От няколко дни на пазара е книгата "Световна футболна енциклопедия", автор на която е известният спортен журналист Румен Пайташев. Това е пето издание на енциклопедията, която излиза с нова информация относно случилото се в света на футбола. Ето какво сподели пред Sportal.bg Румен Пайташев, който е автор на куп книги на футболна тематика през годините и е бил свидетел на живо на осем световни и девет европейски първенства:
На добър час на книгата! Разкажи малко за творческия процес по написването ѝ?
- Това е пето издание на "Световна футболна енциклопедия". Първото беше през все по-отдалечаващата се 2001 г. Предишното издание беше през 2010 година, периодът от 12 години е твърде голям за едно ново издание. Тя беше планирана да излезе доста по-рано, но поради независещи от мен причини, знаете каква беше пандемичната обстановка в страната, тези планове бяха осуетени. Важното е, че енциклопедията вече е на бял свят и всички любители на футбола ще могат да се запознаят с нея. Книгата се издава от книгоиздателска къща "Труд" и вече е на пазара, има я в големите книжарници.
Какво ново успя да преоткриеш за тези 12 години, които разделят сегашното и предишното издание?
- Винаги може да се намери нещо ново, винаги могат да се намерят нови неща за фигурите, които вече са намерили място в енциклопедията, никога една такава книга не е пълна стопроцентово, винаги може да се намери нещо, което да се добави. Освен това, нормално, появили са се и нови фигури във футболния свят, в края на краищата за 12 години много неща във футбола са се променили. Разбира се, имам предвид актуализацията - има много нови неща, които допълват енциклопедията. Трябва да кажа, че енциклопедията не копира предишната и мисля, че ще представлява интерес за публиката. Смятам, че има нужда от подобна книга, защото, както казах, 12 години са сериозен период от време във футбола.
Над 4000 статии има в енциклопедията, нали така?
- Да, над 4000 статии, ако използваме израза за енциклопедична статия, защото статията е журналистически жанр. Има доста снимки в енциклопедията, които я обогатяват и според мен ще представляват интерес за любителите на футбола. Ще кажа шаблонно, че нишата вече е заета, имаше нужда от подобна справочна литература на футболна тематика. Футболът винаги ще вълнува хората, той не се влияе от превратности. Надявам се, че енциклопедията ще предизвика подчертан интерес.
Докога са статистическите данни в книгата?
- Държа да подчертая, и друг път съм го казвал, че това е книга, която се пише постоянно. Продължавам да я пиша, живот и здраве за следващо издание. Данните в енциклопедията са до 31 декември 2021 г. Тогава "затворихме", не беше възможно технологично повече да се изчаква. Иначе това е книга, която се пише нонстоп. Още първото издание, когато излезе, започнах да работя за следващото такова. Не бива в никакъв случай да се изоставя от ритъма на събитията - сменят се треньори, трансфери на играчи и т.н. Световният футбол трябва непрекъснато да е в ръцете ми, казано метафорично, и аз трябва да знам къде и какво се е променило - кой къде е отишъл и т.н. Продължавам да я пиша. Според мен енциклопедията ще задоволи интереса на футболния запалянко.
Какви са бъдещите ти творчески планове, както се казва?
- Не искам да изпреварвам събитията, но се надявам съвсем скоро да излезе нова моя книга. Ще се въздържа и няма да кажа дали тя ще бъде на тема международен футбол, или ще бъде относно вътрешния футбол. Пожелавам на всички читатели да сме живи и здрави! Това е най-важното.
Как ти се струва развитието на световния футбол? Много неща се промениха.
- Аз определено спадам към представителите на Old School. Доста съм резервиран по отношение на множеството промени - говоря за тълкуването на правилата на играта и въобще за всичко, което настъпи във футбола. Не съм много съгласен например с увеличаването на броя на участниците на европейските и световните първенства. Трябва обаче да призная, че от години футболът е огромен бизнес, една мощна индустрия, на която колелото се върти непрестанно на все по-бързи обороти. Трудно такъв продукт може да изостане във времето, но да си припомним думите на Жоао Хавеланж: футболът е идеален и не бива да се пипа - той има простички правила, които се знаят и от най-неграмотните. В днешно време, малко или много, се получава едно объркване - например Лигата на нациите и схемата ѝ, не е правилно това, акцентът не бива да е върху това нещо. Акцентът трябва да бъде върху играта, малко съм скептично настроен относно тези т.нар. "революционни промени". Да, може би въвеждането на ВАР беше наложително, но според мен се прекалява с използването му, няма единен критерий, субективният фактор последно решава. Тоест, техниката няма да измести човешкия фактор.