Левски удари ЦСКА 1948

Отборът на Левски надви с 2:0 ЦСКА 1948 в гостуването си от 21-ия кръг на efbet Лига на стадиона в Бистрица. Успехът дойде след голове на Димитър Костадинов (23`) и Уелтон (60`), като положителната серия на 26-кратните шампиони продължава, след като се увеличи на осем поредни мача без поражение. “Сините” вече имат 32 точки и се изравниха с Черно море, като изостават вече само на четири точки от третата позиция.

Втората поредна победа на Левски запази ентусиазма сред феновете и футболистите на тима преди четвъртфинала за Купата на България със Септември и дербито с ЦСКА-София, което е след седмица.

Домакините, които останаха без попадение в своята история срещу “сините”, записаха второ поражение срещу този противник, а общата голова разлика е 5:0 в полза на левскарите. Този път и малшанс при удар в гредата попречи на Денислав Александров в 85-ата минута.

40 ЦСКА 1948 - Левски

Като цяло и двата отбора имаха претенции към рефера Васимир Ел-Хатиб. Домакините искаха червен картон за Хосе Кордоба през първата част и за Андриан Краев веднага след паузата, докато гостите претендираха за такъв на Симеон Петров десетина минути преди края на двубоя. Последните минути пък Кордоба и Бари си изпросиха картони, за да пропуснат мача за купата, което едва ли се хареса и на шефа на съдиите Виктор Касай, който наблюдава срещата от трибуните.

Съставът на Николай Киров разгроми с 4:0 като гост Ботев (Враца), а този път треньорът направи две рокади.

Опитните Галин Иванов и Венцислав Василев смениха Ивайло Чочев и Топузов. Националът получи контузия при победата във Враца. Иван Караджов отново бе под рамката, а Александър Александров, Венцислав Василев, Симеон Петров и Лазар Марин бяха защитниците. Реян Даскалов и Емил Мартинов бяха опорните халфове в схемата 4-2-3-1. Галин Иванов, Васил Шопов и Георги Русев действаха зад Александър Колев.

Тимът на Станимир Стоилов стартира пролетния дял с победа срещу Локомотив (Пловдив) - 2:1, но тя не дойде никак лесно. Специалистът на гостите също направи две промени от мача на "Герена".

Десният бек Драган Михайлович започна от пейката, като на негово място стартира Патрик-Габриел Галчев. Ноа Сонко Сундберг, Хосе Кордоба и Цунами бяха другите бранители пред Николай Михайлов. Вместо младия Асен Митков в средата на терена до Филип Кръстев и Андриан Краев бе предпочетен Димитър Костадинов. Марин Петков, Уелтон и Билал Бари  оформяха офанзивното трио.

Пред почти пълните трибуни на стадиона в Бистрица, където теренът бе кален и лош за футбол, двата тима се обединиха в благородната кауза за 13-годишния футболен талант Стивън Бориславов, който страда от тежка болест и му предстои операция в Германия. Капитаните Николай Михайлов и Галин Иванов му подариха по една фланелка, а отборът на “сините” опъна два големи транспаранта гласящи: “Не на войната”, както на български, така и на английски.

Още в четвъртата минута Марин Петков прати топката в мрежата с удар от 17 метра, но попадението му бе отменено поради засада. В 13-ата минута Георги Русев пък пропусна да изведе "червените", след като остана очи в очи с Михайлов. Малко по-късно в 23-ата минута Димитър Костадинов даде аванс на гостите. Играчът с №20 се разписа с глава след центриране на Галчев. Защитата на домакините обаче направи сериозна грешка, оставяйки футболистът на Левски буквално сам на три метра от Караджов.

Попадението отвори срещата, а предвид състоянието на терена имаше много брак и от двата тима. Много активният Галин Иванов и Георги Русев пробваха няколко удара извън целта.

Бари и Уелтон също стреляха, като Караджов спаси топката на бразилеца, която отиваше в долния десен ъгъл. Това се случи в 35-ата минута, а секунди по-късно домакините искаха червен картон за Кордоба, който след като Иванов го блъсна в гръб посегна с лакът към лицето на капитана. Положението беше гледано с ВАР и реферът Васимир Ел-Хатиб даде знак играта да продължи. При единоборство пък Колев удари Михайлов и трябваше лекарският екип да влиза на терена.

В 41-ата минута Михайлов спаси Левски. Капитанът на гостите отрази силен удар на Иванов.

На почивката Марио Топузов излезе вместо Шопов, а няколко минути по-късно Краев беше помилван за втори жълт картон. След нарушението извършено от халфа в 49-ата минута, Михайлов пак показа добър рефлекс при изстрела от пряк свободен на Русев. Левски отвърна с два нови изстрела, първият на Кръстев излезе в корнер след рикошет, а вторият на Петков бе спасен от Караджов.

Пред Бари се откри отлична възможност след нова грешка в защитата на “червените”, но нападателят нито стреля, нито подаде на свой съотборник и това вбеси Стоилов. Цунами с глава не успя да се разпише, докато резервата Топузов тормозеше защитата и в 58-ата минута стреля над гредата след пробив отдясно.

В 60-ата минута Уелтон бе оставен сам и с хубав удар от 16-17 метра удвои. Това е дебютното попадение за бразилеца с екипа на столичани.

Мартин Тошев и Ангел Бастунов се появиха веднага на терена за сметка на Колев и Русев. Преднината от два гола обаче даде самочувствие на гостите, които бяха подкрепяни от своята агитка.

Георги Миланов и Радослав Цонев пък влязоха за гостите, които контролираха събитията на терена. В 82-ата минута Уелтон се откъсна, като след съприкосновение с Петров остана на тревата, а реферът остави играта да продължи и вбеси всички в синьо. Гостите искаха червен картон и фал в своя полза, но след намесата на ВАР съдията не промени своето решение.

Гредата спря “червените” пред гола в 85-ата минута, когато ударът с глава на последната резерва Денислав Александров спря върху напречната греда.

Така ЦСКА 1948 остана с 22 точки на 10-то място след 11 поражения. Другият кръг "червените" ще гостуват на Царско село.