с помощта на ВАР обаче реферът Лука Масими прецени, че Андреа Пинамонти е извършил нарушение в атака срещу Терачано и попадението бе анулирано. Това бе дискусионно решение, но така или иначе, резултатът остана непроменен.

Трябва да се отбележи също, че в средата на първата част централният бранител на Емполи Лоренцо Тонели получи тежка травма и бе сменен от Ардиан Исмайли. Осем минути след почивката пък бе отменен правилно гол на Артур Кабрал за Фиорентина заради засада на Рикардо Сапонара.

В 57-мата минута централният защитник на Емполи Себастиано Луперто получи втори жълт, съответно червен картон. Тук гостите отново не бяха съгласни, най-вече връщайки се към ситуацията през първата част, когато Луперто получи първия жълт картон. Така или иначе, гостите останаха с човек по-малко на терена, а секунди по-късно понесоха и нов удар. След центрирането от фала на Бираги, аржентинското крило Николас Гонсалес успя с глава, или по-скоро с рамо, да отклони топката във вратата и "виолетовите" излязоха напред в резултата.

До края на двубоя гостите така и не съумяха да притиснат противника си и Фиорентина събра 50 точки на осмото място в класирането, като в момента е само на две точки зад петия Лацио. Емполи пък е на 13-о място с 33 точки. Тимът е без победа в първенството в последните си 14 срещи, като последната такава - 1:0 срещу Наполи като гост, бе регистрирана през декември.

Снимки: Getty Images