Шампионът Де Врийс тръгва първи във втория старт от Формула Е в Саудитска Арабия

Действащият шампион във Формула Е Ник де Врийс ще има златен шанс да дублира успеха си от снощното състезание по улиците на Ад-Дирия, Саудитска Арабия по време на днешната втора надпревара, в която той ще потегли от полпозишън.

Mercedes с безкомпромисна двойна победа на старта на сезона във Формула Е

Във финалния дуел за първото място пилотът на Mercedes бе със само 0.005 секунди по-бърз от Едоардо Мортара (Venturi), с което си заслужи своя втори полпозишън в кариерата. Нидерлнадецът направи много силен първи сектор, в който си изгради аванс от над 0.3 секунди, но загуби почти всичко във втори и трети. Въпреки това той донесе втора победа за своя отбор от квалификациите в Саудитска Арабия.

По пътя си към финала той даде най-доброто време в първата предварителна група, а на 1/4-финала отстрани безпроблемно двукратния шампион Жан-Ерик Верн (DS Techeetah). Това му осигури среща с Лукас ди Граси (Venturi) на полуфинала, в който той отново стигна до безапелационна победа след много силен първи сектор, а на финала се справи и с втория пилот на базирания в Монако тим.

Самият Мортара стигна до финалния дуел с първо време във втората предварителна група, което го изправи срещу Андре Лотерер (Porsche) на 1/4-финалите. В тях той бе с 0.271 по-бърз от трикратния победител в „24-те часа на Льо Ман“, а на полуфинала победи с 0.197 Робин Фрайнс (Virgin).

Нидерландецът ще потегли трети, след като бе по-бърз от Ди Граси на полуфинала, а местата от пето до осмо са отредени за елиминираните на 1/4-финалите. От тях най-бърз беше Лотерер, следван от Верн, Оливър Роулънд (Mahindra) и Анотнио Феликс да Коща (DS Techeetah). Роулънд обаче ще загуби три позиции на стартовата решетка заради контакта си с Фрайнс във вчерашното първо състезание и ще трябва да стартира десети.

Шампионът от шестия сезон Да Коща също е разследван, след като не излезе на време на пистата за своя 1/4-финален двубой с Ди Граси. Това доведе до леко объркване, тъй като първоначалното бразилецът остане в алеята пред боксовете, а Да Коща направи своя тур, в който върна газта в последните завои. Състезателният директор Скот Елкинс обаче взе логичното решение и позволи на Ди Граси да направи своята обиколка, в която той бе по-бавен от Да Коща в първите два сектора, но се възползва от връщането на газта от страна на португалеца в края на обиколка и прогресира да полуфиналите, на които загуби от Де Врийс.

Първи извън фазата на директните елиминации остана третият от вчерашното състезание Джейк Денис (Andretti), който след наказанието на Роулънд ще потегли осми. Девети ще бъде Алекс Симс (Mahindra), десети Роулънд, а местата до 22-о ще бъдат заети съответно от Паскал Верлайн (Porsche), Щофел Вандоорн (Mercedes), Серхио Сете Камара (Dragon), Максимилян Гюнтер (Nissan), Оливър Аскю (Andretti), Мич Евънс (Jaguar), Себастиен Буеми (Nissan), Дан Тиктъм (NIO), Оливър Търви (NIO), Антонио Джовинаци (Dragon), Сам Бърд (Jaguar) и Ник Касиди (Virgin).

Касиди изобщо не взе участие в квалификационната сесия след катастрофата си по време на свободната тренировка по-рано днес. Заради нея той трябше да смени своята скоростна кутия, което му отрежда и последното място на старта, въпреки че според правилника той трябваше да бъде предпоследен.

Втората надпревара по улиците на Ад-Дирия започва днес в 19:00 часа българско време.

Снимки: © FIA Formula E