Световното по спортно ходене започна с доминация на Китай

Световното отборно първенство по спортно ходене се провежда в столицата на Оман – Мускат на 4-5 март.

В първия ден на състезанието в трите старта победителите бяха от Китай. На класическата дистанция 20 км при жените световната рекордьорка Джиаю Янг (1:23:49 през 2021-а) не можа да се доближи до рекорда си в горещото време в Близкия изток и завърши втора след съотборничката си Зенкиа Ма, която е световна шампионка за девойки под 18 и под 20 години. Ма триумфира за 1:30:22 пред Янг – 1:31:54.

Третото място бе за перуанката Кимбърли Гарсия Леон, която удържа атаката на Алегна Гонзалес (Мексико) с 1:32:27 срещу 1:32:45.

Китайките логично спечелиха и отборното класиарне в този старт. Рано сутринта бяха и стартовете на 10 км при жените и мъжете.

Юниан Джианг и Джинюан Джианг регистрирага 1-2 за Китай при дамите с 47:48 и 48:03. Хета Вейкова (Финландия) бе бронзова медалистка с 48:11. Тук участваха 10 отбора от пет континента, а класирането на топ 3 бе: Китай – 3, Австралия 12 и Испания 20.

В късата дистанция при мъжете Хонгрен Ванг взе поредната победата за най-населената страна в света с 44.06 и пребори конкуренцията на Диего Джиампаоло (Италия) 44:14.

Ю Зенг бе трети с нов медал за Китай и равно време с втория 44:14. Отборното класиране на 10 км при мъжете бе: Китай 4, Италия 10 и Испания 13.

Вторият ден от световния отборен шампионат е посветен на 35 км (мъже и жени) и 20 км мъже.