Меси пропусна дузпа, но Мбапе наказа безличен Реал Мадрид в последните секунди

Пари Сен Жермен надделя над Реал Мадрид с 1:0 във френската столица в първа осминафинална среща от един от най-вълнуващите сблъсъци в директните елиминации на Шампионската лига този сезон. Големият герой за парижани бе Килиан Мбапе, за когото се говори, че може да облече фланелката на гранда от Мадрид през лятото. Мбапе порази вратата на направилия много силен мач за гостите Тибо Куртоа в четвъртата минута на добавеното време и дари тима си с победа, която бе напълно заслужена на фона на показаното от двата отбора днес. Преди това аржентинската суперзвезда Лионел Меси пропусна дузпа в 62-ата минута за ПСЖ, а воденият от Маурисио Почетино тим бе много по-добрият на терена и се пребори за победата, макар и в последния възможен момент. Реал Мадрид определено разочарова с представянето си, което бе твърде дефанзивно. В атака "белите" не сътвориха почти нищо запомнящо се, но въпреки това бяха много близо до добър за тях резултат. Сега обаче Карим Бензема и компания ще трябва да търсят задължителна победа в реванша и ще трябва да изглеждат по доста по-различен начин на терена, ако искат да продължат в следващата фаза.

22 ПСЖ - Реал Мадрид 1:0

Наставникът на “лос бланкос” Карло Анчелоти се завърна днес на “Парк де Пренс”, но този път в ролята на треньор на съперника. Италианският специалист бе начело на ПСЖ между 2011 и 2013 година.

Старши треньорът на ПСЖ Маурисио Почетино не можеше да разчита тази вечер на опитния испански защитник Серхио Рамос, който е контузен и не можа да се изправи днес срещу клуба, в чиято легенда се превърна с изявите си от 2005 до 2021 година. С травма в състава на френския тим е и испанският халф Андер Ерера, който все пак бе на пейката, но не се появи в игра, а неговият сънародник, левият халф бек Хуан Бернат, е извън разширения състав на ПСЖ за директните елиминации на Шампионската лига.

Джанлуиджи Донарума бе изборът на Почетино за вратата на ПСЖ, а в защита пред него действаха Ашраф Хакими, Маркиньос, Преснел Кимпембе и Нуно Мендеш. За Донаорума всъщност нямаше почти никаква работа днес. В халфовата линия аржентинският специалист заложи на Данило Перейра, Леандро Паредес и Марко Верати, а триото в атака оформиха Анхел ди Мария, Лионел Меси и Килиан Мбапе. Невъзстановеният напълно от травма Неймар започна на скамейката на резервите, но в края влезе в игра и бе с важен принос за победата. Трябва да се отбележи, че това бе мач №100 за Маркиньос като капитан на ПСЖ.

Най-голямата въпросителна пред Анчелоти в навечерието на двубоя пък бе свързана с участието на Карим Бензема. 34-годишният френски нападател, изключително важна фигура за “лос меренгес”, до последно лекуваше травма, но изглежда вече е готов за игра и започна в атаката на гостите.

За “лос бланкос” под рамката бе Тибо Куртоа, а в отбрана пред него избраниците на Анчелоти бяха Дани Карвахал, Едер Милитао, Дейвид Алаба и Ферлан Менди. Тони Кроос, Каземиро и Лука Модрич бяха тримата футболисти в средата на терена, а Марко Асенсио, Карим Бензема и Винисиус Жуниор трябваше да са основната заплаха за вратата на домакините.

Първата сериозна опасност за една от двете врати бе сътворена в 5-ата минута. Килиан Мбапе проби много добре отляво на вратата на Реал Мадрид и с чудесен пас намери в наказателното поле измъкналия се от бранителите в бяло Анхел ди Мария. Аржентинският ветеран, бивш футболист на "лос меренгес", не намери топката по най-добрия начин и не уцели от близка дистанция пазената от Тибо Куртоа врата.

Реал Мадрид действаше подчертано дефанзивно в тези начални минути, а домакините бяха далеч по-активният отбор. В 17-ата минута Мбапе успя да се озове очи в очи с Куртоа, но белгийският страж бързо скъси ъгъла и направи решаващо спасяване. В 23-ата минута пък левият бек на ПСЖ Нуно Мендеш пробва изненадващ удар от малък ъгъл към вратата на мадридчани, но Куртоа внимаваше.

В 38-ата минута Каземиро извърши нарушение срещу Леандро Паредес, за което бразилският халф на "лос меренгес" получи жълт картон. По този начин Каземиро ще бъде наказан за следващия мач на испанския гранд в турнира и ще пропусне реванша на "Бернабеу".

Едва в добавеното време на първата част "белите" отправиха удар към вратата на Джанлуиджи Донарума. Негов автор бе Каземиро с глава след изпълнение на ъглов удар. Като цяло воденият от Анчелоти тим разочарова с представянето си през първото полувреме, като не успя да притесни по никакъв начин отбраната на ПСЖ, а и сякаш не се стремеше да го прави, разчитайки почти изцяло на дефанзивна игра.

Пет минути след паузата Мбапе овладя много добре топката в наказателното поле на Реал фронтално срещу вратата и веднага стреля, но Куртоа направи блестящо спасяване с една ръка. В първите минути на втората част за Куртоа имаше доста работа, като и Лионел Меси тества белгийския страж с шут извън наказателното поле, но вратарят с лекота спаси. В 54-ата минута най-сетне имаше по-интересен момент и пред вратата на Донарума, след като Тони Кроос опита изстрел от далечно разстояние, но топката излезе в аут.

В 57-ата минута френският ляв бек Ферлан Менди извърши грубичко нарушение срещу Данило и получи жълт картон, което означаваше, че още един футболист на Реал Мадрид ще пропусне реванша с ПСЖ.

В 61-ата минута домакините получиха златен шанс да излязат напред в резултата. Дани Карвахал извърши нарушение срещу Мбапе в наказателното поле на испанците и реферът Даниеле Орсато веднага посочи бялата точка. Зад топката застана Меси, но Куртоа отгатна посоката на удара и направи страхотно спасяване, а резултатът остана 0:0.

В 73-ата минута в игра за ПСЖ се появи бразилската суперзвезда Неймар. Той смени аржентинеца Анхел ди Мария. В 75-ата минута Меси опита късмета си отново от статично положение, този път фал, но изстрелът му не намери очертанията на вратата.

ПСЖ не спираше да се опитва да стигне до гол и в 77-ата минута не бе никак далеч, но удар на Мбапе излезе на сантиметри встрани от левия страничен стълб на вратата на Куртоа. Десет минути по-късно пък Неймар поде контраатака и след комбинация с Меси опита да прехвърли от малък ъгъл Донарума, но ударът му не се получи така, както бразилецът искаше.

Домакините търсеха до последно заветния гол и той дойде в 94-тата минута. Неймар с пета подаде на Мбапе вляво от вратата на Куртоа. Мбапе направи за смях Едер Милитао и Лукас Васкес, като се промъкна между тях и се озова ненадейно в отлична позиция за отбелязване на гол. Безгрешният иначе до момента Куртоа този път се предаде и Мбапе изпрати топката във вратата на белгиеца, а Пари Сен Жермен постигна резултат, който вече е доста по-приемлив за водения от Почетино отбор.