Китай отново загуби и вече 20 години не се е класирал на световно първенство

Националният отбор на Китай загуби шансове за класиране на световното първенство по футбол в Катар след загуба с 1:3 като гост на Виетнам в мач от осмия кръг на група "А" на квалификациите в зона Азия. Два кръга преди края на груповата фаза най-многолюдната страна в света остава на пето място в групата си с 5 точки и изостава с 9 от тима на Австралия, който за момента заема третото място, което дава право на участие на бараж.

По този начин Китай увеличава на 20 години серията си без участие на световно първенство. За последно страната игра на шампионата в Япония и Южна Корея през 2002 година. За Виетнам пък това бе първа победа и първи точки изобщо от началото на втората фаза на квалификациите. Успехът в Ханой дойде след ранни голове на Хо Тан Тай и Нгуен Тиен Лин, които се разписаха в 9-ата и в 16-ата минута. Резервата Пхан Ван Дук покачи на 3:0 с далечен изстрел в 76-ата минута, а в последните секунди на добавеното време Китай вкара почетен гол чрез Сюй Син.

В другия мач от тази група, завършил до момента, Саудитска Арабия отстъпи с 0:2 при гостуването си на Япония и пропусна да си осигури предсрочно класиране за Мондиала в Катар. Такуми Минамино в 32-рата и Джуня Ито в 50-ата минута вкараха головете за японците на стадиона в Сайтама, като с успеха си Страната на изгряващото слънце се доближи само на точка от тима на саудитите. В класирането Саудитска Арабия води с 19 точки от 8 мача, пред Япония с 18 и Австралия с 14, но "кенгурата" играят по-късно днес с Оман, който е четвърти със 7 точки.

За световното първенство се класират първите два отбора от групата, а третият ще играе бараж с третия от група "В", след което победителят ще участва в междуконтинентален плейоф. В последния мач, завършил до момента от квалификациите в зона Азия, тимът на Ирак, воден от бившия наставник на Ботев Пловдив Желко Петрович, направи 1:1 при гостуването си на Ливан. В подреждането Ливан е четвърти с 6 точки, докато Ирак е на пета позиция с 5 точки. И двата отбора обаче все още имат теоретичен шанс за класиране.