Ранно отпадане за Контавейт и емоционално сбогуване за Стоусър

Датчканката Клара Таусон сложи край на участието на Анет Контавейт на Australian Open след победа с 6:2, 6:4. Поставената под номер 6 в основната схема естонка имаше големи амбиции за турнира в Мелбърн, но рано-рано ще трябва да стяга куфарите. 19-годишната Таусон постигна първи успех срещу тенисистка от топ 10 на световната ранглиста, а освен това за първи път в кариерата си достига до третия кръг на турнир от Големия шлем.

"Всичко се получи. Чувствах се много комфортно на корта. За мен е голямо постижение да победя толкова силна тенисистка. Радвам се, но в същото време знам, че ми предстои още много работа", каза щастливата Таусон след двубоя, който продължи час и 19 минути.

Седмата поставена Ига Швьонтек не срещна особени трудности с Ребека Петерсон и я отстрани с 6:2, 6:2. Полякинята има загубени само 7 гейма от началото на турнира и е устремена към първи осминафинал в Мелбърн. По пътя към него тя ще срещне победителката от мача между сънародничката си Магда Линет и Дария Касаткина.

Саманта Стоусър изигра последния мач в професионалната си кариера. 37-годишната австралийка обяви преди месец, че ще се откаже след Australian Open. Тя беше бурно аплодирана от публиката след загубата с 2:6, 2:6 от Анастасия Павлюченкова.

Стоусър, шампионка от US Open през 2011 година, нямаше сили да се противпостави на рускинята. Тя обаче заяви, че до края на годината ще продължи да играе на двойки.

"Постигнах повече, отколкото някога съм предполагала. Мечтаех за титла от Шлема и я спечелих. Не мога да искам повече. През годините имах невероятни моменти тук, в Австралия, както и по целия свят. Беше невероятно пътуване", заяви развълнувата Стосър, която оставя зад гърба си общо 1063 мача.