Еквадор измъкна хикс от Бразилия в луд мач с главен герой съдията

Отборите на Еквадор и Бразилия не излъчиха победител в световната квалификация от 15-ия кръг в зона "Южна Америка". Срещата завърши при резултат 1:1 като гостите в Кито първи поведоха с гол на Каземиро, но домакините се добраха до изравняване чрез Феликс Торес в 75-ата минута. Главната роля в мача обаче имаше съдията Вилмар Ролдан, който имаше поредица от неадекватни решени, като на няколко пъти трябваше да променя отсъжданията си след разглеждане на ситуациите с ВАР. Той показа два червени картона, отмени още два, а също така даде и след това отмени две дузпи.

Срещата бе без особено значение за кариоките, които вече са си осигурили класиране на Мондиала в Катар, като те излязоха на практика с втория си състав. За сметка на това домакините имат нужда от всяка точка в битката за класиране и хвърлиха всичко най-добро. Нападателят на ЦСКА - София Жорди Кайседо също бе в групата, но не се появи на терена.

Бразилия откри резултата още с първата си по-добра възможност. Матеус Куня стреля с глава отблизо, ударът му бе спасен, но топката попадна в Каземиро, който отбеляза в опразнената врата за 0:1.

В следващите минути съдията Вилмар Ролдан от колумбия взе главната роля. Първо в 14-ата минута вратарят на домакините Александър Домингез излезе неразчетено и с каратистки шут уцели Матеус Куня в областта на врата, а реферът нямаше особен избор освен да му извади директен червен картон.

Само пет минути по-късно обаче численото равенство на терена бе възстановено. Емерсон спъна набралия скорост Майкъл Естрада, за което получи втори жът и червен картон, като двата тима станаха с по 10 души на терена.

В 26-ата минута дойде поредната спорна ситуация. Алисон излезе и изчисти една топка пред наказателното си поле, но вдигна високо крака си и уцели в главата Енер Валенсия. Първоначално арбитърът му извади и на него червен картон, но след дълъг размисъл и разглеждане на ситуацията с ВАР, съдията промени решението си и вместо червен картонът стана жълт, като вероятно тълкуванието е, че стражът на Ливърпул все пак първо игра с топката.

В края на първата част двата тима размениха по една добра възможност. В 42-ата минута Майкъл Естрада получи пас зад защитата, но с глава стреля покрай вратата. В добавеното време пък Матеус Куня отправи страхотен шут, който премина опасно близо до гредата.

Втората част започна с нова драма. Еквадор отбеляза гол в 49-ата минута, който обаче не бе зачетен, тъй като топката бе напуснала терена в хода на атаката.

Само минута по-късно атака Каземиро бе изведен зад защитата, но направи невероятен пропуск, стрелайки покрай вратата.

В 55-ата минута отново съдията привлече вниманието към себе си. Еступинян опита да финтира двама играчи на Бразилия и се строполи в наказателното поле. Реферът смело посочи бялата точка, но последва нова консултация с ВАР, като се видя, че нарушение всъщност няма и дузпата бе отменена.

В 75-ата минута Еквадор все пак се добра до изравняването. При едно центриране от корнер Феликс Торес бе изпуснат от защитата и с глава порази вратата за 1:1.

За да бъде драмата пълна, в добавеното време реферът отново се прояви. Той отсъди дузпа за Еквадор, след като Алисон в опит да избие една топка нацели в главата съперников футболист. Освен това показа и втори жълт и червен картон на вратаря. И тук обаче се намеси ВАР, за да коригира поредната грешка на рефера. Той бе повикан да разгледа ситуацията и видя, че Алисон пръв стига до топката и след това играчът на Еквадор се сблъсква с него. Така дузпата и червеният картон бяха отменени.

В крайна сметка срещата завърши без победител, като Бразилия остава начело в класирането с 36 точки, докато Еквадор е на 3-ото място с 24 точки.