Ботас си постави високи цели след силния старт на сезона с Алфа Ромео

Валтери Ботас премина в състава на Алфа Ромео в началото на сезон 2022 във Формула 1, след като прекара последните пет години в шампионския екип на Мерцедес. Малцина обаче очакваха финландецът да бъде близо до челото на колоната, въпреки изцяло новите технически правила, които даваха сериозни предпоставки за разбъркване на колоната спрямо последните години.

В първите два уикенда за кампанията в Бахрейн и Саудитска Арабия Ботас успя да стигне до финалната фаза на квалификацията, с което удължи серията си на вече 103 поредни уикенда, в които той прави това. За последно финландецът не участва във финалните 12 минути на сесията за място в Абу Даби през 2016, последният му уикенд в Уилямс преди трансфера в Мерцедес за 2017. И в двете надпревари той победи в сесията за място поне един от пилотите на бившия си отбор, но технически проблеми му попречиха в самите състезания.

На „Сахир“ той направи много слаб старт, в който загуби осем позиции, като от отбора потвърдиха, че става дума за проблем в съединителя, който води до огромно превъртане за задните гуми. Все пак той успя да се добере до позиция в топ 10 и финишира на шесто място в първия кръг за годината. В Джеда миналата неделя пък той дори не финишира, след като колата му отказа да работи 15 тура преди края на надпреварата и той се прибра в бокса.

Ботас обясни слабия си старт в Бахрейн

След тези силни представяния, особено в квалификациите, Ботас си постави доста по-високи цели за оставащите 21 уикенда до края на сезона. За финландецът целта пред Алфа Ромео трябва да бъде третото място при конструкторите, зад Ред Бул и Ферари.

„Имахме добро състезание преди проблема. Борих се с Фернандо (Алонсо). Колата се усещаше добре, темпото беше добро. Дори бих казал, че имахме леко предимство спрямо Алпин. Поне това усещах, което не е никак лошо.

В Алфа Ромео хвалят Ботас

„Мисля, че новата ни цел трябва да е петото място на старта. Тук (в Саудитска Арабия) бяхме на горе-долу същото място, където бяхме в Бахрейн, въпреки че мислех, че тук ще ни е по-трудно. Определено мисля, че сме мотивирани да сме най-добри от останалите, добра цел. Надявам се да мога да се боря и за петото място в състезанията, това ще е една добра стъпка за нас“, каза Ботас.

След първите два старта за годината Алфа Ромео заема петото място в конструкторския шампионат с актив от 9 точки, които бяха спечели в Бахрейн. В Джеда Ботас не финишира, а неговият съотборник Гуаню Джоу пресече финала на 11-то място и не успя да вземе точки.

Сезон 2022 във Формула 1 продължава идната седмица с надпреварата за Гран При на Австралия, която се завръща в календара след двугодишна пауза, породена от коронавирус пандемията. Именно Ботас е последният победител в Мелбърн, където той триумфира през 2019 година. Оттогава обаче трасето „Албърт Парк“ претърпя сериозни промени, които драстично увеличиха скоростта, тъй като някои завои бяха премахнати, а други чувствително разширени от вътрешната страна.

Снимки: Gettyimages