Нова победа и класиране на полуфинал за Левски преди дербито с ЦСКА - София

Отборът на Левски записа трети пореден успех след подновяването на сезона и се класира на полуфинал за Купата на България. “Сините” надвиха с 2:0 Септември (София) в четвъртфинален сблъсък от надпреварата, в който играчите на Станимир Стоилов гостуваха на собствения си стадион - “Георги Аспарухов”. Головете реализираха Димитър Костадинов (21) и Георги Миланов (48-дузпа). Бившият играч на тима от Втора лига се разписа с глава в средата на първата част, а завърналият се след 100 дни в титулярния състав Миланов бе точен от дузпа веднага след паузата.

Левски постигна заслужена победа, но разочарова Станимир Стоилов с представянето си срещу втородивизионния тим. Най-новото попълнение на “сините” Илиян Стефанов дебютира на позицията плеймейкър и записа близо половин час игра.

Станимир Стоилов: Незадоволително представяне, все още играем прекалено емоционален футбол

Успехът е трети поред за Левски след подновяването на сезона тази пролет, като ентусиазмът сред играчите и феновете на 26-кратните шампиони е сериозен преди дербито с ЦСКА - София в неделя на стадион “Васил Левски”.

Левски е третият клуб след носителя на Купата и шампиона на България, който се класира на полуфинал, като четвъртият тим ще стане ясен след сблъсъка Славия и Берое.

Въпреки студа близо 3000 зрители не спряха да подкрепят играчите на Стоилов, а те отвърнаха с нова победа и се приближиха на крачка от финала в надпреварата. “Сините” отстраниха трети състав от Втора лига през тази кампания и продължават без допуснат гол, както и съперникът им в неделя, срещу който може да имат още два допълнителни мача, ако в петък жребият ги прати един срещу друг на полуфиналите, където първите мачове са на 12/13 април, а реваншите на 21/22 април.

25 Септември (София) - Левски

Наставникът Станимир Стоилов направи пет промени от успеха с 2:0 над ЦСКА 1948. Мъри заложи на младия вратар Пламен Андреев под рамката, а Драган Михайлович се завърна в състава. Килиян ван дер Каап бе титуляр за първи път в официален мач, като Радослав Цонев и Георги Миланов също стартираха от първата минута. Футболист №1 на България за 2012 година се завърна сред титулярните 11 точно 100 дни, след като се контузи на 22 ноември миналата година.

Те замениха Николай Михайлов, Галчев, Краев и наказаните Хосе Кордоба и Билал Бари. Сонко Сундберг, Цунами, Филип Кръстев, Димитър Костадинов, Уелтон и Марин Петков бяха останалите титуляри на "сините". 18-годишният Петков водеше атаката.

Треньорът на отбора от Втора лига Славко Матич пусна доста млад състав, като опитният Валери Божинов остана на резервната скамейка през цялата среща. Сърбинът направи две промени от равенството 1:1 с Марица преди пет дни. Мартин Ачков и Мартиин Стойнев замениха Асен Георгиев и Ахмут Рамадан.

Още в 25-ата секунда Мартин Стойчев удари лявата греда на Пламен Андреев. Веднага след това Чандъров имаше претенции след съприкосновение с Ван деер Каап в наказателното поле, но имаше засада. “Сините” отвърнаха с няколко мелета пред Шейтанов, които обаче не завършиха с удар в очертанията на вратата на Септември.

В 21-ата минута Левски поведе след гол на Костадинов с глава. Атакуващият футболист засече отлично центриране на Драган Михайлович отдясно и прати топката в мрежата на Шейтанов. Той не се зарадва от уважение към бившия си клуб.

Попадението е второ поред за Костадинов и общо четвърто за него в последните три мача за Купата на България.

Малко по-късно в 29-ата минута Марин Петков бе изведен от Костадинов и сам срещу Шейтанов не сгреши. Голът му обаче бе отменен поради засада, като ВАР потвърди решението на Димо Димов.

Оставащите минути играчите Стоилов имаха превъзходство, но без да създадат реални голови положения. Чандъров пък един път стреля отдалеч, ударът му обаче на затрудни Андреев.

Втората част започна с дузпа за “сините”, която бе отсъдена след 45 секунди. Димов посочи бялата точка след съприкосновение между Миланов и Чандъров, което беше оспорвано от капитана на септемврийци, а и повторенията не дадоха ясна представа дали има нарушение.

Опитният играч на Левски взе топката, докато чакаше ВАР да потвърди решението на главния съдия, а когато това се случи, той хладнокръвно реализира четвъртото си попадение за клуба и първо от над четири месеца.

Миланов опита да вкара и трети гол, докато талантливият тим на Септември не се предаваше. Илиян Стефанов дебютира за “сините” в 64-ата минута, когато се появи на терена заедно с Асен Митков. Под аплодисментите на публиката пък под душовете отидоха Кръстев и Петков. Анди Краев също записа минути, след като бе оставен да почива през първата част.

Оставащите минути публиката не спираше да скача и скандира, подкрепяйки своите любимци и в същото време топлейки се в тази студена вечер. Агитката надъхваше тима преди дербито с “червените” тази неделя, като отново имаше скандирания към идола им Мъри Стоилов.

Септември вече ще може да се концентрира изцяло в битката за местата даващи право на влизане в efbet Лига, докато "сините" вече мога да мислят за дербито с ЦСКА - София и да чакат в петък бъдещия си съперник в Купата на България.

СЕПТЕМВРИ (София) 0:2 ЛЕВСКИ
0:1 Костадинов (21)
0:2 Миланов (48-д)

СЕПТЕМВРИ (София): Димитър Шейтанов, Кристиян Пешев, Мартин Стойчев, Иван Арсов, Мартин Ачков, Александър Тодоров, Асен Чандъров, Симеон Александров, Красиан Колев, Атанас Кабов, Марио Илиевски

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Драган Михайлович, Сонко Сундберг, Ван дер Каап, Цунами, Филип Кръстев, Радослав Цонев, Димитър Костадинов, Георги Миланов, Уелтон, Марин Петков

Снимки: Борислав Трошев