Сенегал за първи път стъпи на върха на Африка

Сенегал спечели Купата на африканските нации за първи път в историята си. На финала той надделя след дузпи над Египет, след като срещата завърши 0:0 в редовното време. Садио Мане пропусна дузпа в седмата минута на мача, но се реваншира, след като реализира наказателния удар, който донесе титлата на Сенегал.

Сенегал за трети път игра на финал в турнира, но за първи път вдигна купата. Отборът на Алиу Сисе участва в сблъсъка за титлата и на предишното издание през 2019 г. Египет остава рекордьор по титли със своите седем триумфа. "Фараоните" вече имат трети загубен финал.

За разлика от много от мачовете на турнира двата отбора стартираха на доста високо темпо и с атаки и към двете врати, а не с изкачване и предпазливост. Още в третата минута Мане получи топката в наказателното поле, но не успя да преодолее бранител на съперника. Секунди по-късно Салиу Сис бе изпуснат от защитата на Египет. Той получи топката в наказателното поле и бе повален от Абделмонен, което доведе до дузпа за Сенегал.

Интересна ситуация се разигра преди изпълнението на наказателния удар. Капитанът на "фараоните" Мохамед Салах отиде да даде инструкции на вратаря Абу Габал как изпълнява съотборника му в Ливърпул Мане. Това накара Садио да се приближи и сякаш каза на стража, че ще бие в левия му ъгъл. Мане застана зад бялата точка и стреля силно в десния ъгъл, а вратарят отрази.

Пропусната дузпа не се отрази на играта на Сенегал и в следващите минути тимът стигна до две опасни ситуации, но те не доведоха до гол. Исмаила Сар на два пъти направи успешни пробиви отдясно, но центриранията му не бяха засечени от негови съотборници. Постепенно и Египет започна да показва зъби в атака, а Салах да създава проблеми на съперника. В 29-ата минута звездата на Ливърпул преодоля почти цялата защита на Сенегал, но не успя да нанесе силен удар.

Тимът на Алуи Сисе имаше предимство, но не бе ефективен при последното подаване и завършващия удар. Грешка в защитата на "фараоните" позволи на съперника да организира опасна атака, но опитът за подаване на Мане бе блокиран. В 39-ата минута след центриране от фал Диедиу засече топката с глава, но тя не затрудни Абу Габал. Малко по-късно блестящо изпълнение на Салах също не доведе до гол. Той отправи силен удар в близкия ъгъл, но Менди реагира отлично.

След почивката предимството на Сенегал бе по-сериозно и още от първите минути на второто полувреме "Лъвовете от Теранга" натиснаха. Те владееха топката в големи периоди и редяха атака след атака. В 51-ата минута Гей получи топката в малкото наказателно поле, но не успя да отправи удар, вратарят се намеси и улови топката пред краката му. Египет бе поставен под сериозен натиск и основно се защитаваше.

Карлош Кейрош даваше инструкции по радио връзка от трибуните, тъй като е наказан заради разправиите му със съдиите по време на полуфинала. Португалецът направи тройна смяна след час игра и след това египетския тим известен период не допусна опасности пред вратата си. В 75-ата минута една от резервите - Трезеге, отправи хубаво центриране, а Хамди отклони топката, но тя мина покрай вратата, като това бе една от редките възможности за Египет.

Двата отбора не успяха да си отбележат гол в редовното време и се стигна до продължения. В тях Сенегал се активизира. В 92-ата минута Мане изведе Диенг, който стигна до топката, но стреля право във вратаря. Докато египтяните бавеха времето по всякакъв възможен начин, съперникът им опитваше да атакува. В 100-ата минута Абу Габал отново бе непреодоляем, като този път се справи с удар с глава на Диенг.

Влезлият като резерва Бамба Диенг завърши повечето атаки на Сенегал в продълженията. В 115-ата минута той получи пространство за изстрел и отправи силен удар, но вратарят на Египет отново отрази. Отговорът на "фараоните" бе мощен удар на Хамди, но в тази ситуация Менди показа класата си. Вратарят на Челси обаче пропусна една топка при центриране секунди по-късно, но за негово щастие тя излезе извън терена.

Стигна се до дузпи, които минаха през драматични моменти. Абделмонем, който направи дузпата в редовното време, пропусна от бялата точка, но веднага след него Сар също не успя да реализира. При 3:2 за Сенегал Менди отрази удара на Лашеен. Това означаваше, че Мане може да донесе победата на "Лъвовете от Теранга" и той го направи, реванширайки се за пропуска си в редовното време.

СЕНЕГАЛ - ЕГИПЕТ 0:0 (4:2)