Страхотна стратегия донесе двойната победа на Porsche във Формула Е в Мексико

В своя трети сезон в изцяло електрическия автомобилен шампионат Формула Е отборът на Porsche най-накрая спечели своята първа победа, която дори бе двойна, след като Паскал Верлайн и Андре Лотерер завършиха на първите две места в Мексико Сити.

Двамата стартираха съответно първи и трети на адаптираната конфигурация на „Ерманос Родригес“ и запазиха позициите си на старта. По-малко от десет минути след началото обаче те бяха изпреварени от Едоардо Мортара (Venturi) и Жан-Ерик Верн (DS Techeetah), което иронично се оказа и ключът към победата на производителя от Щутгард.

Въздушната струя на Мортара и Верн позволи на пилотите на Porsche да съхранят повече електроенергия в своите батерии, което ги направи много бързи във втората половина на надпреварата. В нея те безпроблемно изпревариха пилотите пред тях и много бързо се откъснаха от колоната. На финала техният аванс спрямо Верн, който завърши трети, бе 9.051 секунди.

Четвърти финалната линия пресече бившият шампион Антонио Феликс да Коща, който завърши на 0.924 зад своя съотборник Верн. Петото място бе за Мортара, който не прецени внимателно разхода си на енергия и трябваше да пести много във финалните минути. Така той мина под карирания флаг на цели 18.356 секунди зад победителя Верлайн.

За германеца победа също е първа във Формула Е, като в предишните три години той на два пъти бе много близо до успеха именно в Мексико. През 2019 Верлайн бе изпреварен буквално в последните два метра от Лукас ди Граси, а през миналия сезон загубата бе дори още по-болезнена. Той пресече първи финала в първия старт в Пуебла, но бе дисквалифициран почти мигновено заради административна грешка на неговия екип, свързана с използването на гумите.

В класирането при пилотите начело след третия от общо 16 старта в осмия сезон в историята на Формула Е начело с 43 точки остава Мортара, втори с 38 е действащия шампион Ник де Врийс (Mercedes), който в Мексико завърши шести и взе бонус точката за най-бързата обиколка. Трети и четвърти с по 30 пункта са Верлайн и Лотерер.

Сезон 2022 във Формула Е продължава на 9 и 10 април с две състезания по улиците на италианската столица Рим.

Снимки: Gettyimages